Michal Kwiatkowski Etixx Quickstep Paris-Nisa 2015 - prolog
Prologul editiei din acest al cursei Paris-Nisa cu o lungime de 6.7 km a fost parcurs cel mai rapid de rutierul polonez, Michael Kwiatkowski de la echipa Etixx-QuickStep in 7 minute si 40 de secunde.

Urmatorul timp a fost doar cu 30 de sutimi de secunda mai slab si a fost realizat de detinatorul recordului orei, australianul Rohan Dennis (BMC).

Cea de-a treia pozitie a podiumului a fost ocupata de germanul Tony Martin de la aceeasi Etixx-QuickStep, care a obtinut in prolog un timp de 7 minute si 47 de secunde.

Dintre favoritii la victoria finala, Sylvain Chavanel (IAM Cycling) ocupa pozitia a saptea la general cu 10 secunde intarziere fata de lider, Tejay Van Garderen (BMC) este pe locul 11 la 14 secunde iar rutierii de la Sky: Bradley Wiggins si Richie Porte sunt la 15 secunde de Kwiatkowski.