Turul Italiei 2015-Il Giro-Giro d-Italia-Alberto Contador-Orica GreenEdge

Editia din acest an a Turului Italiei, a inceput in forta cu un traseu in care catararile si-au facut loc inca din primele zile, cernand astfel ierarhia generala, favoritii ocupandu-si pozitiile fruntase.

Cea de-a 98-a editie a debutat pe 9 mai 2015 cu un contratimp pe echipe pe distanta de 17,6 km intre San Lorenzo al Mare si Sanremo, pe un traseu aproape perfect plat, in care cei mai rapizi au fost rutierii de la Orica GreenEdge. Ei au parcurs cei 17,6 km ai contratimpului in 19 minute si 26 de secunde. Al doilea timp al zilei a fost al echipei Tinkoff-Saxo la distanta de 7 secunde, iar al treilea a fost a celor de la Astana Pro Team cu 13 secunde mai mare decat al invingatorilor. Tricoul roz a fost imbracat de australianul Simon Gerrans.

Etapa a 2-a a dus rutierii de la Albenga la Genova, pe un traseu de 177 km, cu o singura catarare repertoriata (categoria a 4-a) cu 50 km inainte de final, a fost adjudecata la sprint. Cel mai rapid rutier a fost italianul Elia Viviani (Sky) impunandu-se in fata lui Moreno Hofland (LottoNL-Jumbo) si a lui Andre Greipel (Lotto Soudal). Tricoul roz a fost preluat de australianul Michael Matthews de la aceeasi Orica GreenEdge.

A trei-a zi de cursa a avut startul in localitatea Rapallo si finalul dupa 136 km la Sestri Levante. Cu doua catarari repertoriate pe traseu, etapa s-a decis tot la sprint, unde invingator a iesit chiar purtatorul tricoului roz, Michael Matthews, urmat de Fabio Felline (Trek Factory Racing) si de Philippe Gilbert (BMC Racing Team). Din pacate etapa nu a fost una fericita pentru Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale), care a cazut pe coborarea de pe Barbagelata (1115 m) cu 35 km inainte de final, fiind minute bune inert si inconstient pe sosea, primind insa primul ajutor de la medicii cursei si in cele din urma trimis constient cu salvarea la cea mai apropiata unitate medicala pentru investigatii amanuntite. Tomografia computerizata nu a aratat rani la nivelul creierului, Pozzovivo declarand Gazzetta dello Sport, ca dupa refacere isi va concentra atentia asupra Turului Elvetiei.

Pe 12 mai, plutonul a plecat din Chiavari si a mers spre La Spezia intr-o etapa de munte mediu cu 3 catarari repertoriate, ultima cu 10 km inainte de final, in care evadarea a avut succes. Dupa 150 km, primul care a trecut linia de sosire a fost tanarul italian de 22 de ani, Davide Formolo (Cannondale-Garmin), care a plecat intr-o evadare timpurie alaturi de alti 29 de rutieri. Formolo si-a parasit colegii de evadare la poalele ultimei catarari ale zilei, Biassa (323 m) pastrand pana la final un avans de 22 secunde fata de urmaritori, grup in care erau prezenti principalii favoriti, dar si Simon Clarke (Orica GreenEdge) si Jonathan Monsalve (Southeast Pro Cycling) care au completat astfel podiumul etapei. Tricoul roz a fost preluat de australianul Simon Clarke.

Cea de-a 5-a etapa, prima cu final in catarare (cat. 2 Abetone 1386 m – 17 km – 4,2%) a avut pentru noi ca prim-plan evadarea in care s-a aflat conationalul nostru Serghei Tvetcov (Androni Giocattoli) plecat dupa 16 km de la start alaturi de Axel Domont (Ag2r-La Mondiale), Silvan Dillier (BMC), Sylvain Chavanel (IAM Cycling) si Jan Polanc (Lampre-Merida). Chiar daca evadarea a avut succes in cele din urma prin Jan Polanc fiind urmat la 1 minut si 31 de secunde de Chavanel, din pacate pentru Serghei, el nu a mai putut tine ritmul cu colegii de evadare in ultimii 10 km din cei 152 ai etapei de la La Spezia la Abetone. Pe catararea finala, Contador s-a decis sa atace, insa curand i s-au alaturat si principalii contracandidati la sefia clasamentului general: Fabio Aru (Astana Pro Team) si Richie Porte (Sky). Cei trei au sosit in acelasi timp la final cu Chavanel, insa mai rapid a fost Aru, care a ocupat pozitia a 3-a in etapa, beneficiind astfel si de 4 secunde de bonificatie. Cu toate acestea tricoul roz a fost preluat de Alberto Contador, fiind urmat in clasamentul general la 2 secunde de Aru si la 20 de Richie Porte.

A 6-a etapa, desfasurata intre Montecatini Terme si Castiglione della Pescaia pe o distanta de 183 km, a adus din nou in prim plan, cel de-al doilea roman prezent in Turul Italiei 2015, pe Edi Grosu de la echipa italiana Nippo – Vini Fantini, care impreuna cu Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi) au initiat o evadare dupa doar 2 km de la start. Lor li s-au alaturat dupa alti 20 km Marco Bandiera (Androni Giocattoli), Alessandro Malaguti (Nippo-Vini-Fantini si Alan Marangoni (Cannondale-Garmin), dar din pacate pentru ei, evadarea nu a avut succes, invingatorul de etapa decizandu-se printr-un sprint masiv. Astfel primul care a trecut linia de sosire a fost germanul Andre Greipel (Lotto Soudal) urmat de italienii Matteo Pelucchi (IAM Cycling) si Sacha Modolo (Lampre-Merida). Tricoul roz a ramas pe umerii lui Alberto Contador, insa cu multe semne de intrebare dupa ce spaniolul a fost implicat intr-o cazatura pe final de etapa, generata cu 200 m inainte de linia de sosire de Daniele Colli (Nippo – Vini Fantini) care aflat in viteza maxima s-a lovit un aparat foto intins peste gardul de protectie de un spectator. In urma acestui incident Colli s-a ales cu o dubla fractura de humerus la mana stanga, iar Contador cu un umar dislocat.

A 7-a etapa, a fost cea mai lunga etapa din editia din acest an a Turului Italiei, masurand 264 km intre Grosseto si Fiuggi. Din cauza incidentului din ziua precedenta, fraiele cursei au fost preluate de rutierii de la Tinkoff-Saxo, care in mod normal si-au protejat liderul dar au si dus finalul de etapa sa se dispute la sprint. Cu o medie orara putin peste 35 km/h si dupa 7 ore 22 minute si 21 de secunde de cursa, primul care a trecut linia de sosire a fost italianul Diego Ulissi (Lampre-Merida), urmat de spaniolul Juan Jose Lobato (Movistar) si de australianul Simon Gerrans (Orica GreenEdge). Contador a sosit in siguranta in pluton, pastrand conducerea in clasamentul general al tricoului roz.

Prima catarare de categoria intai (Campitello Matese 1430 m) a venit sambata, 16 mai, pe finalul etapei a 8-a din Giro 2015, dupa 186 km de la startul din Fiuggi. Eduard Grosu dupa ce a avut o tentativa de a pleca intr-o evadare timpurie, a condus o buna bucata de timp plutonul in incercarea, nereusita de altfel, de a neutraliza evadarea zilei al carei avans fata de pluton a atins aproape 9 minute jumatate cu 70 km inainte de final. In acel punct al cursei evadarea numara 4 rutieri: Kristof Vandewalle (Trek Factory Racing), Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), Carlos Betancur (AG2R) si Franco Pellizotti (Androni Giocattoli).

In urmarirea celor 4 se afla un grup mai numeros de rutieri printre care si spaniolul Benat Intxausti (Movistar Team) care avea sa fie si castigatorul acestei etape. In grupul favoritilor Fabio Aru (Astana), a avut initiativa de 2 ori, insa Contador si Richie Porte nu au avut probleme sa faca fata acestor atacuri, astfel ca au trecut in final impreuna peste linia de sosire.

Locul 2 in etapa a fost ocupat de coechipierul lui Aru, spaniolul Mikel Landa, care a parasit grupul favoritilor imediat ce primul atac al lui Aru s-a terminat si a sosit cu 20 de secunde in spatele lui Intxausti. Sébastien Reichenbach (IAM Cycling) a prins ultima pozitie pe podiumul etapei dupa ce a sosit cu o intarziere de 31 de secunde de invingator.

De notat ca primul sprint intermediar al zilei a fost castigat de Edi Grosu, urmat fiind de Alberto Contador, care astfel (cu cele 2 secunde de bonificatie alocate locului secund la sprintul intermediar) si-a marit la 4 secunde avansul la general fata de Fabio Aru si la 22 de secunde fata de Richie Porte.

Etapa a 9-a, ultima inaintea primei zile de pauza, a fost castigata de Paolo Tiralongo (Astana). Acesta a trecut primul linia de sosire de la San Giorgio del Sannio dupa 224 km de la startul din Benevento, dupa ce a facut parte din evadarea zilei. Al doilea in etapa a fost olandezul Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) sosit cu 21 de secunde in urma italianului, in timp ce ultima treapta a podiumului zilei a fost ocupata de germanul Simon Geschke (Giant-Alpecin) care a avut 23 de secunde intarziere fata de invingator.

In lupta pentru tricoul roz, Fabio Aru si-a sprintat pe final contracandidatii, rapindu-le acestora o secunda in ultimii 100 m. Cu toate acestea lider ramane Alberto Contador, urmat de Aru la 3 secunde si de Richie Porte la 22 de secunde.