Eduard Grosu Turul San Luis 2016

Dacă o evadare i-a răpit șansa de a obține o clasare pe podium în etapa de ieri, Eduard Grosu și-a luat soarta în propriile mâini în etapa a 6-a din Turul San Luis și a atacat încă de la startul etapei, deși știa că are în față un final în cățărare de categoria I.

Alături de ciclistul de la Nippo-Vini Fantini au mai plecat în evadare Matej Mohoric (Lampre-Merida) și Juan Magallanes (Mexic), iar avansul celor 3 a ajuns aproape de 8 minute cu 70km înainte de final. Echipele rutierilor de general și-au pus oamenii de sacrificiu la treabă, iar avansul celor trei atacanți ai zilei a început să scadă, astfel că la poalele ascensiunii Filo de la Sierra de Comechingones, Grosu și compania mai aveau 3 minute în fața plutonului și 17km de urcare în față.

Grosu a fost cel mai puternic din evadare pe primele pante și a rămas ultimul supraviețuitor al acesteia. Trei rutieri au atacat din pluton și i s-au alăturat, însă acțiunea avea să fie până la urmă anihilată de grupul favoriților câțiva kilometri mai încolo.

Un vânt foarte puternic de față nu a încurajat prea multe atacuri, însă Rodolfo Torres, coechipierul lui Țvetcov de la Androni-Sidermec, a fost primul ciclist ce a accelerat. Situat pe locul 10 înaintea etapei, la 1min37s de Sepulveda, columbianul a pedalat solitar câțiva kilometri, dar a fost ajuns și depășit de frații Quintana și Miguel Angel Lopez (Astana), la fel ca și liderul cursei, Eduardo Sepulveda.

Cei trei au mers împreună până la la final, iar Lopez a fost cel mai rapid și a câștigat etapa. Sepulveda a sosit cu o întârziere suficientă pentru ca Dayer Quintana să treacă pe primul loc în clasamentul general cu o etapă înainte de terminarea cursei.