Jakub Mareczko

A fost nevoie de fotofinish în ultima etapă a Turului San Luis pentru a afla câștigătorul. În cele din urmă, s-a hotărât că victoria i-a revenit italianului Jakub Mareczko, care l-a depășit cu câțiva milimetri pe coechipierul său de la Naționala Italiei, Elia Viviani. Jason Lowndes (Drapac) a completat podiumul etapei.

După evadarea de ieri, Eduard Grosu s-a resimțit astăzi, iar cei de la Nippo-Vini Fantini au mers pe mâna lui Grega Bole. Cu toate acestea, rutierul nostru a terminat pe locul 14 și termină cursa argentiniană cu două clasări în top 6 și una în top 15.

Dayer Quintana (Movistar) a încheiat fără probleme runda și își trece în cont cea mai importantă victorie din carieră. Este prima cursă pe etape pe care columbianul de 23 de ani o câștigă. Eduardo Sepulveda (Fortuneo-Vital Concept) și Nairo Quintana (Movistar) termină Turul San Luis pe locurile 2 și 3.