Eduard Grosu

Eduard Grosu a trecut linia de sosire al 9-lea în semi-clasica Nokere Koerse, după un sprint în ușoare urcare pe o porțiune de drum cu piatră cubică. Profitând și de o trenă ca la carte a coechipierilor săi de la Verandas Willems, Timothy Dupont s-a descurcat cel mai bine pe dificilul final și l-a învins cu un vârf de roată pe Kristoffer Halvorsen, un ciclist de doar 19 ani de la echipa norvegiană Joker. Marele favorit pe hârtie, Dylan Groenewegen (LottoNl-Jumbo) a încheiat pe 3.

Grosu Nokere Koerse 2016

În schimb, ciclistul nostru a fost nevoit să se descurce singur în ultimii kilometri, colegii săi de la Nippo-Vini Fantini nereușind să îi ofere o trenă ce l-ar fi ajutat să încheie cursa pe un loc mai bun.

Pentru Eduard Grosu, urmează încă o cursă în Belgia, vineri, când va lua startul în Handzame Classic, o competiție 1.1 în calendarul UCI, în care ciclistul nostru va înfrunta cam aceiași adversari de astăzi.