Primoz Roglic

Plecat pe traseul etapei a 9-a din Turul Italiei înainte ca natura să se dezlănțuie, Primož Roglič a câștigat contratimpul individual de la Chianti, demonstrând că prestația din runda inaugurală, în care a pierdut la mustață victoria și tricoul roz, nu a fost o întâmplare.

Slovenul a încheiat traseul valonat de 40,5km cu un timp de 51min45s, o performanță mai bună cu 10s față de cea înregistrată de Matthias Brändle (IAM) și cu 17s în raport  cu cea obținută de surprinzătorul norvegian Vegard Stake Laengen (IAM).

Ploaia torențială a neutralizat într-o oarecare măsură lupta între rutierii de general, singurii care au pierdut mai mult timp fiind Rigoberto Uran (Cannondale), Esteban Chaves (Orica-GreenEDGE) și Ilnur Zakarin (Katusha). Deși începuse contratimpul ca din pușcă și avea cel mai bun timp la primul cronometraj intermediar dintre cicliștii ce vizează tricoul roz la finaul turului, Zakarin a avut foarte mult ghinion pe traseu, întâmpinând câteva probleme mecanice ce l-au forțat să schimbe bicicleta de mai multe ori. Iar pentru ca ziua să fie complet ratată, rusul ce avea șanse bune să devină noul lider al cursei a căzut în ultimul viraj, cu câteva sute de metri înainte de linia de sosire.

Vincenzo Nibali (Astana) a terminat etapa cu al 19-lea timp, chiar în fața lui Mikel Landa , spaniolul având o evoluție mult peste așteptări. Astfel, liderul celor de la Sky a pierdut doar 7s în raport cu italianul și a câștigat câteva secunde față de Steven Kruijswijk (LottoNl-Jumbo) și Alejandro Valverde (Movistar).

Pe lângă Landa, la capitolul surprize plăcute putem trece și prestația purtătorului tricoului roz, Gianluca Brambilla (Etixx – Quick-Step) care și-a păstrat poziția de lider pentru o secundă în fața coechipierului său, Bob Jungels. Ciclistul nostru, Eduard Grosu, a terminat ziua cu al 130-lea timp, la 6’13” de Roglic.

Mâine este zi de pauză în Turul Italiei, caravana cursei pornind din nou la drum marți, cu o etapă de 219km ce se termină pe o cățărare de categoria a 3-a.