Matteo Trentin wins stage 18 in Giro
Matteo Trentin

Cea mai lungă etapă din această ediție a Turului Italiei a fost programată de organizatori tocmai pe final, în cea de-a 18-a zi a cursei. Matteo Trentin (Etixx – Quick-Step) a fost cel care s-a impus la finalul celor 244km dintre Muggiò și Pinerolo, la capătul unei runde în care a făcut parte dintr-o evadare mamut.

23 de cicliști s-au desprins de pluton la începutul etapei, în timp ce echipele favoriților de la general au hotărât să păstreze un ritm mai lejer în perspectiva etapei dure de mâine. Astfel, încă de la începutul zilei evadații au știut că se vor lupta pentru o victorie pe care mulți dintre ei o căutau încă de la startul turului.

După cum era de așteptat, singura cățărare de pe traseu (Pramartino), plasată cu 20km înainte final, a fost locul în care sita s-a cernut în evadare și cei mai puternici au rămas în față. Gianluca Brambilla (Etixx-QuickStep) și Moreno Moser (Cannondale) au condus cursa pe ascensiunea de aproape 9km, însă cei doi aveau să fie ajunși în ultimii 300m de un Trentin apărut parcă de nicăieri. Italianul s-a ascuns în spatele coechipierului său, în timp ce Moser se pregătea de un duel cu Brambilla, în care ar fi fost favorit cert. Ciclistul de la Cannondale a fost surprins total de sprintul lui Trentin și a trebuit să se mulțumească în cele din urmă cu locul 2.

Favoriții în lupta pentru tricoul roz s-au menajat în etapa de astăzi, însă mâine aceștia vor avea din nou treabă într-o etapă în care vor ajunge la peste 2700m, pe Colle dell’Agnello. Finalul este programat pe teritoriul Franței, pe cățărarea de categoria I de la Risoul.