Pieter Weening

Încă o zi ploioasă i-a pus la încercare pe cicliștii ce participă în aceste zile în Turul Elveției. La condițiile meteorologice potrivnice s-au adăugat astăzi ca elemente de dificultate și două cățărări monstruoase, Klausenpass (1952m) și ascenisunea finală de pe Amden.

Plecat în evadare de la începutul etapei, Pieter Weening (Roompot) a fost cel mai puternic rutier dintre atacanții zilei și a câștigat categoric runda, fiind urmat la peste două minute și jumătate de sprinterul Maximiliano Richeze (Etixx – Quick-Step), în timp ce Maciej Paterski (CCC) a completat podiumul. Olandezul de 35 de ani a demonstrat încă o dată că se află într-o formă excelentă în această perioadă a anului, o formă ce l-a ajutat să câștige și Turul Norvegiei în urmă cu câteva săptămâni.

Lupta între favoriții din clasamentul general a fost din nou una anostă, singurele atacuri mai hotărâte fiind date de Gorka Izagirre (Movistar) și Simon Spilak (Katusha). Spaniolul a fost chiar lider virtual al cursei la un moment dat, însă avea să fie prins în ultimii doi kilometri. Nici atacul lui Spilak, câștigător al Turului Elveției anul trecut, nu a avut prea mare succes, acesta încheind runda în cele din urmă pe locul 10.

Tricoul galben, Pierre-Roger Latour (AG2R) a plătit pentru efortul depus ieri și a pierdut contactul cu grupul favoriților în ultimii 4 kilometri, cedându-i șefia ierarhiei generale lui Wilco Kelderman (LottoNl-Jumbo), care are un avantaj în acest moment de 16s față de Warren Barguil (Giant-Alpecin).

Mâine, plutonul va avea în față a treia etapă consecutivă ce se va încheia la altitudine, de data aceasta la capătul a 224km. Cicliștii vor urca o singură cățărare în runda a 7-a, însă una plasată chiar la final și al cărei vârf are o altitudine de aproape 2800m.