După cum anticipam după primele două zile, Ana Covrig a mers din ce în ce mai bine în cea de-a doua parte a cursei La Route de France, iar la final a obținut un excelent loc 14 în clasamentul general.

Campioana României a început să avanseze odată cu intrarea cursei în munți, Ana câștigând timp prețios în etapele 5 și 6, cu finaluri în La Bresse și Soultzmatt. Mai exact, ciclista de la Inpa-Bianchi a încheiat pe locul 18 runda a 5-a, la 1min16s de învingătoarea de etapă Amber Neben (Bepink), care avea să câștige în cele din urmă ierarhia generală, iar în etapa a 6-a a sosit a 13-a, la 31s de grupul fruntaș.

La final, rutiera noastră a încheiat cea mai importantă competiție din ciclismul feminin francez pe 14, la 5min42s de Neben, și pe locul 3 în clasamentul tinerelor. În urma acestui rezultat, Ana Covrig a câștigat și 5 puncte UCI.