Valverde începe Turul Andaluziei cu o nouă victorie

Cvadruplu câștigător al Turului Andaluziei, Alejandro Valverde a început una dintre cursele sale favorite așa cum a încheiat ediția precedentă, cu o victorie de etapă.

Organizatorii competiției andaluze au hotărât să arunce cursa în aer încă din prima etapă, plasând cățărarea Alto de Monachil cu 19km înainte de linia de sosire din Granada. Încă de pe primele pante, Alberto Contador (Trek-Segafredo) a atacat, însă nu a putut să îl distanțeze pe Valverde. Acesta din urmă s-a desprins pe coborârea ce a urmat, însă a fost ajuns după câțiva kilometri de un grup de 5 cicliști pe care i-a învins în cele din urmă la sprint.

Odată cu acest succes, Valverde îmbracă tricoul de lider în Turul Andaluziei și ajunge la 99 de victorii în prolifica sa carieră.

Gaviria câștigă prima etapă în Turul Algarve

Fernando Gaviria a învins o pleiadă de staruri ale sprintului în prima etapă din Turul Algarve. Tânărul columbian a fost cel mai rapid la finalul celor 183km ai zilei, depășindu-i în Lagos pe Andre Greipel (Lotto Soudal) și Nacer Bouhanni (Cofidis).

În cursa portugheză participă și Mark Cavendish (Dimension Data), însă britanicul nu s-a implicat astăzi la sprint.

,,

8 Andrea Pasqualon (Wanty – Groupe Gobert)

,,

9 Lukasz Wisniowski (Team Sky)

,,

10 Edvald Boasson Hagen (Dimension Data)

,,

Victorie pentru Ben Hermans în Oman

Deși nu mai este televizată, ediția din acest an a Turului Omanului are un traseu mai spectaculos ca niciodată. Încă din a doua etapă, rutierii de clasament general au ieșit la rampă pe traseul valonat dintre Nakhal și Al Bustan.

Ben Hermans, puncheurul echipei BMC, i-a învins pe finalul în urcare pe Rui Costa (UAE Abu Dhabi) și Jakob Fuglsang (Astana). Aceștia au trecut linia de sosire cu un avantaj de 4s față de Merhawi Kudus (Dimension Data) și Nathan Haas (Dimension Data).

Cauberg, scoasă de pe finalul clasicei Amstel Gold Race

Cățărarea cu care se identifica Amstel Gold Race din 2003 încoace, Cauberg, nu va mai decide cursa olandeză în acest an.

Organizatorii au decis să elimine acest deal de pe finalul cursei pentru a încuraja rutierii să atace mai devreme în cursă. Astfel, ultima trecere peste Cauberg va fi cu 19km înainte de final, ceea ce ar putea aduce la sosire un grup mai mare de cicliști.

Dacă sprinteri precum Sonny Colbrelli, Bryan Coquard și Michael Matthews au terminat în primii 5 anul trecut cu tot cu Cauberg la final, anul acesta scenariul cel mai previzibil pare a fi cel al unui sprint dintr-un grup mult mai mare, ceea ce ar fi total opusul a ceea ce își doresc organizatorii odată cu această modificare.

Mai multe pavate în ediția din acest an a Paris-Roubaix

ASO a anunțat astăzi că Paris-Roubaix va avea mai mulți kilometri de drumuri pavate decât anul trecut.

Ediția 115 a celei mai populare curse de o zi din ciclism va avea un traseu în lungime de 257km, dintre care 55km vor fi sectoare cu piatră cubică. Primul dintre cele 29 de sectoare va fi Troisvilles à Inchy, iar ultimul va fi clasicul drum pavat din apropierea velodromului din Roubaix.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!