Tom Dumoulin

La 37 de ani de la precedenta victorie olandeză într-un mare tur, Tom Dumoulin a adus țării sale și echipei Sunweb primul succes în Turul Italiei, după un final dramatic al ediției cu numărul 100.

Patru cicliști porneaua în contratimpul individual dintre Monza și Milano cu șanse la victoria finală, însă Tom Dumoulin era marele favorit, chiar dacă după etapa de ieri căzuse în afara podiumului.

Fostul lider al cursei nu s-a pierdut cu firea și a făcut un contratimp bun, parcurgând cei 29,3km într-un timp de 33min23s, suficient pentru a-l deposeda pe Nairo Quintana (Movistar) de tricoul roz chiar în ultima etapă. Dumoulin a încheiat contratimpul la 15s în spatele unui alt olandez, Jos van Emden (LottoNl-Jumbo), care obține prima sa victorie de etapă într-un mare tur.

Thibaut Pinot (FDJ) a prins din nou o zi proastă azi, iar campionul Franței la contratimp a fost lăsat în afara podiumului final de Quintana și Nibali.

Așadar, Tom Dumoulin obține o victorie pe deplin meritată în ediția centenară a Turului Italiei, iar viitorul arată roz pentru noul Indurain, așa cum repede a fost poreclit. De cealaltă parte, visul lui Quintana de a face dubla Turul Italiei – Turul Franței se năruie, iar presiunea va fi și mai mare acum în Le Tour, acolo unde va avea de furcă cu rutieri mult mai proaspeți, precum Richie Porte, Chris Froome sau, de ce nu, colegul său, Alejandro Valverde.