A doua zi de concurs din cadrul Turului Ciclist al Bihorului a fost împărțită în două subetape. În prima parte am avut etapa 2A, în timp ce după-amiază am avut etapa 2B, un contratimp individual de 2 kilometri desfășurat pe străzile din jurul centrului Oradiei.

Prima parte a zilei a avut un total de 86 de kilometri. Startul s-a dat, la fel ca ieri, din Piața Unirii din Oradea. Din cei 146 de oameni care au pornit la drum în Turul Bihorului, au mai rămas 137, după ce, în prima zi am avut numeroase abandonuri și chiar și o descalificare.

Ziua a început cu un incident soldat imediat după start. Ivan Muhtarov, componentul formației Nessebar Schockblaze Cycling Team a căzut, dar a revenit imediat în pluton. Prima tentativă reală de evadare a venit imediat după. Ahmet Orken, liderul echipei Torku încercat să plece, dar plutonul i-a dejucat planurile.

Înainte ca toți cicliștii să se regrupeze din nou, Hajdu Barna si Balazs Czeh au fost implicați într-un alt incident, ultimul fiind nevoit să abandoneze întrecerea din cauza accidentării suferite. Kyriakos Papastamatakis și Aleksandar Roman au încercat și ei să-și treacă și ei o încercare de a evada, dar nici tentativa lor nu a avut sorți de izbândă.

Totul părea să meargă către un duel între Rodolfo Torres și compania. La începutul cățărării, Antonio Barac a fost ultimul rutier care a încercat să evadeze. Nici tentativa sa nu a fost sorți de izbândă și efortul său a fost imediat anulat de cei de la Androni Giocattoli. Echipa italiană a dus trena în prima parte a cățărării. Cu cât ascensiunea devenea mai dificilă, plutonul se fărămița în grupulețe tot mai mici.

În frunte, s-a format un grup restrâns de patru rutieri. Rodolfo Torres, Ivan Ramiro Sosa, Luca Chirico și Cristian Răileanu s-au desprins și atacau finalul ascensiunii de la Stâna de Vale. În cele din urmă, Rodolfo Torres a adus o nouă victorie pentru echipa lui Gianni Savio, Androni Giocattoli, după un efort solitar pe ultimii doi kilometri.

Luca Chirico a semnat un excelent loc secund pentru echipa Torku. Podiumul etapei regine din Turul Bihorului a fost completat de un alt rutier de la Androni Giocattoli, Ivan Ramiro Sosa Cuervo. Cristian Răileanu a adus un excelent loc patru pentru echipa națională a Moldovei, în timp ce, Enrico Anselmi a completat topul primilor cinci. Cel mai bine clasat rutier român a fost Emil Dima, clasat pe un foarte bun loc 13, la 1:55 în urma învingătorului.

Ca urmare a succesului repurtat în subetapa 2A, Rodolfo Torres devenea noul lider al clasamentului general. Luca Chirico îl seconda, în timp ce, Ivan Ramiro Sosa Cuervo era cel de-al doilea rutier al echipei Androni Giocattoli care completa podiumul provizoriu.

Într-o atmosferă meteo la fel de prietenoasă, Piața Unirii din Oradea ne îmbia cu un spectacol de mare ținută pentru subetapa 2B. Un traseu scurt, de doi kilometri, nu avea potențialul de a aduce mari modificări în clasamentele generale stabilite la Stâna de Vale, ci de a familiariza publicul bihorean cu ceea ce însemna ciclismul și contratimpul ca probă a ciclismului.

Fără a fi la fel de spectaculos precum finish-ul în ascensiune de dimineață, contratimpul individual din Oradea a fost adjudecat de Ivan Balykin, de la echipa Torku. Barnabas Peak l-a secondat, în timp ce, podiumul zilei a fost completat de către Jodok Salzman. Rutierii români s-au descurcat ceva mai bine la contratimpul individual, cel mai bine clasat fiind Daniel Crista. Liderul echipei Steaua București a încheiat scurtul contratimp din Oradea pe locul al șaptelea.

Dintre favoriți, cel mai bine s-a clasat Luca Chirico, pe locul al 15-lea. Noul tricou galben, Rodolfo Torres, a mers la siguranță și a încheiat pe locul 33 și a pierdut doar trei secunde din avansul său. Practic, columbianul și-a păstrat tricoul galben și dacă judecăm după profilul etapei de mâine, el este principalul favorit la victoria finală în Turul Ciclist al Bihorului. Luca Chirico a rămas pe locul secund, ecartul dintre el și liderul de la Androni Giocattoli fiind de 27 de secunde. Podiumul clasamentului general este în continuare completat de același Ivan Ramiro Sosa Cuervo.

Turul Ciclist al Bihorului se va încheia mâine cu etapa a treia. Pe o distanță de 161 de kilometri, într-o nouă buclă care va avea atât startul, cât și finalul în Oradea, plutonul va mai trece și prin localitățile Săcuieni, Otomani, Marghita, Pădurea Neagră și Aleșd.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!