Vlad Dascalu

Vlad Dascălu a obținut un meritoriu loc 29 în cursa rezervată riderilor sub 23 de ani din cadrul Campionatelor Mondiale de MTB disputate în Cairns, Australia.

Ciclistul nostru spera într-o clasare mult mai bună după rezultatele excelente înregistrate în acest sezon în Cupa Mondială de XCO, acolo unde a avut trei clasări pe locul 5 în cele trei etape în care a luat parte, însă o pană în primele minute după start i-au compromis în mare parte cursa din Australia.

Așadar, Dascălu a pornit într-o cursă de urmărire chiar de la start, reușind să urce până la final de pe locul 68 până pe 29.

Neo-zeelandezul Samuel Gaze a obținut titlul mondial la U23, fiind încadrat pe podium de sud-africanul Alan Hatherly și de germanul Maximilian Brandl. Câștigătorul Cupei Mondiale, Martins Blums, a trecut linia de sosire doar pe locul 14.

Primele impresii ale lui Vlad Dascalu dupa Campionatul Mondial de XCO.
Vlad a terminat cursa pe locul 29, dupa o pana in primele minute, care l-a aruncat pe ultima pozitie (68).