Aflat în continuare în plin scandal mediatic după  depistarea dozei mărite de Salbutamol, Chris Froome a anunțat că va debuta în noua stagiune în Ruta del Sol, cunoscută popular ca Turul Andaluziei.

Pentru ciclistul britanic aceasta va fi prima prezență în competiția spaniolă după o pauză de trei ani. În 2015, Froome s-a impus în clasamentul general al competiției și a reușind să câștige și o etapă a acelei ediții.

În vârstă de 32 de ani, Froome se pregătește să atace dubla Giro-Turul Franței. Ultimul ciclist care a consemnat această realizare în palmaresul său a fost regretatul Marco Pantani. Italianul a câștigat în 1998 atât Turul Italiei, cât și Marea Buclă din Hexagon.

După cum bine știm deja, Chris Froome se antrenează intens încă de la începutul anului. Antrenamentele campionului en titre din Turul Franței și Turul Spaniei pot fi urmărite pe Strava.

Ediția din 2018 a Turului Andaluziei va avea loc în perioada 14-18 februarie.