Serghei Tvetcov Korea Tour 2018

Serghei Țvetcov a obținut una dintre cele mai importante victorii din carieră în Turul Coreei de Sud, o cursă de 5 etape de categoria 2.1.

Succesul lui Țvetcov este remarcabil și prin prisma faptului că rutierul nostru se află la primul sezon alături de cei de la UnitedHealthcare, nefiind la îndemâna oricărui ciclist să se impună într-o echipă pro-continentală atât de repede.

Țvetcov și-a pus amprenta asupra cursei coreene încă din prima rundă, când a încheiat pe locul 3, după o acțiune alături de alți doi cicliști. Fostul campion național al României a preluat șefia clasamentului general în etapa a 3-a, pe care a câștigat-o cu un avans de 18s față de kazahul Stepan Astafyev și Matteo Busato.

În următoarele două runde, Țvetcov și-a conservat avantajul și tricoul galben, traseul fiind unul propice sprinterilor.

Cu acest succes, rutierul celor de la UnitedHealthcare obține și 142 de puncte UCI care îl ajută să urce în ierarhia UCI Asia.