Eduard Grosu Tour Qinghai Lake

Eduard Grosu a obținut al 4-lea său succes din acest sezon în etapa a 3-a din Turul Qinghai Lake, o cursă alcătuită din 13 etape (cea mai lungă competiție din ciclismul de șosea după cele trei mari tururi) ce se dispută în paralel cu Turul Franței.

Ciclistul nostru a fost lansat de Juan Jose Lobato și a fructificat munca acestuia cum nu se poate mai bine, trecând primul linia de sosire la Guide în frumosul echipament realizat de cei de la Nippo-Vini Fantini campionului României.

Grosu i-a învins pe Luca Pacioni (Wilier Triestina – Selle Italia) și Meron Abraham (Bike Aid), în timp ce Lobato a terminat pe 4. Rutierul din Zărnești preia astfel șefia ierarhiei generale în cursa din China, cu un avans de 3s față de Pacioni și 7s în raport cu Arman Kamyshev (Vino – Astana Motors).

În clipul de mai jos puteți urmări un rezumat al etapei, precum și un interviu cu ciclistul nostru.