O nouă veste tristă lovește lumea ciclismului. La doar câteva ore după cazatura suferită în etapa a treia din Turul Poloniei, Bjorg Lambrecht a încetat din viață la doar 22 de ani.

Organizatorii cursei au încercat din răsputeri să îl resusciteze pe Lambrecht, dar eforturile au fost în van. Imediat după finalul etapei a treia, Lotto-Soudal a confirmat tragicul deces al rutierului lor. “Cea mai tragică veste posibilă a venit astăzi pentru familia, prietenii și coechipierii lui Bjorg. Odihnește-te în pace, Bjorg.” a fost anunțul făcut de echipa sa pe o rețea de socializare.

Bjorg Lambrecht era un ciclist de mare perspectivă. Tânărul ciclist belgian a fost vicecampion mondial la U23 în 2018 și s-a impus în clasamentul tricoului alb din Dauphine. De asemenea, el a avut clasări in top zece in acest an în Brabantse Pijl (locul cinci), Amstel Gold Race (locul șase) și Săgeata Valonă (locul patru).