Etapa 2 din Turul Utah de 136 kilometri s-a desfășurat între Brigham City și Powder Mountain. Finish-ul pe teribila ascensiune de la Powder Mountain cu pantă medie de 9 % și maximă de 15 % a fost fantastic așa cum era de așteptat. Pantele abrupte au făcut o selecție puternică în pluton,  iar din grupul de cățărători care s-a format pe primele pante ale ascensiunii de 11 kilometri, americanul Peter Stetina de la Trek Segafredo a fost primul care a făcut o mișcare. Atacul său cu 7 kilometri foarte duri rămași din cursă, a fost însă puțin premedidat. În spatele său s-a format un grup de urmăritori format printre alții, din Nickas Eg (Trek Segafredo), câștigătorul prologului James Piccoli (Elevate-KHS), Ben Hermans (Israel Cycling Academy). Ultimii doi l-au prins și depășit repede pe Stetina. Apoi, ritmul lui Hermans a fost prea puternic pentru Piccoli, iar în spate, danezul Eg l-a depășit pe colegul său Stetina.

La final, Hermans a terminat cu 22 secunde în fața lui Piccoli (Elevate-KHS), cu Niklas Eg pe locul 3, la 35 de secunde. Americanii Peter Stetina și Joe Dombrowski (EF Education First) au completat topul 5. Anul trecut, Hermans a terminat al doilea Turul Utah, în spatele lui Sepp Kuss, iar acum după victoria sa, Ben Hermans a preluat și tricoul galben de lider. După frumosul succes în clasamentul general al Turului Austriei din 2019, rămâne de văzut dacă belgianul Ben Hermans va rezista pe primul loc în cele 4 etape muntoase care vor urma.