© Justin Setterfield/Getty Images

Rutierul echipei UAE Team Emirates a câștigat astăzi cea mai importantă cursă din cariera sa, etapă ce s-a terminat pe Cortals d’Encamp. Slovenul a atacat dintr-un grup în care se aflau favoriții la clasamentul general pentru a-și asigura victoria în primul său mare tur. Podiumul de astăzi a fost completat de Nairo Quintana, care a sosit la 23 de secunde în spatele lui Pogacar și a preluat tricoul de lider, Primož Roglič venind pe locul al treilea, la 48 de secunde, fiind urmat de Alejandro Valverde.

Miguel Ángel López a încercat să atace în această etapă scurtă de 94,4 kilometri, dar a rămas fără energie pe cățărarea finală după o căzătură pe o porțiune de pietriș, dar a reușit să ajungă la 1:01 față de primul loc. Roglic a rămas izolat pe penultima urcare, iar columbianul s-a simțit în formă pentru a mai câștiga timp. O furtună care a început cu 10 kilometri înainte de final a reprezentat o bătaie de cap pentru mulți dintre rutieri, deoarece porțiunea cu pietriș s-a transformat într-o zonă noroioasă cauzând căzătura în care au fost implicați Lopez și Roglic.

Pe ultima cățărare au avut loc atacuri din partea Movistar, crezând pentru scurt timp că au preluat conducerea etapei. Roglic a reușit să revină, iar Pogacar (cel mai tânăr ciclist din tur) și-a adjudecat astfel victoria de etapă.

A fost o etapă minunată, a spus câștigătorul la final. Îmi doream să o câștig încă de la început. Ieri, când am văzut că va ploua, m-a bucurat enorm. Am încercat să îi urmăresc pe cei care atacau și am mers la putere maximă pe porțiunea cu pietriș și m-am simțit foarte bine. A fost o etapă complicată cu multe probleme mecanice pe acea porțiune, dar într-un final totul a fost bine, a mai declarat Tadej Pogacar.