Poză: Luc Claessen/Getty Images

După câteva săptâmâni de curse desfășurate din calendarul UCI după pauza cauzată de COVID-19, consider un moment pentru a face o scurtă analiză.

Cele mai multe victorii dintre rutierii de World Tour în 2020:

• 9 – Remco Evenepoel (Deceuninck Quick Step);
  • 5 – Tadej Pogacar (UAE Emirates), Nairo Quintana (Arkea Samsic);
  • 4 – Pascal Ackermann (Bora Hansgrohe), Fernando Gaviria (UAE Emirates), Fabio Jakobsen (Deceuninck Quick Step), Primoz Roglic (Jumbo Visma).

Cele mai multe victorii dintre echipele de World Tour în 2020:

• 23 – Deceuninck – Quick-Step;
  • 13 – UAE Emirates;
  • 11 – Bora-Hansgrohe, Mitchelton Scott.

După pandemie Jumbo Visma a obținut 6 victorii importante din cele 9 victorii ale echipei din acest an.

• Etapele 2 și 3 plus victoria generală în Tour de l’Ain – Primoz Roglic;
  • Milano-San Remo – Wout van Aert;
  • Strade Bianche – Wout van Aert;
  • Cursa pe șosea de la Campionatele Naționale ale Sloveniei – Primoz Roglic;
  • Etapa 4 din UAE Tour – Dylan Groenewegen;
  • Etapa 1 și 3 din Volta a la Comunitat Valenciana – Dylan Groenewegen.

Două zile după ce a cauzat un accident grav în Turul Poloniei care l-a avut ca victimă pe Fabio Jakobsen (Deceuninck) și alte persoane, Dylan Groenewegen a fost suspendat de echipa sa Jumbo pe perioada procedurilor disciplinare ale UCI. Wout van Aert a reușit dubla Milano – San Remo și Strade Bianche. Belgianul l-a învins după un sprint excepțional pe francezul Julian Alaphilippe (Deceuninck Quick Step) cu o jumătate de bicicletă. Un final spectaculos după ce ambii cicliști au evadat pe finalul ascensiunii Poggio și nu au putut să mai fie ajunși. Nibali sau Van der Poel au încercat, dar nu au putut. Van Aert a profitat de kilogramele sale în plus față de francez pe coborâre, fapt ce i-a permis să își dozeze mai bine energia pentru sprintul final. În Strade Bianche a câștigat după o evadare solidară.

După reluarea sezonului Deceuninck Quick Step a obținut 8 victorii din cele 23 de victorii ale echipei din acest an:

• Race Torquay – Sam Bennett;
  • Etapa 1 din Tour Down Under – Sam Bennett.

Evenepoel, actual vice-campion mondial la proba de contra-timp, și-a îmbogățit palmaresul din acest an cu Turul Poloniei după Vuelta San Juan (Argentina), Volta Algarve (Portugalia) și Vuelta Burgos (Spania). Belgianul a câștigat etapa regină din Turul Poloniei după o evadare solitară de 50 kilometri în fața lui Jakob Fugslang (Astana) și Simon Yates (Mitchelton Scott) și a preluat tricoul de lider al cursei de la ecuadorianul Richard Carapaz (Ineos). După victoria de pe Bukowina Tatrzanska, Evenepoel a arătat numărul 75 al coechipierului Jakobsen ca suport pentru starea gravă în care se află. Putem spune că tinerii cicliști belgiani s-au întors foarte puternici după pandemie și sunt unele dintre principalele repere ale sezonului: Wout van Aert și Remco Evenepoel.

Să vedem ce va fi în următoarele curse din acest sezon: al 72-lea Critérium du Dauphiné (12 august – 16 august), Gran Piemonte (12 august) și Il Lombardia (15 august).

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.