All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. Invitat special

Nu cred ca se punea oricum problema ca ar fi o bicicleta slaba. La 3000E este de departe cel mai bun raport calitate pret pentru un FS. Nici Cube nu gasesti la banii astia.
  3. EyesOnly

Asta a fost Moscon, dupa ce a cazut Woods in fata lui. Thomas a cazut si s-a ridicat rapid ajungand, ajutat, destul de usor in pluton. Nibali va tot pierde de acum, controlat, in speranta ca va avea picioare si libertatea sa plece intr-o evedare din care sa iasa o victorie de etapa. Aru e pe recuperare dupa problema cu vena iliaca. Bardet - praf si pulbere. un incapabil care nu o sa faca niciodata nimic frumos intr-un tur mare. Pur si simplu nu pot sa inteleg de ce e atat de mult bagat in seama. E fascinant cum, dupa ce toata echipa lui a tras la trena si s-a dus si ultimul om, se uita stanga dreapta dupa altcineva sa duca trena sau sa atace
  4. Today
  5. PVN10

Verdict This latest version of the Canyon Lux is without doubt one of the most complete cross country race bikes on the market today. The combination of low overall weight, superlative build kit and sorted suspension make it ride like a rocket ship and feel like you're cheating everytime you swing a leg over it. It doesn't quite have the progressive trail-like geometry of some of its rivals but if you're looking for the very best for cross country or marathon racing then you should look no further. Read more at https://www.mbr.co.uk/reviews/full-suspension-bikes/canyon-lux-cf-slx-9-0-pro-race-review#BR8MULkhpXAm4ppQ.99 Canyon Lux early verdict The Canyon Lux presents more of an evolution of the old bike rather than a radically new platform. Unlike the more left-field Grail that I saw earlier this year, it’s clear that Canyon has really focused its efforts on making a properly sorted, life-friendly and capable cross-country bike, rather than something totally revolutionary. However, that’s not necessarily a bad thing — the Lux is not going to be one for those looking for a super-progressive bike, but cross-country racers aren’t really known for that anyway. There are a few spec choices I’d want to change from the off, namely the bars and, if I had a SRAM-equipped bike, most likely the shifters too. But overall, the package presents the usual levels of value for money that Canyon is so well known for; £5,600 is a lot of money in anyone’s books, but there are few other bikes as well-equipped for that sort of cash. Given how short my test ride was, it’s too early to draw any real conclusions, but for those looking for an uncompromising all-round racing platform, I suspect the Lux is unlikely to disappoint.
  6. Drysna

In lipsa de feedback direct, pt comparare geometrii eu folosesc https://geometrygeeks.bike/bike/canyon-lux-cf-7-0-2018/
  7. Yesterday
  8. gibonu

@dan tm Multumesc pentru link-uri. Interesante informatiile, insa pana acum nu s-a materializat nimic. Sau, cel putin pe site-ul Politiei de Frontiera din RO nu apare niciun punct de trecere cu Ucraina in judetul Tulcea. Sursa: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/ Cat despre bacului Isaccea - Orlovka, proiectul are cel putin 20 de ani vechime. Sau cel putin asta mi-a spus un prieten tulcean. Oricum, pe cei din Periprava, Chilia Veche sau Sulina nu-i ajuta cu nimic viitorul punct de trecere de la Isaccea. Gandeste-te ca pentru a-si cumpara o scandura este nevoie sa mearga pana la Tulcea, desi Chilia sau Izmail sunt mult mai aproape. Cat despre statutul non-UE al Ucrainei, nu cred sa fie vreo mare problema. In 2014 am facut o tura pe Clisura Dunarii, de la Bazias la Orsova. In toate satele tigla care se vindea provenea din Serbia, tot tara non-UE. L.E. Ca fapt divers, desi ambele state sunt non-UE, Polonia are 11 puncte de trecere a frontierei cu Ucraina si 13 cu Bielorusia. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Duminica, 19.05.2019 - Partea a III-a Sulina - satul Letea - lacul Merheiul Mare - lacul Merheiul Mic - canalul Sulimanca - bratul Cernovca - bratul Babina - bratul Chilia - Chilia Veche Stavilar, care probabil alimenteaza un canal de irigatii, pe malul ucrainean. Plus un dig betonat, tot in Ucraina. Niste lipoveni veseli. Am ajuns la Chilia Veche. De la Sulina pana la Chilia Veche am facut aproximativ 4 ore jumate cu barca, cu juma de ora pauza la Letea. Barcagiul ne-a spus ca se va intoarce la Sulina pe la Mila 23 si apoi pe bratul Sulina. Daca are cineva nevoie de numarul de telefon al barcagiului, il rog sa nu ezite pe PM. Chilia Veche - domeniul Tatanir 40 km Odata coborati din barca ne-a cam lovit caldura si eu am trecut si tricou si mi-am suflecat pantalonii lungi [mi-a fost lene sa-i schimb cu unii scurti]. Biserica din Chilia Veche. Pe ulita. Din Chilia Veche pana la domeniul Tatanir avem doua variante: drumul pietruit, mai lung sau drumul de pamant de pe dig, mai scurt. Inainte de iesirea din sat am gasit un localnic calare pe bicicleta, l-am intreabat care drum este mai bun iar omul ne-a indrumat pe drumul pietruit. Am mers pe mana lui. Uneori am mai gasit si umbra. Un dublu selfi [daca asta o fi denumirea corecta].
  9. dan tm

Drumul spre Ucraina nu va ajuta prea mult, ei sint in afara UE si normele sint stricte dar ma rog, de supravietuire tot ar fi bine. https://www.agerpres.ro/politica/2018/10/11/tulcea-ucraina-incheie-demersurile-de-operationalizare-a-punctului-de-trecere-a-dunarii-cu-bacul-orlovka-isaccea--191411 http://www.radioconstanta.ro/2019/03/06/tulcea-din-vara-linie-de-feribot-intre-isaccea-si-orlovka/ https://www.viata-libera.ro/economie/130422-navrom-bac-amenajeaza-trecerea-cu-bacul-de-la-isaccea
  10. Danyutz

Am incurcat topicurile, voiam sa postez la bike-discount.
  11. IonutA

E clar unde duce discuția!!!
  12. Invitat special

Am dat comanda azi.
  13. Invitat special

Da, ciudata treaba, ma grabisem sa prind si eu ultima 100km, cand colo, reluare. Pai cei de general nu au ce sa caute sa se afirme in prima saptamana. Pinot se agita dar cam devreme, sa nu sfarseasca precum anul trecut cand era impins de coechipieri pe catarare, ulteiror abandonand. Nibali, Aru, Bardet pierd minutu pe zi de asemenea. Quintana se tine acolo, posibil sa ia podium anul asta. Mentin pronosticul pentru Geraint. Cred ca a fost dat la tv 3 minute in 10 etape si e pe locul 2. Deci nu a facut nimic notabil, in afara de cazatura in care el sau un coechipier au reusit sa rupa un cadru de 8000E la viteza de 30km/h, dar e acolo. Baiatul nici nu a transpirat.
  14. Danyutz

M-as baga eu la o comanda, dar doar pe sapt viitoare, daca nu te grabesti.
  15. PVN10

Pantalonii cu bazon permit "montarea" absorbantului intim???
  16. csuporj

Manastur (360 m) - Floresti - Coasta Dumbravilor (640 m) - Vlaha (460 m) - Valisoara - Varful Recea (pana la 750 m) - valea Garbaului. 38 km in 3 ore si 45 minute. Poze: https://photos.app.goo.gl/B2YTvahvW3hCdkBq8 Traseu: https://www.wikiloc.com/mountain-biking-trails/valisoara-38755261 Pushbike: vreo 300 metri, pe urcari. Turma de oi nu a fost pe traseu.
  17. Invitat special

Mai bine nu scriai ultimul rand. Scapin, un brand de cursiere care face si ceva MTB-uri ca e la moda ,contra unui brand cu care s-a dat o fosta campioana mondiala. Tu parca te pricepeai la biciclete, ce se intampla cu tine?! @Tolstoievski eh, lasa ca si asa activitatea forumului e prea liniara, mai aprindem si noi o scanteie, nu e suparare.
  18. Tolstoievski

Va incordati muschii excesiv fiindca sunteti mistocari. Pana acum as fi zis ca va cunoasteti. Ar fi totusi frumos sa n-o luati personal, ca iar ies scantei.
  19. gibonu

@ciomby Avand in vedere locatia acelor piloni (sageata rosie din poza de mai jos) probabil s-a pus problema doar de un ponton, posibil pentru Politia de Frontiera. Partea mai ciudata este ca, din care stiu, in judetul Tulcea nu exista niciun punct permanent de trecere a frontierei cu Ucraina. Situatia asta poate ca este generata si de interese economice, astfel incat cei din putinele localitati din jumatatea nordica a Deltei sa fie nevoiti sa mearga la Tulcea pentru aprovizionare cu orice, in loc sa mearga la Chilia sau Izmail care oricum sunt mult mai aproape. Cel putin ca populatie, Tulcea si Izmail sunt cam egale.
  20. S-au cam spart toate gastile pe care le stiai
  21. Trevizes

Prima Zi libera martea din a doua saptamana, dupa 10 etape. Nu-mi mai amintesc cand a fost asa. Pina acum, nimic in care sa fie implicati ciclistii de clasament general.
  22. Dacă o să-și dorească să echipeze cube-ul cu accesoriile de pe ghost tot pe acolo este posibil să ajungă ca și greutate. De aceea ziceam că este greuta. Numai bine! Adrian
  23. Trevizes

Eu am fost la mare cu bicicleta ducand-o pe autocar. Problema este ca trebuie sa te interesezi din timp la care firma si in ce zi si la ce cursa baga autocar unde poti sa-ti lasi la cala bicicleta. in 95% din cazuri ei folosesc microbuze, unele sunt mai lungi si au loc de bagaje in spate, in teorie daca scoti rotile si legi pe lateral, ar fi loc, dar spatiul e mic si deranjezi bagajele altora. Nu as recomanda varianta asta. curse spre constanta - mangalia sunt cam din ora in ora de la Baldovin Parcalabul.
  24. paulrad

Comparam Scapin cu Kross, dacă n-ai reușit să ajungi cu cititul până la ultimul rând. P.S. ”Alo baiatu” ai putea să folosești prin Obor.
  25. ciomby

Frumos ! Pilonii ăia de beton erau pentru construirea unei „cârciumi de fițe” exact ca pe Herăstrău ! Restul betonului a fost deturnat pentru alte construcții.
  26. Merci! Eu le-am ales initial pe internet, dar cand am ajuns in showroom, Ghostul era foarte mare. Imi dau seama de ce, dar nu era ce imi doream. Hyde-ul arata bine (asa am si ales), negru simplu, mat. Sincer sa fiu, e prima bicicleta premium (sau middle premium) pe care o detin. Personal mi se pare usoara si solida. Am dat 15 km aseara si e super ok, schimba bine, iar cauciucurile isi fac bine treaba la borduri, gropi in asfalt. Sunt fericit de achizitie, dar realist fiind, nu se compara cu o cursiera pe asfalt drept (am mers cu a unui prieten). Dar ca ceva “bun la toate” e foarte ok.
  27. Invitat special

Alo baiatu, ai gresit subiectul. Aici se vorbeste de MTB-uri nu de branduri de cursiere care ,de fantezie, fac si ei cate un FS (Pinarello printre altele). Si daca tu compari Specialized sau Ghost cu Loganu' e greu sa fi luat in serios.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?
    Sign Up