All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. gibonu

@IonutA La care tanc te referi? ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Duminica, 09.06.2019 - Parte a V-a Bayeux Intrarea in muzeu costa 7,50 Euro. Sau 5 Euro in cazul achizitionarii unui bilet comun care include Tapiseria din Bayeux si Muzeul de Arta. Am optat pentru varianta de 15 Euro. Muzeul de arta nu m-a atras, l-am vazut in viteaza, apoi am asteptat-o afara pe prietena mea, care a fost foarte impresionata de sectiunea dedicata dantelei a muzeului. Despre Zidul Atlanticului. Si parerea lui von Rundstedt [comandantul armetelor germane din Vest] despre zid. Traducere aproximativa: "Zidul este doar un mare bluf". Din pacate pentru nemti, batranul maresal a avut dreptate. Despre Organizatia Todt. Harta invaziei, vazuta dinspre Anglia. Cuvintele lui Eisenhower, inainte de Debarcarea din Normandia. Debarcarea biciclistilor britanici. Probabil asta era bicicleta [marca BSR] cu o sa similara cu cea Brooks din zilele noastre.
  3. Traveller

Pentru frâne, mergi la cel mai apropiat atelier, pentru o revizie. Legat de poziție, trebuie să detaliezi. Nu stai confortabil în ce fel, pe ce durată, cum ești îmbrăcat, ce șa ai, ce pedale, mănuși, manșoane, cum sunt ele poziționate? O poză de profil ar ajuta.
  4. Traveller

Se poate afla descarcând GPSTest sau alte aplicații similare din Google Play. https://www.gsa.europa.eu/newsroom/news/test-your-android-device-s-satellite-navigation-performance
  5. Bun de știut. Mă așteptam la mai puțin. Îmi place exteriorul!!
  6. IonutA

Interesantă explicația, deja lucrurile se conturează. Mergând pe premisa că toate electronicele sunt făcut în China, ar trebuii ca sateliții chinezești să fie deja incluși la pachet! sau NU?
  7. EusuntCristian

Va salut. Căluțul meu are următoarele boli : nu pot sta deloc confortabil, și frânele sunt slabe. Ce pot face?
  8. Îmi cer scuze, și mie îmi scârțâia roata de pe spate, am crezut că e din cauza bilelor, etc, când colo era roata slăbită.
  9. IonutA

Salut, Propun o tura la Piatra Arsă în a 4-a etapă din turul României. Să îi susținem pe băieți pe urcare! Cred că a 4-a etapă se ține pe 14 septembrie deci sâmbătă. Și duminică a 5-a etapă în București!!! Cu biciletele bineînțeles!!! Aștept un semn!! Numai bine! Adrian
  10. Traveller

Din nenorocire, pare că în 2 din 3 cazuri, biciclistul e de vină: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/de-ce-mersul-pe-bicicleta-e-un-risc-tot-mai-mare-in-romania-682479 Dacă aveți niște statistici mai detaliate, postați-le aici.
  11. Alegz30

O statistica foarte trista. Cate un ciclist la mai putin de 2 zile piere pe soselele patriei.
  12. Lantul cade pentru ca sunt date peste cap limitele deraiorului, nu din cauza lantului, dar se regleaza relativ usor. https://www.parktool.com/blog/repair-help/front-derailleur-adjustment Iar pe spate, daca sare mai mult de un pinion, e deraglata tensiunea cablului. https://www.parktool.com/blog/repair-help/rear-derailleur-adjustment Daca aveti lant nou, se poate schimba doar el, cu siguranta nu ati uzat transmisia in 2 luni de la achizitie. Succes!
  13. krazyeone

Eu am avut 46 mavic, la adidasi de alergat am 45 1/3 sau chiar 46 Intradevar dreptul e mai mare ca stangul cu cativa mm Din ce vad aia par cam de toamna, nu par respirabili mai deloc E mai bine sa ii ai o idee mai mari (dar nu sa flencane) decat ficsi
  14. Tony Alexandru

Talpa am masurat-o cu contur pe foaie, am tras linie din degetul mare pana in mijlocul calcaiului, deci putin oblic, sa zic asa... posibil sa nu fie cea mai buna modalitate de a masura, sau am facut eu gresit conturul. In fine,cum spui si tu, cel mai bine ar fii sa probez mai multe modele sa vad despre ce e vorba. O sa dau o fuga pana la Giant. Multumesc!
  15. Mookyama

Salut, am scris despre Mavic daca cauti putin in urma, atat despre Mavic sosea, cat si mtb. Ca o observatie, daca porti 280mm la adidasi si talpa ta este peste 285mm, ceva nu este in regula Pe scurt, eu port 44, 278mm, masurat perpedicular. In general pantofii de ciclism se iau cu 1/2 sau 1 mai mari. Vad ca esti din Bucuresti, ai 2 variante. Poti trage o fuga pana la mine sau te duci la Magazinul de Biciclete (Giant). Au si reduceri acolo in perioada asta, poate iti gasesti ceva ok si probat.
  16. Tony Alexandru

Salutare, as vrea sa fac trecerea de la pedale normale(platforma) la spd-sl. Ideea e ca nu am folosit nici SPD nici SPD-SL pana acum. Am si mtb cu care ma duc la ture/competitii si cursiera. Sincer, vreau clipless doar pe cursiera, nu si pe mtb (ciudat, ar fi trebuit sa fie invers, insa ma simt confortabil cu platforme pe mtb). La cursiera am niste pedale cele mai basic, cred ca sunt vreo 50-70 lei si vreau sa le schimb de mult timp. Asadar, pedale: Am pus ochii pe Ultegra PD-R8000 deci spd-sl. Pantofi: https://www.bike-discount.de/en/buy/mavic-cosmic-elite-vision-cm-road-bike-shoes-647790 As avea nevoie de putin ajutor cu alegerea marimii, avand in vedere ca nu am mai avut incaltaminte dedicata pana acum, presupun ca o sa fie greu sa nimeresc din prima. Piciorul stang are 285mm cel drept 288-289mm. Ca ideea, va spun marimile pe care le am la cateva perechi de incaltari: Adidasi sport, 2 modele: EUR 44, US 10, UK9, 28cm Alt model: EUR 45, 11US, 10UK, 29cm Bocanci munte: EUR 45, US 11.5, UK 10.5, 28.8cm In size chart-ul de la mavic la marime de 290mm se potrivesc nr 46, oare sunt prea mari? Nu de alta, dar 45 nu au pe stoc, cei de la bike-discount
  17. Mookyama

Romania, cea mai periculoasa tara din UE pentru biciclisti si pietoni conform Eurostat.
  18. Hmmm....din ce am vazut domnul acesta nu a gresat nimic. A inlocuit rulmentii ( acestia erau cumva capsulati ) si a introdus butucul la loc. Pot aparea probleme daca nu a adaugat vaselina ?:/ Nu am de gand sa folosesc bicicleta pe ploaie, mai ales ca este electrica si, poate par comoda, dar nu am chef sa ajung plina de noroi si apa acasa. Danyutz, sa stii ca, din pacate, nu prea s-a priceput la reglaje. Adica nu a reusit sa faca sa nu mai imi sara lantul cand schimb de pe foaia mijlocie pe cea mare. Dar mi-am luat inima in dinti, am urmarit un filmulet pe youtube si se pare ca am rezolvat singura problema. :))) Mai aiurea e ca am ciufulit capatul cablului schimbatorului Si, din ce am vazut, la pinioane imi sare direct de pe 6 pe 4. Stiti ce trebuie facut in acest sens ? Sa schimb lantul chinezesc ? Am un shimano achizitionat, dar, din ce am inteles, lantul se schimba odata cu toata transmisia, nu se pune lant nou pe transmisie deja uzata. Am mai avut bicle in copilarie, erau din acelea rusesti gen pegas, dar , sincera sa fiu, nu mi-au dat mai deloc bataie de cap :))) Bine, fara n pinioane, cu frana de picior si o sa cu arcuri din piele de vita - foarte solida si comoda.
  19. Am patit-o si eu cu un Focus Crater Lake. La cateva sute de km, a aparut un scartait ca si de cauciuc , in sarcina la pedalare. Am dus-o la magazinul de unde am cumparat-o, si s-a uns/gresat la blocul pedalier
  20. Turului României ajunge anul acesta la ediția 52, având în componență cinci etape și 20 de echipe la start și se va desfășura între 11 și 15 septembrie. Prima etapă, pe 11 septembrie, va consta într-un traseu de 177 de kilometri și va începe în Cluj-Napoca până în Sighișoara. În a doua etapă, startul se […] Citește întreg articolul
  21. Fostul ciclist spaniol Alberto Contador, câștigător al tuturor celor trei mari tururi, a confirmat participarea sa în Giro de Rigo, organizat de rutierul columbianul Rigoberto Uran (Education First), tur care străbate pe parcursul său din Columbia, o importantă regiune cafetieră, Quindio. Pentru Alberto Contador, va fi prima cursă în care va participa în Columbia. Competiția […] Citește întreg articolul
  22. MLADEN

Mai multi sateliti cresc precizia in special in zone unde ii blocata o mare parte a cerului (in oras printre cladiri inalte, in afara orasului prin paduri, vai...) Sculele care pot localiza doar satelitii GPS, in zonele amintite mai sus nu vor avea la dispozitie destui sateliti pentru a triangula corect pozitia (si altitudinea), respectiv vor afisa viteza mai mica decat cea reala. D'aia unele ciclocomputere care calculeaza viteza in functie de sateliti pot fi dotate optional si cu senzor de viteza.
  23. krazyeone

Gingiumingiu In teorie GPS+Gallileo ar duce la o precizie imbunatatita, e bine ca avem alternative, daca se oftica unchiul Sam sau nea Putin sa opreasca "tava" pentru public https://www.gsc-europa.eu/galileo-overview/what-is-galileo
  24. Traveller

+BeiDou, rețeaua chineză de sateliți.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?
    Sign Up