All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. Ajunsă la a șasea ediție, frumoasa competiție de la Pucioasa a strâns la start unii dintre cei mai buni rutieri ai momentului. Concursul a avut în componență două trasee – unul de 72 de kilometri, respectiv 39. Pe lângă cursa clasică dedicată adulților, la start s-au aflat și peste 100 de copii. De menționat este […] Citește întreg articolul
  3. Din păcate modelul de drapel național din una din fotografiile de mai sus este foarte intens folosit în satele noatre...
  4. Nu este prea puțin la 20 de grade? De obicei se recomanda la 30, cel puțin pe etichete. Și de multe ori nu se spala cum trebuie. Chestie pe care am observat-o și la alt echipament, probabil nu se diluează îmbibă cum trebuie detergentul. Cred ca voi renunța la capsule și ma voi retoarce la Ariel/Persil lichid, ce foloseam și înainte.
  5. Mookyama

Credeam ca e un topic unde se întreabă despre genți in principiu, eventual ce suporti putem găsi ca sa agățam aceste genți, borsete, etc, nu o galerie cu biciclete cu suporți. Gandindu-ma ca probabil ai și analizat bicicleta înainte sa o postezi, presupun ca nu susține mai mult de 2kg suportul respectiv. Fiind o bicicleta de dame și lucrand cu doamne, pot spune ca geanta unei doamne cântărește in general între 4 și 7kg. Zic de cea de umăr. Unele folosesc laptopuri, deci o extra greutate de 2-3kg, inde mai pui ca un rucsac de umăr mai are 1-2kg. Designerii pot zice ca nu îmbina utilul cu plăcutul, oricât de mișto ar arata pe hârtie. @Invitat special am găsit și tipa întâmplator. Ea mai apare in filmul Outskirts, de la Rapha.
  6. Stuparul

Arunca un ochi si la Giant ToughRoad GX SLR sau Giant Revolt. Eu am incredere in aluminiul lor.
  7. paulrad

Poi... eu cu MTB-ul am aprox. 14500km. O dată a făcut ”poc” urechea la transport pe un suport nașpa, o dată a făcut ”poc” când a sărit un lemn. Schimbătorul în sine n-a făcut niciodată ”poc”.
  8. Am găsit piesa mai repede, mâine va muncii și voi merhe cam 50 de km!!
  9. EusuntCristian

Câți km trebuia să mă țină?
  10. @BodoC poi s-o fi întâmplat la ”tura de azi” și nu o să mai fie ”tura de azi” pt următoarele 2-4 săptămâni. Adică până la primăvară.
  11. IonutA

Dar are portbagaj pentru furca față.
  12. BodoC

Cam toate fac poc. La tine. Schimbă titlul topicului: Bicicleta omega Pocmas.
  13. Si ce legătură are cu topicul acesta catastrofa asta pe care o postezi de două ori ?
  14. EusuntCristian

Schimbătorul de pe spate a făcut poc azi de dimineață, am trecut la Tourney Tx800, ce părere aveți de asta?
  15. Yesterday
  16. Mookyama

@Stuparul misto modelul, dar e pe pentru touring adevarat. Eu as vrea gravel/touring light. @preda_0 sub 233lire? Cum se comporta cadrul la ture lungi? Din cadrele de titan vandute de catre Planet X care ar fi mai comod? As lua in calcul si bicicletele de la Genesis. Kona Libre, yum! Awol, din nou, foarte misto. Din ce am discutat cu un amic pentru joaca 1x e suficient. Pentru cicloturism mai light, fiind extra incarcatura pe bicicleta voi merge pe 2x. El chiar pe 3x. Tot discutand cu el pe tema asta, incep sa inclin incet spre Diverge. Am inteles ca este si foarte comoda ca si geometrie si din ceea ce am citit pe net. Nu vreau sa fie nici sa adorm pe ea, ceva in genul anduranta mai degraba. Aici prinderea suportului (rack) pe bicicleta 1 si 2. Intr-un final, ar putea arata cam asa ceva, insa cu chestile astea pe ea, plus doua paniere pe suport. Ideea este ca partea din fata a bicicletei trebuie sa suporte 6Kg bagaj pus pe acel suport, apoi panierele 2Kg si greutatea din paniere (vor fi niste haine, maruntisuri). Si un sac de dormit, sub 1Kg, intre coarnele ghidonului, more or less, in ideea ca nu stiu daca il voi lua sau il voi pune in alta parte.
  17. Mookyama

Cred ca e alt topic pentru asa ceva
  18. preda_0

Salut Da @Mookyama bicla a fost facuta pe bucati in jurul cadrului de pe planet x pe care l am gasit redus fata de varianta pe albastru Sunt foarte multumit de el si il folosesc la orice de la gravel/offroad la sosea Acum am cauciucuri de sosea de 25,am avut si de 42; cred ca intra si 45-47
  19. Stuparul

Trek 520 din otel?
  20. IonutA

Uitați o bicicletă frumoasă de oraș: https://bicicletapegas.ro/popular-aluminiu-portocaliu-neon-16?utm_source=Newsletter+Pegas&utm_campaign=bcf5bf8506-EMAIL_CAMPAIGN_2019_10_18_10_41&utm_medium=email&utm_term=0_9727bb2f53-bcf5bf8506-117113609
  21. IonutA

Anul trecut m-am întors de la mare (Constanța) cu bicicleta, într-un tren regio ce ducea la Obor și era prea colorată pentru mine atmofsera și a durat și mult, ca să mai repet experiența. Dar a fost bine că încă mai puteam să iau bilet pentru bicicletă din gară chiar dacă trenu nu avea locuri de bicicletă.
  22. Traveller

Cu IC2 e o treabă ilară: danezii au o climă rece, dar linii în stare bună, pe care pot atinge viteze mari, dar astea se stricau la viteze mari, mai ales pentru că nu le țineau frânele. La noi viteze mari nu prea se pot prinde, deci nu-i nevoie de cine știe ce frânări, însă verile sunt caniculare și le crapă climatizarea....
  23. Și eu foloseam Persil, dar rămânea echipamentul cu un miros ciudat, mai ales că le spăl la 20 grade doar (și 400rpm la stoarcere). Am trecut la ariel lichid și e ok. După o tură MTB noroioasă bine, la 20 grade n-au ieșit petele de noroi chiar de tot, dar după încă o spălare nu le-am mai văzut (echipamentul e negru cu verde, poate și de aia).
  24. Fane Deraior

Eu spal echipamentele numai la 40 de grade si nu mi s-a stricat niciunul pana acum. Folosesc detergent Persil lichid daca conteaza pentru cineva
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?
    Sign Up