All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. preturi rezonabile gasesti si la Kellys (Slovacia).
  3. majikstone

Iar vorbesti ca sa te afli in treaba. Altfel, 100% de acord cu antevorbitorii: la banii astia cel mai bine te indrepti catre B'Twin sau Devron, echiparea va fi clar mai rezonabila, iar diferenta dintre calitatea cadrelor minima. In plus, tinand cont ca vei folosi bicicleta preponderent in oras si rar pentru "usoare deplasari montane", poate n-ar fi rau sa te uiti si peste oferta de biciclete de trekking/cross, mai potrivite pentru oras si cu toate astea capabile sa se descurce onorabil si pe trasee montane cat timp nu faci nimic extrem.
  4. kr3bs

Perfect de acord cu tine,inbunatateste cheful, starea de spirit, tonusul, dar doar cu bicicleta nu merge sa slabesti,spun asta pentru ca biciclesc de vreo 3 ani si...nimic, sau poate doar fluctuatii de 2-3 kg Am inceput acum o dieta Keto s-a vad ce o sa iasa, o sa va tin la curent cu rezultatele,insa trebuie sa-mi schimb stilul de pedalat pentru a ma mentine intr-o zona mai joasa cu pulsul. Alergatul din pacate cam iese momentan din calcul datorita greutatii,si a unei operatii de menisc suferita anul trecut.
  5. 540 nu se mai gaseste. mai au ceva pentru dame... referitor la "valoarea" brand-ului: CUBE este un mare brand! exista pe toate pietele lumii, furnizeaza bicicletele pentru wanty-groupe, au cercetare etc. desi am un cadru de carbon CUBE, nu sunt un admirator al acestui brand...
  6. Today
  7. Invitat special

Asa e, are cam cele mai slabe dotari posibile, doar in Cora gasesti bicicleta mai slab dotata. Rockrider 540, care e mai ieftina momentan ca e la reducere, e mai bine dotata si mai usoara. Practic la Cube platesti 4-500 lei brandul desi e mult spus ca Cube e vreun brand de luat in seama pe plan international. La noi e cunoscut din motive de marketing bun.
  8. Nexus

Da, dar cu cartușe de co2 nu te lasă în avion. Sau te lasă?
  9. freetools

atunci astea nu merg https://www.perfectbike.ro/piese-si-accesorii-biciclete/saboti-frana-bicicleta/saboti-ashima-ars72cr-cursiera-ultra-light-cu-sina
  10. krazyeone

Cam pe acolo am fost si eu cu greutatea , chiar si mai mult , am ajuns undeva la minim 80kg iar acum de cateva ani ma mentin in zona 87-90 kg , la tine este un pic mai dificil din cauza varstei(metabolism bla bla) dar nimic nu e imposibil Din bicicleta nu slabesti dar din dieta + bicicleta da , degeaba pedalezi cu puls x sau y daca dupa bagi mancare cu carul , In schimb, sportul imbunatateste cheful , starea de spririt etc
  11. Diesel

@freetools multumesc am vreo 90 kg si as vrea sa iau ceva cu gume interschimbabile. astea cu lungime 55mm nu stiu daca merg pe biciclete vintage , a mea e un peugeot de prin 80.a folosit cineva din astea pe vintage?si ce tipuri?
  12. "Pot gasi o bicicleta la fel de atractiva si de echipata in acelasi pret sau mai ieftin?" Nu mi se pare atractiva nici din punct de vedere al modelului, nici al echiparii! are cele mai ieftine componente, incepand cu cauciucurile si terminand cu schimbatoarele... ai b'twin sau devron echipate mai decent!
  13. BodoC

Cred că furca/amortizorul nu sunt afectate de diferenta de presiune de la altitudinea de zbor. Cartusele de aer sunt etanșe si rigide. La anvelope e altceva. Scăzând presiunea exterioară, anvelopa, fiind flexibilă, se destinde mai mult, existând pericolul exploziei.
  14. Salutare Asa cum spune si titlul, este vorba despre o bicicleta MTB, Cube Aim 2019 As dori sa o achizitionez pentru deplasari urbane (preponderent), dar si pentru usoare deplasari montane. Sunt incepator in ceea ce priveste acest capitol si voiam sa va cer parerea in legatura cu bicicleta intrebarile fiind urmatoarele: Raportul calitate/pret este ok? Pot gasi o bicicleta la fel de atractiva si de echipata in acelasi pret sau mai ieftin? Echiparea este una ok pentru entry-level? Daca nu, ce ar trebui sa aiba in plus? A avut cineva de a face cu un astfel de bicicleta? Daca se poate un rapid raport pro/contra? Link: https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-aim-black-blue-2019
  15. Salutare Asa cum spune si titlul, este vorba despre o bicicleta MTB, Cube Aim 2019 As dori sa o achizitionez pentru deplasari urbane (preponderent), dar si pentru usoare deplasari montane. Sunt incepator in ceea ce priveste acest capitol si voiam sa va cer parerea in legatura cu bicicleta intrebarile fiind urmatoarele: Raportul calitate/pret este ok? Pot gasi o bicicleta la fel de atractiva si de echipata in acelasi pret sau mai ieftin? Echiparea este una ok pentru entry-level? Daca nu, ce ar trebui sa aiba in plus? A avut cineva de a face cu o astfel de bicicleta? Daca se poate un rapid raport pro/contra? Link: https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-aim-black-blue-2019
  16. Yesterday
  17. gibonu

Joi, 18.04.2018 Bucata Piatra Olt - Caracal cu trenul Regio, cu trenul Regio 9065. Mai exact, cu automotorul seria 77 [denumit si seria 900]. Urcarea bicicletei este putin dificila, insa cu putin rabdare si ceva inventivitate se rezolva. Locul gasit pentru bicicleta, la mijlocul automotorului, langa motor. In plus, inainte de a ma urca cu bicicleta in tren, am dat dovada de inteligenta maxima si l-am intrebat pe nas daca usa de la mijloc nu se deschide. Omu', dupa ce s-a uitat putin ciudat la mine, m-a asigurat ca usa respectiva se deschide, insa acolo se afla amplasat motorul. Scaune de platic. Toaleta. Cabina mecanicului, cate una in fiecare capat al automotorului. Automotoarele seria 77 au fost construite la uzinele Astra Arad si Malaxa Bucuresti in perioada 1936-1950 [am scris bine cifrele]. Sursa: https://www.petroutilaj-3drd.ro/automotor-seria-900 In perioada 1960-2008 automotoarele au fost modernizate in trei etape la Marub Brasov, apoi inca odata in 2010 la Petroutilaj 3DRD. Sursa fotografiei de mai sus si alte detalii interesante: http://transport-in-comun.ro/forum/viewtopic.php?f=70&t=423 Automotorul cu care am mers face parte dintre cele care au trecut pe la Petroutilaj 3DRD. Uneori, circula cu aproape 70 km/h. Geamurile erau fixe, motiv pentru care l-am intrebat pe nas cum se descurca vara [automotorul nu este dotat cu aer conditionat. Aceasta mi-a spus ca vara geamurile sunt schimbate cu unele care se pot deschide. Automotorul are suspensia similara cu cea a vagoanelor de marfa, adica spre deloc. In timpul mersului te zdruncina bine, atat de bine incat nu poti citi ziarul. Comparativ, cu o zi inainte am mers pe bucata Caracal - Piatra Olt cu Sageata Albastra [Siemens Desiro] cu suspensie pneumatica si nu am simtiti niciun fel de disconfort. Pe langa faptul ca zdruncina bine, in timpul mersului zgomotul este la nivel inalt, cam ca la discoteca. Daca vrei sa vorbesti cu cel de langa tine, cam trebuie sa urlii. Asadar, CFR Calatori sta foarte bine la capitolul material rulant, incat circula cu automotoare [modernizate] cu o vechime de minim 70 de ani.
  18. După o prezență de mare succes în Turul Turciei, Eduard Grosu va fi prezent la Vuelta Castilla Y Leon, o competiție pe etape din Spania. În vârstă de 26 de ani, Grosu trece printr-o perioadă excelentă, cu rezultate fantastice în ultimele săptămâni. Alături de Edi, Delko Marseille Provence îi va mai alinia la start și […] Citește întreg articolul
  19. gibonu

@Nexus Daca te ajuta cu ceva informatia, tot timpul la formalitatile de imbarcare am fost intrebat daca rotile sunt dezumflate. In 2017 la Beauvais, gagica de acolo chiar m-am rugat sa deschid husele si sa stang cu mana anvelopa ca sa fie sigura ca rotile sunt dezumflate. Bafta.
  20. O cumpara si ii schimba jantele simple pe care le are cu jante duble, la 55 ron gaseste janta dubla. Cu spite cu tot si manopera nu cred ca depaseste 300 ron
  21. kr3bs

O sa incerc sa merg la 110-125 bpm dar o sa fie destul de aiurea....110 bpm am decand cobor 3 etaje cu bicicleta din bloc S-a tin acest puls cred ca trebuie sa merg cu o medie sub 20km/h dar am sa incerc... Nu ma complic deloc cu monitoare de puls pentru ca deja am si le folosesc avg la ultimile 3 iesiri au fost: 148,161,156 iar media de viteza a fost de 25km/h https://www.strava.com/activities/2304972656
  22. Într-o cursă cu Vincenzo Nibali și Chris Froome la start, Emil Dima va purta un tricou distinctiv în cea de-a doua etapă a Turului Alpilor, după o evoluție curajoasă în prima rundă. Ciclistul echipei Giotti Victoria – Palomar a făcut parte din evadarea zilei, alături de Maximilian Kuen (Vorarlberg), Patrick Gamper (Tirol-KTM) și Matthias Krizek […] Citește întreg articolul
  23. Nexus

Intrebare: Pe avion cum se comporta furca pe aer (sau amortizorul daca a mers cineva cu full)? Scade sau creste presiunea in zbor? Ati scazut din presiune la plecare si la destinatie umflat la loc cu cat era?
  24. freetools

eu cand aveam clesti vechi tectro am folosit https://www.marosbike.ro/saboti-de-frana/saboti-frana-jagwire-basics-road-bwp1003-negri.html sunt chiar ok Acum ca mi-am luat frane 105 folosesc saboti din aia cu rezerve Daca vrei am eu un set din ala jagwire nou fata+spate 20 lei nu mai am ce face cu ele
  25. pactau

Ma bag și eu la următoarea comanda 😁
  26. Diesel

@kr3bs E vechi topicul,asa era atunci acum se taie direct stomacul pentru slabit Glumesc desi cam asa e pe la vedetele noastre. Tie sa slabesti iti trebuie antrenament in zona aeroba,adica pe la 110-125 bpm.La inceput va fi greu pt ca intri usor spre cea anaeroba,dar cu timpul se imbunatatesc performantele. Zona aeroba e cea in care poti purta o conversatie in timpul efortului,asta ca sa nu mai te complici cu monitoare de puls etc.
  27. Diesel

Am o semicursiera tip mai vechi cu clesti de frana weinman si vreau sa o folosesc in oras in locul unui mtb . As dori niste recomandari pentru niste saboti eficienti(ce am eu pe ea sunt ceva de 10 lei/per si nu franeaza chiar cum ar trebui in oras)Daca stit ceva tipuri de saboti pana in 35-40 lei/per care sper sa franeze bine fara sa dau cu diverse chestii pe janta. Nu ma pricep la comenzi online asa ca mi-ar trebui un magazin fizic de prin Bucuresti. Multumesc anticipat !
  28. Diesel

Ne tine colesterolul scazut
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?

Sign Up