All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. BodoC

Cam toate fac poc. La tine. Schimbă titlul topicului: Bicicleta omega Pocmas.
  3. Si ce legătură are cu topicul acesta catastrofa asta pe care o postezi de două ori ?
  4. EusuntCristian

Schimbătorul de pe spate a făcut poc azi de dimineață, am trecut la Tourney Tx800, ce părere aveți de asta?
  5. La mine a fost o zi în care s-a rupt schimbătorul spate, și am cumpărat altul.
  6. Yesterday
  7. Mookyama

@Stuparul misto modelul, dar e pe pentru touring adevarat. Eu as vrea gravel/touring light. @preda_0 sub 233lire? Cum se comporta cadrul la ture lungi? Din cadrele de titan vandute de catre Planet X care ar fi mai comod? As lua in calcul si bicicletele de la Genesis. Kona Libre, yum! Awol, din nou, foarte misto. Din ce am discutat cu un amic pentru joaca 1x e suficient. Pentru cicloturism mai light, fiind extra incarcatura pe bicicleta voi merge pe 2x. El chiar pe 3x. Tot discutand cu el pe tema asta, incep sa inclin incet spre Diverge. Am inteles ca este si foarte comoda ca si geometrie si din ceea ce am citit pe net. Nu vreau sa fie nici sa adorm pe ea, ceva in genul anduranta mai degraba. Aici prinderea suportului (rack) pe bicicleta 1 si 2. Intr-un final, ar putea arata cam asa ceva, insa cu chestile astea pe ea, plus doua paniere pe suport. Ideea este ca partea din fata a bicicletei trebuie sa suporte 6Kg bagaj pus pe acel suport, apoi panierele 2Kg si greutatea din paniere (vor fi niste haine, maruntisuri). Si un sac de dormit, sub 1Kg, intre coarnele ghidonului, more or less, in ideea ca nu stiu daca il voi lua sau il voi pune in alta parte.
  8. Mookyama

Cred ca e alt topic pentru asa ceva
  9. preda_0

Salut Da @Mookyama bicla a fost facuta pe bucati in jurul cadrului de pe planet x pe care l am gasit redus fata de varianta pe albastru Sunt foarte multumit de el si il folosesc la orice de la gravel/offroad la sosea Acum am cauciucuri de sosea de 25,am avut si de 42; cred ca intra si 45-47
  10. Stuparul

Trek 520 din otel?
  11. IonutA

Uitați o bicicletă frumoasă de oraș: https://bicicletapegas.ro/popular-aluminiu-portocaliu-neon-16?utm_source=Newsletter+Pegas&utm_campaign=bcf5bf8506-EMAIL_CAMPAIGN_2019_10_18_10_41&utm_medium=email&utm_term=0_9727bb2f53-bcf5bf8506-117113609
  12. IonutA

Anul trecut m-am întors de la mare (Constanța) cu bicicleta, într-un tren regio ce ducea la Obor și era prea colorată pentru mine atmofsera și a durat și mult, ca să mai repet experiența. Dar a fost bine că încă mai puteam să iau bilet pentru bicicletă din gară chiar dacă trenu nu avea locuri de bicicletă.
  13. Traveller

Cu IC2 e o treabă ilară: danezii au o climă rece, dar linii în stare bună, pe care pot atinge viteze mari, dar astea se stricau la viteze mari, mai ales pentru că nu le țineau frânele. La noi viteze mari nu prea se pot prinde, deci nu-i nevoie de cine știe ce frânări, însă verile sunt caniculare și le crapă climatizarea....
  14. Și eu foloseam Persil, dar rămânea echipamentul cu un miros ciudat, mai ales că le spăl la 20 grade doar (și 400rpm la stoarcere). Am trecut la ariel lichid și e ok. După o tură MTB noroioasă bine, la 20 grade n-au ieșit petele de noroi chiar de tot, dar după încă o spălare nu le-am mai văzut (echipamentul e negru cu verde, poate și de aia).
  15. Fane Deraior

Eu spal echipamentele numai la 40 de grade si nu mi s-a stricat niciunul pana acum. Folosesc detergent Persil lichid daca conteaza pentru cineva
  16. Mookyama

@preda_0 chiar ma uitasem la cadrul celalalt, pe albastru Foarte faina! Ai facut-o pe bucati? Nu am gasit-o decat in confirguratie cu Apex. - Cum mtbul a ajuns la vanzare, as dori sa achizitionez o bicicleta de gravel pe care sa o folosesc si pentru light touring. Ce este important este faptul ca as dori sa pot pune pe roata din fata un suport pentru 2 paniere, probabil un avantaj ar fi furca cu gauri. Pe lista este Cannondale Synpase, poate Topstone, Specialized Diverge, Canyon Grail, Rose Backroad, PlanetX, varianta de mai sus a lui @preda_0 sau un cadru de Titan. Daca mai aveti si alte variante, sunt binevenite. Ce varianta de foi ar fi mai indicata pentru light touring/gravel, 1x sau 2x? Force/Rival sau GX sau ceva de la Shimano o combinatie de seriile 7000 (105)/8000 (ultegra)? Ar fi mai usor facuta pe bucati sau luata cu totul? Exemplu : luate parti de pe Planetx (cadru, ghidon, tija sa), etc.
  17. Mookyama

@Invitat special, bicla e de dame, nu ca ar conta, iar rotile sunt foarte importante. Gusturi si gusturi, pana la urma e bicla lui probabil, iar culoarea e chiar misto. Am mai avut discutii pe forum ca la femei gasesti uneori culori mai faine ca la barbati. Asta e borseta. Si este prima data cand aud ca ar trebui asortata ghidolina cu saua LE. L-as cita in gluma pe @krazyeone cu daca nu ai Red, Dura Ace, Di2, nu mai poti pedala. Mie mi se par ca se asorteaza suporti de bidon, iar la ce bagaj are pe bicla, nu stiu zau daca conteaza 100gr. Pe mtb aveam suport de metal desi in casa aveam suporti de bidon de la firma mama a biclei probabil de 3 ori mai usori. Nu imi placea culoarea si cum se potriveau. Eu mi-am pus alta intrebare: daca geometria acelei bicle de dame e chiar ok pentru el - Cum nu am experienta in touring cu bagaje, ce solutii as avea pentru un light touring sa pun un suport pe fata mentionat mai sus pe fata si sa montez doua paniere pentru a transporta ceva mai light, avand in vedere ca nu prea am gasit furci gaurite la biclele de gravel (Cannondale Synpase/Topstone, Rose Backroad), varianta fiind Specialized Diverge. Bicicleta intentionez sa o folosesc pentru gravel, light touring. Si ce genti ar fi recomandate pentru un bagaj mai usor, de genul touring pe 3-4 zile.
  18. gibonu

@Traveller Se mai intampla ca si operatorii privati sa plimbe trenurile goale, doar pentru a incasa subventia. Exemplu concret: trenul TFC Calatori pe bucata Ploiesti Sud - Targoviste, unde este un singur tren pe zi. Am fost de doua ori pe ruta asta (in drum spre Zimbrarie) si nu era nimeni in tren. E drept ca s-a intamplat de fiecare data intr-o zi de sambata. Cat despre marirea parcului de vehicule la operatorii privati, asa sa fie, insa ma cam indoieiesc ca sunt dispusi sa faca investitii. Iar despre Astra, la ce te poti astepta de la unii care au cumparat niste ciurucuri (IC 2) pe care danezii oricum le dadeau la tocat. Plus faptul ca inca nu si-au pus problema de locuri pentru biciclete. In alta ordine de idei, am mai spus pe aici. Exista trenul Regio 3003 Bucuresti Basarab (07:45) - Brasov (11:33). Dotat inclusiv cu 6 locuri pentru biciclete si posibilitatea de achizitie online a biletului. @IonutA Pentru Constata, poti folosi trenurile Regio care pleaca din Bucuresti Obor. Calatoria pe ruta asta sigur nu este plictisitoare. Revin cu detalii in topicul Canalul Poarta Alba - Midia Navodari.
  19. Am spalat la 40 de grade, program sintetice (are un pahar Erlenmeyer, de la chimie), n-am avut pudra la indemana, am pus o pastila de aceea, iar tricoul l-am pus alaturi de un prosop si apoi in saculet cu gauri de spalat. Bun. Diferenta de la 30 de grade, unde tricoul spalat avea inca un miros cam de nespalat vs 40 de grade unde mirosea a curat, iar pe langa asta s-au dus petele in proportie de ~85%. Incep sa ma gandesc serios sa le spal la 40 de grade, insa nu stiu cat de mult se vor distruge.
  20. IonutA

Salut, Revin cu detalii: Mâine la orele 07:00 se dă startul cursei caritabile de peste 1000km, de la Unicredit blv. Expoziției 1F (Piața Presei) Prima zi va fi de bicicletă și se parcurge distanța București până la Turnu Măgurele via Giurgiu. Mai jos aveți multe detalii despre planificarea pe zile a evenimentului și nu numai: https://1000balkan.com/route/ Am să îi însoțesc până la Giurgiu, dacă mai sunt doritori vă rog să postați aici. Numai bine! Adrian
  21. Una dintre cele mai așteptate competiții de MTB, MoonTime Bike, bate la ușă. Ediția cu numărul șase va avea loc mâine, 19 octombrie, în Parcul Tineretului, București. Concurenții sunt printre cei mai experimentați în domeniu și așteaptă un public pe măsură care să-i încurajeze pe traseu. Pentru mai multe detalii, vă atașăm comunicatul de presă […] Citește întreg articolul
  22. Nu stiam, Am luat deja bilete la tren 7:00 ( la 6 e cam devreme pt mine ) , poate ne intersectam . Trenul meu merge mult mai repede . Altfel voi evita complet soseaua . Voi merge cu un downhill/enduro . Merci de ginduri.
  23. IonutA

Am butonat puțin site-ul astra trans carpatic și merge destul de greu, mai ales căutarea trenurilor, orele de plecare nu mă avantajează și faptul că nu au loc de bicicletă iar este un minus în eventualitatea în care merg cu bicicleta la mare. Deci, pe acestă rută, de bază este tot CFR Călători (mai ales dacă mergi în extra sezon cum fac eu).
  24. Traveller

Să menționăm că nici unul nu prea plimbă trenurile goale de la o vreme încoace. La din contra, am avut probleme în a găsi loc unde să stăm 5 inși cu biclele acum 2 săptămâni în Regio la ora 8.40, sâmbăta, spre Brașov. Așa că nu doar că nu vor dispărea, dar vor trebui să își mărească parcul de vehicule. Astra va trebui să facă totuși ceva, că par neserioși cu atâtea anulări ale automotoarelor. Doar trenul de lung parcurs Arad - București - Constanța a avut un parcurs constant.
  25. Last week
  26. Mookyama

Ar trebui sa mai tai din following cumva. Multam, @Traveller
  27. gibonu

@IonutA In completare la ceea ce ti-a spus deja @Traveller, operatorii privati care au avut curse spre Constanta in sezonul estival [aproximativ 15.06 - 15.09] au fost RegioCalatori si Softrans. Cat despre Astra, pe langa faptul ca nu transporta biciclete, am inteles ca au si mari probleme cu trenurile, anulari dese, etc. In rest, poti sta linistit, operatorii privati nu vor dispare. Ei beneficiaza de subventie per calator transportat si per km parcurs, adica pot plimba trenul gol si tot ies in profit.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?
    Sign Up