All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. greaper

@MLADEN @BodoC mersi
  3. 34 nu e super-/sub- compact. Ca sa se califice drept asa ceva, foaia mica trebuie sa aiba macar 32 sau chiar 30 de dinti, "standardul" pentru un sub-compact de sosea fiind 46/30.
  4. Today
  5. Usor offtopic, dar Campagnolo lanseaza Chorus pe 12 viteze. Ce e de remarcat e ca, pe langa pedalierele cu care ne-am obisnuit deja (50/34 si 52/36) si-a facut aparitia un pedalier 48/32 ce poate fi combinat inclusiv cu casete 11-32 sau 11-34, prima miscare de acest gen din partea "sfintei treimi". Tinand cont si de faptul ca tot mai multi producatori, mai mari sau mai mici, incep sa ofere pedaliere 48/32 si 46/30 de sosea (FSA, ROTOR, Sugino, Praxis Works, Miche), ma astept ca si cei de la Shimano sa lanseze cat de curand macar un model similar, eventual non-series, dar la un nivel de calitate si greutate similar cu 105 si Ultegra, gandit in primul rand pentru piata de gravel bikes, dar foarte util si pentru soselistii care nu au aspiratii competitionale.
  6. MLADEN

Nimic, nici macar pret bun incat sa merite cumparate. Doar ca eu am scris: "Nu se mai fac biciclete de adulti cu roti de 26" care merita luate in seama." Asta inseamna modele actuale, nu cele vechi. Ca sa fi un troll bun, nu-i deajuns doar sa sari cu capul inainte la harta.
  7. IonutA

Salut alix8787, Dacă te hotărăști să lansezi tu comanda te rog să îmi dai și mie un mesaj. Legat de banii pentru produsele mele ne putem întâlni personal înainte de comandă sau cum îți este și ție convenabil. Numai bine! Adrian 0724 262 163
  8. PVN10

Si alea mai vechi ce au?
  9. Yesterday
  10. MLADEN

Numai ca pentru asta ii trebuie multa rabdare si timp liber ca sa umble prin magazine si sa vaneze biciclete ramase pe stoc in speranta ca va avea noroc sa gaseasca si marimea. Pe de cealalta parte are optiunea cu Decathlonul, unde in cazul cel mai rau in care nu au bicicleta dorita pe stoc, fiind modelul actual, acesta se poate aduce. N-au nimic de 26" de anul asta.
  11. Sambata, 06.04.2019 - Partea a IX-a Gara Ciulnita - Slobozia 29 km Dupa muzeu a urmat o portie de mici la Kaufland. Ideea a fost sa mananc ceva repede, insa gresala totala. Am stat aproape 30 de minute la coada pentru ca cei din fara mea cumparau mancare in cantitati industriale: 10 portii de mici / carnati plus situatia aproape tragica cand a fost facut anuntul "nu mai avem ceafa". N-am reusit sa inteleg ce faceau cu atata mancare. Locomobil la intrarea in oras [langa Kaufland]. Cimitirul eroilor pe care din pacate l-am gasit inchis. Statuia lui Mihai Viteazul. Mai aveam vreo ora si ceva pana la tren, ideal pentru o carte buna pe o banca la soarele bland de primavara. Gara, al carei interior arata foarte bine. Ca in aproape fiecare gara din RO, zeci de tone de fier vechi care ruginesc aiurea in loc sa fie valorificate. Regio 8585 [o Sageata albastra] intre Slobozia si Ciulinita. In Ciulnita, unicul vagon al trenului Regio spre Calarasi si retur. Inapoi la Bucuresti Obor cu trenul Regio 8024. In gara Bucuresti Obor inca n-au aparut coltii babei, asa ca am scapat fara pana. Cam asta a fost. Daca are cineva vreo intrebare, cu cea mai mare placere.
  12. danygrama

Nu neaparat volumul mareste taxa transportului. De fapt la cei 15 euro se adauga un extra-tarif pentru anumite produse. Fa o simulare, adauga in cos un produs cu o greutate mai mare sau care necesita un ambalaj mai mare si vezi daca se modifica tariful de expediare. Exact aici. pe Bike24 eu am patit o situatie cel putin ciudata. La cumpararea unui home-trainer de 25 kg am platit transportul doar 15 euro. In schimb la achizitia unui set de roti de 1,400 kg am platit 15 + 40 euro = 55 euro
  13. paulrad

Nu există plată ramburs. Plătești cu contul BT RON și îți face conversia în EUR la cursul băncii. Transportul e 15 euro, se adaugă la factură. Deci plătești deodată Da La asta nu știu să-ți răspund exact, știu că pentru unele chestii (gen roți) transportul e mai scump, dar pt rucsac nu cred să fie. Eu în general am luat împreună cu prietenii, dar și așa am rămas cu unele sume nerecuperate, de aia prefer să iau singur când cumpăr peste 100-150euro.
  14. PVN10

magazinuldebiciclete!
  15. Invitat special

@mirey daca aveti posibilitatea sa mergeti intr-un Decathlon sa probeze baiatul rockrider 540 masura S ar fi ideal (desigur nu in weekend cand e omor). Ca si dotari e bicicleta cam cea mai corecta calitate/pret de pe piata. Daca este indemanatic nu o sa ii fie foarte greu sa stapaneasca o bicicleta de adulti si va avea avantaje pe teren fata de orice bicicleta dedicata copiilor. @MLADEN da, modele 2019 nu mai exista pe 26" de la branduri serioase. Ma gandeam la old stock din anii trecuti. La Devron inca au pe stoc biciclete model 2015 spre exemplu.
  16. MLADEN

Am intrat pe site-ul oficial Giant si am selectat Romania. Ti-am pus link-ul mai sus.
  17. PVN10

Pentru pretenașu' mladen: uită-te pe site--ul distribuitorului din romania! Nu inteleg de ce acest topic nu este pe aria dedicată bicicletele pentru copii!
  18. MeHigh

Corect, nici nu ma asteptam la un "pomelnic". Indicatia cu raportul stack/reach este suficienta. Merci!
  19. Warlock_sk

Bicicleta RR700/roata 24 are cadru de aluminiu, e usoara, dar nu v-as recomanda-o pentru ca peste un an o sa fie prea mica pentru baiat. Daca ati avut de la Decathlon bicicleta copii cu roata de 20 si suspensie, intr-adevar, sunt foarte grele, au cadru de otel, furca grea, o am eu acum pentru baiatul meu. Acum am exact aceste 2 modele, plus a mea. Mergeti in decathlon, cautati un model cu cadru S si incercati-le! Roata 27.5 - RR520 sau RR540 (acum e 1800lei, are o furca XCR, peste ce poti gasi pe piata la pretul acesta, 13.5kg - majoritatea au 14kg). Echipare mai decenta nu veti gasi in banii acestia. De la Devron nu am ce sa va recomand, orice model 27.5, Riddle 3.7 sare de bugetul dvs. Daca merge bine pe bicicleta o sa-l ajute roata mai mare pe munte. Va mai recomand achizitionarea unor pedale de tipul acesta il vor ajuta pe teren accidentat, pe cele clasice aluneca talpa, sunt bune pentru plimbare usoara. Succes!
  20. MLADEN

https://www.giant-bicycles.com/ro/bikes#category=xc Arata-mi una P.S. Giant face inclusiv si biciclete mai proaste decat Kreativurile de la DHS.
  21. PVN10

Giant are cu roti de 26".
  22. MLADEN

Piesele comune (de ex. lant, sau tija de sa, sau pinioane... etc...) costa la fel, indiferent ca-s montate pe biciclete de copii sau pe cele de adulti. Iar cele specifice (cadru, furca...) vor costa mai mult la cele de copii datorita tirajului mai redus. Deci la aceeasi bani, cea pentru adulti va fi probabil putin mai bine echipata. Diferentele nu-s spectaculoase (poate frane hidraulice in loc de cele mecanice... poate schimbatoare putin mai bune...). Exista perceptia ca bicicletele de copii, fiind mai mici in dimensiune, ar trebui sa fie mult mai ieftine. Cat se poate de gresit. P.S. Nu se mai fac biciclete de adulti cu roti de 26" care merita luate in seama.
  23. alix8787

Cu siguranta depasim, eu vreau sa comand un rucsac care costa 101 euro. Am cateva intrebari (unele par stupide, dar nu ne permitem erori ) ptr.cei cu experienta achizitiilor de pe bike24.com: 1) Cum e mai sigur si convenabil sa achit (online sau ramburs la primire colet) ?...eu nu am cont de Euro, doar de lei la BT. 2) Pretul transportului il voi achita tot atunci cand lansez comanda (probabil la pretul comenzii se adauga si cost transport) ? 3) Pretul transportului se achita in mod egal intre doritori, indiferent de volumul si valoarea comenzilor ? 4) Volumul coletului va mari pretul transportului ? De ex. rucsacul pe care-l comand are dimensiunea 60 cm x 30 cm x 10 cm si nu se poate impaturi. 5) Ca sa nu existe riscul de a ramane cu vreo comanda neachitata si nici sa fug cu banii colegilor, cum e mai sigur sa procedez cu plata si recuperarea banilor ? Va rog sa-mi raspundeti punctual la intrebari, iar daca ar mai fi ceva bine de stiut va rog sa-mi spuneti. Poate o parte dintre raspunsuri le pot gasi in cele 150 de pag. ale forumului si era frumos ca sa le caut eu , dar nu am timp sa fac asta... Va multumesc pentru ajutor si intelegere ! p.s. As prefera sa lansam comanda azi sau maine.
  24. Invitat special

Partea buna, daca a observat asta, e ca pare pe drumul cel bun de a deveni un ciclist serios. Greutatea fiind unul din cele mai importante aspecte ale unei biciclete. Dupa cum spuneam si ieri, daca este pasionat si se da des offroad cu siguranta ne indreptam spre 2000 lei. Din pacate insa, chiar si la acest buget scaderea in greutate nu va fi spectaculoasa dar se va bucura de dotari mai bune, cele mai importante fiind transmisia si furca. Dupa cum spunea si Mladen, dar in functie si de abilitatile copilului, puteti deja sa va uitati la biciclete de adulti cu roti de 26, 27.5 dar ne cam lovim iar de greutate. Singura varianta pe care o am eu ar fi acest Cube care de altfel a mai fost recomandat putin mai sus.
  25. BodoC

Încearcă sa îi pui bottomless token și să o lași mai moale.
  26. mirey

multumesc Multumesc, de la Decathlon am cumparat ultima oara dar nu se simte confortabil una dintre obiectii este ca e prea2 grea...speram un model mai bun decat ce am gasit acolo.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?

Sign Up