All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. ciomby

Utilaj performant utilizat pentru dispersarea fascicolului de mare putere de ultraânaltă frecvență a radarului din localitate, pentru a nu afecta sănătatea celor baleiați !
  3. ciomby

S-au încadrat perfect, mai am acasă ambalajul cu codul saboților, voi posta asta .
  4. majikstone

Afirmatia initiala a invitatului special nu era legata de prestigiul sau istoria brandului, ci de cat de demn de luata in seama e pe plan international, respectiv comparativ cu Romania. Eu l-am contrazis, afirmand ca respectivul brand e cunoscut si luat in seama pe plan international, si nu doar in Romania, aducand argumentul ciclistilor profesionisti care participa la competitii pe biciclete Cube. As mai fi adaugat si niste linkuri cu magazine mari din diverse tari din Europa (Germania, Franta, UK) care comercializeaza biciclete Cube, respectiv cu varietatea de modele din oferta lor. Asta nu inseamna nici ca vreo companie cu traditie, istoric, pedigree si reputatie, care in schimb nu mai participa in competitii UCI, face biciclete mai proaste decat Cube, si nici ca pretul pe care il platesti pentru "brandul" Cube (sau pentru orice alt brand cunoscut pe plan international) e justificat in vreun fel. Tot ce am afirmat e ca, in ciuda convingerii antevorbitorului ca brandul Cube e cunoscut in Romania doar datorita marketingului agresiv, acelasi brand e la fel de cunoscut si pe plan international.
  5. Today
  6. Faptul ca diversi sportivi in diverse discipline folosesc biciclete Cube nu este un indicator al prestigiului brandului. Face parte din marketingul lui Cube (si al altor branduri evident) de a isi crea vizibilitate. Acele echipe folosesc Cube pentru ca sint platite sa foloseasca acele biciclete sau le primesc gratuit. Exista N branduri la sosea cu istorie in spate care nu au prezenta la nivel de UCI. Asta inseamna ca sint nimic fata de Cube?
  7. majikstone

Pentru cursuri de alfabetizare funcțională apasati tasta 2. Am zis ca sunt de acord cu antevorbitorii, inclusiv cu tine, cu privire la faptul ca un B'Twin sau un Devron reprezinta o investitie mai buna. Nu cu privire la parerea ta despre Cube ca marca. (da, stiu ca nu e cool sa fiu de acord cu o parte din lucrurile pe care le spune cineva si sa nu fiu de acord cu alte lucruri spuse de acelasi cineva in acelasi post)
  8. Stefan78

Multumesc pentru raspuns! Am ales in final sa folosim un suport prins de haion pentru 2 biciclete, iar cea de-a 3-a sper sa intre in masina cu jumatate de bancheta rabatata!
  9. Invitat special

Deci esti de acord 100% cu guru si in nici 10 ore te lepezi de el. Not cool majikstone, not cool. Va trebui sa imi vand si bicicleta acum ca nu mai sunt demn de ea.
  10. FlorinCristian

Asa este, nu are legatura cu compania de zbor. Gazele sub presiune sunt considerate DGR si au regim special de transport. NU puneti cartuse de CO2 in husa sau cutia bicicletei, chiar daca sunt folosite pentru pana.
  11. E important sa fi lucid in momentele de efort maxim, altfel iei decizii gresite.
  12. Yesterday
  13. gibonu

18.04.2019, pe Olt, in amonte de Slatina. Simetrie simpla. Simetrie dubla. 19.04.2019 - Deveselu, judetul Olt.
  14. Sambata, 06.04.2019 - Partea a VII-a Gara Ciulnita - Slobozia 29 km Urmeaza etajul muzeului, plin de exponate interesante, grupate tematic. Fieraria. Atelierul de tamplarie. Scola. Bacania. Pentru cei mai tineri, ce se vede in poza de mai jos este o lampa cu gaz. La o lampa asemanatoare imi faceam lectiile pe la finalul anilor '80, atunci cand se intrerupea furnizarea curentului electric. Treaba asta se intampla zilnic, nu in vreun sat izolat, ci intr-un cartier din periferia Bucurestiului. Noi atunci nu stiam, insa Ceausescu era un vizionar: sarbatoream Ora Pamantului in fiecare zi, cateva ore. Primaria. Apel catre agricultorii din tinutul Marea. Tinutul Marea se vede identificat pe harta de mai jos. Spre rusinea mea, pana acum nu stiam de existenta tinuturilor din Romania Mare. Trepied pentru "hotarnicie".
  15. CipM

Cel mai comod ar fi sa luam o pastila seara si peste noapte sa slabim 40 de kile. Cum inca nu exista asa ceva, eu am cautat o metoda cat mai simpla, care sa-mi complice viata cat mai putin, sa am cat mai putine motive sa nu ma tin de dieta/exercitii, sa ma coste cat mai putin in materie de timp (mai ales) si bani. Cu cat alegi diete la care trebuie sa alergi dupa ingrediente sau pierzi timpul cu prepararea, cu cat te complici cu mersul la sala sau cu iesitul cu bicla, cu atat iti scad sansele sa te tii de treaba. Asa am ajuns la DDP Yoga (cine cauta gaseste si fara bani). Nu e chiar yoga, e o combinatie de exercitii fizice cu mici elemente de yoga, cautati pe YT (sesiunile complete pe vimeo). Exercitiile se fac acasa, fara niciun aparat, fara echipament, nici macar chiloti nu-ti trebuie. O salteluta de EVA de 5mm e tot ce ai nevoie - ca sa nu transpiri pe covor/parchet. Un plus e imbunatatirea flexibilitatii, deloc de neglijat pt cei +40. In teorie ar fi bine sa-ti supraveghezi ritmul cardiac, dar dupa 2-3 saptamani te inveti sa-ti stii pulsul cat de cat si fara aparat. Cat despre dieta, am combinat dieta DDP (vine cu retete si meniuri complete dar eu mi le fac pe ale mele) cu dieta anti-candida (asta e suparata rau) si am scapat constant de 1 kg/sapt fara mare efort si fara sa fiu prea strict - de ex eu pun ulei la salata, altfel imi sta in gat. Cu tentatiile am rezolvat simplu. Mi-am permis o data pe saptamana ceva, sa zicem 3 beri, cu conditia sa-mi castig mai intai dreptul printr-o repriza de miscare, de ex o tura de 100km cu bicla. PS Sesiunile de exercitii sunt intre 30 si 60 min pe zi. Cu bicla abia ajungi iesi din cartier in 30 min punand si timpul de dez/echipare si pregatire bicla.
  16. gibonu

@BodoC Mai 2016, zbor Berlin [Tegel] - Bucuresti, operat de Air Berlin. Cand am ajuns acasa am constatat ca din bricheta Zippo, lasata la bagajul de cala, lipseau vata si fitilul. Dupa ce m-am uitat mai bine in valiza, am gasit o foaie A4 tiparita, in germana si engleza, in care scria ca in baza legii ..., la al doilea control de securitate, au fost confiscate urmatoarele obiecte [vata si fitilul erau scrise cu pixul]. Asadar, dupa episodul asta nu ma mai mira absolut nimic legat de controlul de securitare inainte de urcare in avion. Si, desi ma repet, datorita controalelor si restrictiilor, in curand ne vom urca in curu' gol in avion.
  17. paulrad

Las și eu asta aici. În general e bine doar în trafic să semnalizezi...
  18. majikstone

Problema e ca mai intra incepatori pe-aici care cer sfaturi, precum initiatorul acestui topic, si o sa ia de bune toate emanatiile geniului tau neinteles, spuse cu o convingere demna de un guru al ciclismului. Si ca veni vorba de multitudinea de lucruri pe care le-ai invatat de la 2 ani incoace, sper ca te descurci mai bine la capitolul defecare decat te descurci cand vine vorba de a intelege 5 randuri de text scris.
  19. Invitat special

Am un argument pe care ai putea sa il folosesti impotriva mea, e putin mai vechi decat cele de mai sus dar nu cu mult: cand aveam 2 ani ma cacam pe mine. Iti dai sema ca o sa rupi la urmatoarea contra cu informatia asta. Nu vrei mai bine sa ne vedem fiecare de angrenajul lui si sa ma scutesti de parerile tale la opiniile mele si viceversa? Si faptul ca ai tinut minte ce nelamuriri aveam eu acum 2 ani, adica un necunoscut cu care nu ai schimnbat nicio vorba fata in fata, e putin freaky. Am prietena!
  20. Diesel

@ciomby tks e o idee,o sa verific.. Ti-au intrat fara sa se lovesca de furca saboti de 55mm sau de 50 mm ?
  21. majikstone

Nu mai bine te duci tu sa cumperi un far, un stop, ceva, poate vezi mai bine ce-am scris mai sus? Ti se pare ca am scris undeva ca isi justifica pretul premium? Sau iar esti prea ocupat cu bișnița cu Bitcoin ca sa citesti un mesaj intreg? Oare cu un Cube cum e mai bine sa mergi prin oras, cu foaia 2 sau 3?
  22. Invitat special

Vezi ca te trece in carnetel expertul p..ii, forumului pardon, care a decis deja ca Cube e un brand de ultra renume international ce isi justifica un pret premium. Mai putin in campionatul mondial de MTB unde nu exista competitiv iar la sosea se zbate in mediocritate.
  23. BodoC

Terminati cu prostiile. N-are nicio treaba furca/shokul nici cu antitero, nici cu compania de zbor. Cu anti-tero puneam in discutie cartusul de CO2, crezând ca vrea sa-l ia dupa el in caz de pană. Caut pe forum si gasesc sigur persoane care au zburat cu furci pe aer. Hai sa nu o dam in preacuvioase. Pe bune?
  24. gibonu

@Nexus Sugestia mea este sa nu risti, pentru ca este foarte posibil sa nu poti imbarca o astfel de bicicleta in avion. Cum s-a spus mai sus, este foarte posibil sa nu treaca de controlul antitero, caz in care nu mai conteaza daca compania aeriana o accepta sa nu la transport. Scuze daca intrebarea este tampita (n-am avut pana acum astfel de bicicleta): exista vreo posibilitate de a goli amortizorul de aer si apoi la destinatie sa-l reumpli?
  25. LucianLS

"faina in orice combinatie" (paste, pizza) e un aliment comun in dieta mediteraneana. Ce are mai putin e carne rosie si grasimi multe.
  26. Mama, ce "dotari" poa sa aibe bicicleta aia. Nici macar deore. Chiar asa scump e brandul Cube? Parerea mea e ca mai bine mergi pe Btwin sau Devron, banii vor intra in piesele pe care le folosesti si nu in numele unei firme.
  27. EyesOnly

Sunt mult mai convins ca nu a observat nimeni butelia aia decat ca au observat-o si au zis ca e OK sa trec cu ea. ;-)
  28. iacobdoc

@kr3bs Nu iti fa nici o problema, esti pe calea cea buna. Combina dieta keto sau orice dieta de tip “mediteranean” (adica dietele care axclud glucidele rafinate: faina in orice combinatie, zahar, lapte, iaurt, cartofi, fructe si in special sucurile de fructe, ... = alimente cu indice glicemic mare) cu 1 ora de sport pe zi la o frecventa cardiaca 180 - varsta (asta e pragul aerob). Rezultatele le vei vedea de la o saptamana la alta. Nu exagera. Daca vrei informatii suplimentare gasesti aici: https://philmaffetone.com/2-week-test/ si aici https://philmaffetone.com/180-formula/ Daca vrei sa dozezi efortul, cel mai bine mergi la spinning la o sala dar cu ochii pe frecventa cardiaca.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?

Sign Up