All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. gibonu

@buha Pe langa ce ti-a recomandat @Traveller mai sus, poate te tenteaza si o plimbare pe digurile Constantei: Bafta.
  3. Today
  4. Yesterday
  5. IonutA

Mi-am dat seama că am și pipă. Deci Stem - No Name (avem)
  6. buha

Iti multumesc pentru sugestii!
  7. IonutA

Salut, interesantă ideea. Eu pot să donez șaua Deci saddle - urs de gel Numai bine! Adrian
  8. Tolstoievski

Salut, In weekend am demontat piesele de pe o bicicleta entry level, in ideea de a monta unele noi, pentru o prietena. In timpul operatiunii am realizat ca ramane aproape o bicicleta intreaga demontata si e pacat de ea, asa ca mi-a venit o idee. Poate exista cineva pe forum care poate dona un cadru de 29er si sa construim impreuna o bicicleta pentru cineva care are nevoie. Pun mai jos componentele pe care le am deja, iar daca sunt doritori sa completeze la NONE, ii astept cu drag. Frame NONE Fork SR Suntour XCM-RL, 100mm travel with lockout Crankset Shimano M371, 44/32/22 Bottom BracketTange LN 3912, square taper Shifters Shimano Altus Front Derailleur Shimano Altus Rear Derailleur Shimano Acera Rear Cogs SunRace, 11-34, 9-speed Number of Gears 27 BrakesHayes Dyno Sport hydraulic disc Brake Levers Hayes Dyno Sport Rims Alex DC 4.0 Front Hub Cannondale C4, 32h Rear Hub Cannondale C4, 32h Wheel Size M (29 IN): 29 inches Tires M (29 IN): Kenda, 29 x 2.0 Handlebar NONE Stem NONE Seat Post NONE Saddle NONE Pedals platform Headset Tange Zstep Chain Shimano G53, 9-speed Cu multumiri, Bogdan
  9. Traveller

Poți să mergi prin Cheile Dobrogei: Sau pe la Hagieni: Sau pe la Adamclisi: Alte variante sunt cetățile Histria și Enisala, spre nord. PS: un alt loc interesant, unde aș vrea și eu să ajung, este dealul Allah Bair, cel mai înalt punct din județul Constanța, unde se află o rezervație naturală care pare deosebită: https://sites.google.com/site/romanianatura59/home/dobrogea/allah-bair-atoli-si-canioane-pe-cel-mai-inalt-deal-din-judetul-constanta
  10. Rotița de de jos a schimbătorului trebuie să fie în același plan cu pinionul pe care se află lanțul în momentul respectiv, dar e permisă o mică abatere stânga-dreapta - atâta vreme cât lanțul nu freacă sau scoate zgomot excesiv. Cum zice Diesel mai sus, sunt cadre cu ureche nedemontabilă sau fără ureche, al tău nu-i unicat Dacă chiar ai ghinion și reușești să îndoi grav cadrul, mare lucru nu prea mai ai ce-i face, aluminiul nu poate fi îndreptat fără riscul apariției unor fisuri sau chiar ruperea materialului. Totuși șăzi blând, așa ceva se întâmplă foarte rar.
  11. te framanti prea mult.sunt pe tel si nu vad exact ce ureche si oricum exista si ureche din cadru exista di schimbatir direct cu ureche din fabrica sau exista ureche ce se prinde de cadru si pe ea se monteaza schimbatorul. daca scimbatorul nu e aliniat haraie lantul nu trebuie sa fie chiar perfect ci sa mearga ok. nu se rupe schimbatorul la xaxaturi ci de regula se agata in crengi sai in spite.stai linistit si ai grija sa nu caxi in rest tptul pare ik.
  12. freetools

-15% EN PLUS pour une commande d'un montant minimum de 280€ net (sans TVA) Code remise: RCZN15 *** -12% EN PLUS pour une commande d'un montant minimum de 80€ net à 280€ (sans TVA) Code remise: RCZN12 *** -10% EN PLUS pour une commande d'un montant en dessous de 80€ net (sans TVA) Code remise: RCZN5
  13. Salut, Am o bicicleta Triban 500 de la Decathlon (https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-triban-500--id_8377759.html). In timp ce faceam reglajul schimbatorului din spate am observat doua lucruri majore: 1. Bratul schimbatorului este indreptat putin spre exteriorul bicicletei, nu e paralel cu ea. 2. Nu exista o ureche de schimbator. Acesta fiind prins direct pe cadru, intre el si cadru este o saiba. M-am uitat in magazin si asa parea sa fie si cea de acolo, deci ma indoiesc ca e o greseala de montaj, ci este "by design". Un design prost? Niste poze aici: https://imgur.com/a/kpXqcdx Reglajul l-am putut face perfect, deci nu ma influenteaza practic cu nimic faptul ca bratul ala nu e paralel cu bicicleta sau ca nu am ureche la schimbator. Ma ingrijoreaza totusi faptul ca la un moment dat, in urma unei cazaturi, schimbatorul imi va indoi cadrul. Neexistand o ureche nu stiu cat de bine se va putea indrepta acea bucata de cadru unde sta prins schimbatorul acum. Dupa cum se vede in poze am montat o aparatoare peste schimbator, in ideea in care primeste ea socul cazaturii si salvez cadrul si eventual schimbatorul. Schimbatorul este MICROSHIFT 12x25 8V. (12/13/15/17/19/21/23/25). Intrebarile sunt daca ar trebui sa fiu ingrijorat de lipsa urechii de schimbator si daca ati mai intalnit cadru/schimbator configurat la modul asta si ce se intampla la o eventuala cazatura si nevoie de reparare?
  14. gibonu

"S-a prelungit termenul pentru depunerea ofertelor la licitaţia pentru rame electrice, până pe 1 iulie, după ce inițial fusese stabilit la 3 iunie." Sursa si mai multe detalii: https://clubferoviar.ro/s-a-prelungit-licitatia-pentru-rame-electrice-doua-contestatii-admise-partial-de-cnsc/ WOW, cine ar fi crezut? Si astea sunt contestatii preliminare, licitatia propriu-zisa inca nu a avut loc.
  15. Mircea PF

...adaug la postul anterior în rubrica drumuri neasfaltate: pasajul dintre Bonţida şi podul peste Gădălin (înainte de Jucu de Sus)- macadam pe care l-am omis din neatenţie.
  16. Traveller

Ziua 3: Sub un cer plumburiu, am luat metroul până la Termini, de unde am ajuns la picior pînă la bazilica Santa Maria Maggiore. Cunoscută și sub numele Santa Maria della Neve („Sf. Maria a Zăpezii”), ea este una din cele patru bazilici papale din Roma, monument istoric din secolul al cincilea (432-440), edificiu înscris pe lista UNESCO a patrimoniului mondial. Am stat la coadă vreun sfert de oră ca să trecem de filtrul de tip aeroport. Altar lateral, în care avea loc slujba de dimineață. Statuia Papei Pius al IX-lea, într-o firidă centrală coborâtă față de podea. Pe partea opusă, în altarul contralateral: Spre ieșirea din navă. -va urma-
  17. Last week
  18. gibonu

19.05.2019, Delta Dunarii, canalul Sulimanca.
  19. buha

Va salut! In perioada 29 mai - 3 iunie sunt in Vama Veche. Un prieten foarte bun participa la concursul de triathlon - Fara asfalt la mare pe 1 iunie, iar eu merg in calitate de spectator + mini vacanta!. Merg cu masina din Iasi si imi iau bicicleta cu mine. Link Intr-o zi mi-am propus sa fac urmatorul traseu: ~ 120 km Vama Veche - Cap Kaliakra - Tyulenovo - Shabla - Vama Veche Am vizitat vara trecuta litoralul bulgar si mi-a placut foarte mult. Imi statea gandul doar la bicicleta. Intr-o alta zi as vrea sa fac un traseu, tot de circa 100 km, dar pe plaiurile romanesti. Ce obiective imi recomandati? Ma pot deplasa usor cu masina din Vama Veche pana in locul X, dau jos bicicleta si pedalez. Dar incotro? As prefera un traseu linistit, pe asfalt, cu cat mai multa verdeaza sau nisip. Ce ma sfatuiti sa fac?
  20. majikstone

Judecand dupa simptomele astea si dupa faptul ca am avut si eu candva o problema similara, dar la o scara mult mai mica, parerea mea e ca cele doua dropouturi (urechile din cadru in care intra roata spate) nu mai sunt paralele intre ele, cel putin una din ele fiind indoita. Sunt ateliere care ar trebui sa aiba uneltele necesare pentru indreptarea lor, desi daca e vorba de un cadru de aluminiu, operatiunea asta e riscanta, pentru ca e posibil sa se fisureze dropouturile in urma tentativei de indreptare a lor.
  21. tzunoi

Ihmm..E ceva dubios. Presupun ca axul si cadrul sunt amândouă pt quick release. Ce cadru e? Ce butuc e? Cate kg ai? Poze cu el strambat ar ajuta
  22. Mihnea124

Cand pedalez mai tare axul qr spate se indoaie pana cand cauciucul atinge cadrul. Daca desfac qr-ul roata revine la normal dar dupa un timp iar se indoaie axul. Am schimbat si axul gaurit si qr-ul si am aceeasi problema
  23. purix

Sa fie in ton cu duminica! Sent from my SM-G930F using Tapatalk
  24. IonutA

Asta da publicitate bună!
  25. IonutA

Salut, Dacă ne mai strângem mă bag și eu la comandă. Numai bine! Adrian
  26. fizikant

Ion și Măria pun la cale nuntă mare. După ce fac socotelile, Ion zice: - Apăi Mărie, după atâta cheltuială măcar să fii și tu fată mare... - Apăi nuș' ce să zâc, Ioane, c-ai avut dușmani cam mulți!
  27. Oferta e subțire pentru femei. https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-axial-ws-aqua-blue-2018 E un triban 520 w nefolosit pe olx. Dacă poate mări bugetul un canyon endurance 6.0 e o biclă bună și ușoară. https://www.canyon.com/en-ro/women-bikes/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-wmn-al-6.0/2128.html?dwvar_2128_pv_rahmengroesse=L&dwvar_2128_pv_rahmenfarbe=BU%2FWH
  28. Invitat special

Acum ca ma gandesc mai bine asa se explica sudurile alea ingrozitoare si suspensia spate pe arc.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?

Sign Up