All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. St. Vineri

Nu stiu in ce conditii vrei sa o utilizezi, eu am o bicicleta 1x cu 10-42 in spate si care are foaie de 44. Este o bicicleta hibrid, cu cadru de MTB, flatbar si transmisie de sosea.
  3. WOW !! Ce de raspusuri si ce de activitate! Multumesc! Pai as mai adauga un buget de aprox 2.800 lei - dar ce inteleg de la voi - este ca la aceasta suma - platesc mult BRAND-ul. Desi eu acum vreau sa trec de pe un amarat de RockRider (care a rezistat cu stoicism) - la un BRAND. FOCUS? Nu vă încântă? nici KTM-urile? La ce sa fiu atent: frane - schimbatoare - TOTUL Schimano? OK - raman pe un 27,5 - nu e musai 29 daca este in defavoarea mea. https://www.hervis.ro/store/Echipamente/Biciclete/Mountainbike/KTM/Bicicleta-MTB-Peak-Disc/p/COLOR-2723776
  4. Mda. Nu merge pe plaja corectă.
  5. Studio54

Acum 2 ani am gasit 500E pe jos. I-am tinut la saltea pana acum o saptamana cand au devenit 1/8 cota parte din full suspension-ul proaspat achizionat.
  6. Sper ca am echilibrat balanta Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
  7. feribotu

ZIUA 4 - Richis- Alma Vii- Nemsa- Medias- Atel- Dupus- Biertan- Richis (Continuare) Continui inca cativa km pe DN14, apoi fac dreapta spre Atel. Instantaneu traficul dispare, ramane doar linistea si drumul care serpuieste frumos strajuit pe alocuri de copacii de pe margine. Apoi privelistea se deschide mai amplu: Atel pare un satuc cu oameni gospodari, casele si gardurile sunt bine intretinute: As fi vrut sa vizitez biserica din sat, insa omul cu cheia ar fi ajuns in circa 30 min si nu am dorit sa astept atata: Am facut apoi cale intoarsa pe sosea vreo 2 km, apoi am virat la dreapta spre satul Dupus. Dupus pare fratele mai sarac al lui Atel Biserica de aici este mai micuta si nu prea fortificata: Apoi am luat drumul peste deal, de la Dupus spre Biertan. Drumul ingust cat sa treaca o masina, un macadam bunicel, desi pe alocuri are niste pietre mai maricele: La un moment dat vad pe marginea soselei o caprioara moarta. Probabil accidentata de vreo masina, caci ma gandesc ca daca ar fi fost vreun pradator (fie el animal sau om), s-ar fi infruptat un pic din ea. Drumul are niste pante destul de sustinute, multe peste 10%, insa nu pe lungime foarte mare Ajuns in varful catararii, bucuros ca acum o sa o iau la vale: Ultimele pante, in apropiere de DJ 141B spre Biertan: Desi arata ca o pensiune, aici este un azil de batrani. Ma gandesc ca macar aerul mai curat sa le mai aduca putina alinare batranilor, de preferat aici decat in mijlocul unui oras mare in care oricum nu ai iesi sa te plimbi. De aici, drumul era deja cunoscut pentru ca il mai facusem de 2 ori in ziua precedenta...asa ca am dat pedale pana an ajuns la locul de cazare. Mai rustic asa, casa fiind una de patrimoniu. Imi povestea proprietara cat de greu este totusi de intretinut si mentinuta asa, cu toata patina aia arhaica, dar si sa aduci confortul cu care suntem obisnuiti in sec 21. Seara mi-am petrecut-o pe terasa, eram singurul turist asa ca am avut tot locul numai pentru mine:
  8. "Biciclista" asta nu e bronzata corect.
  9. Tolstoievski

Ei, nu chiar. Poarta e din grilaj si oricum e loc sa intre pisici. Ele au grija de fertilizare.
  10. gibonu

@Tolstoievski Adica, mai nou, locatarii isi plimba cainii prin parcarea subterana a blocului iar produsul final (in forma solida) al plimbarii este lasat acolo? La acesta "culme" de civilizatie am ajuns?
  11. Yesterday
  12. Mookyama

Pe Bike24, prețul este 79€ iar la ăștia este 53 lire. Acum, la grup, transportul poate fi 3-5€ pe Bike24, iar la Sigma este 50 lei. Deci oricum aș da-o, tot la Sigma este mai ieftin. Și nu mi-e neaparat de 25 lei transport împărțit in doua, uneori fiind bătaie mai mare de cap, ci ne ajutam între noi, uite, dau comanda, vrea cineva ceva?
  13. Tolstoievski

Te naști competitiv și încă într-o zodie egocentrică. Practic, vina părinților și-a horoscopului, tu n-ai nimic de-a face cu asta. Mai devreme sau mai târziu, constați că se umflă pipota-n tine de fiecare dată când câștigi ceva, chiar dacă-i doar în capul tău. Asta îți dă încredere și de multe ori te motivează. Așa că ego-ul tău înoată veșnic în competiții interne, mai mult sau mai puțin reale. Intri în parcarea mare, ochești culoarul pe care vrei să parchezi, dar îți taie calea X6-le care face stânga din dreapta ta. Pui frână brusc și vrei să declari 1-0 pentru ei. Păi ce, avem vreo regulă clară aici? Te feliciți că nu înjuri, nu arăți degete mijlocii și te pui pe primul piedestal. Ia uite, 1-0 pentru tine. Iei cărucior și ajungi la raionul de legume și fructe. În linie cu alți concurenți la proba de desfăcut pungi, răzbești primul și rânjești victorios de sub mască. Blitzkrieg, se face 2-0 instant. Ba ăla din stânga murmură și sudalme pentru părinții pungilor, așa că devine 3-0. Măcel pe teren, stimați telespectatori. Slalom printre rafturi, case rapide, dar nu prea, ajungi la mașină, faci transferul și vine pauza. Repriza a doua; cobori la bloc în parcarea subterană. În dreptul portbagajului ai asfalt moale și maro, dar deja ai călcat și te mângâie la nări. Contorizezi în gând un 3-1 ciudos în timp ce cureți talpa cu un băț și aștepți liftul. Pui sacoșele jos în lift chiar dacă e ud, fiindcă ele-s grele, iar tu nu mai ești holtei. Apa aia e cam galbenă și îți dai seama că nu e chiar apă. Se face 3-2 pe nesimțite, aveai garda jos. Intri în casă, cățelul nu știe cum să-ți spună că se bucură și se pișă pe tine. Consoarta îți înmânează sacul cu gunoi, copiii îți povestesc lucruri diferite simultan și se enervează fiindcă vorbește cineva peste ei. Au atâtea să-ți spună fiindcă ai lipsit aproape o oră. Scorul devine 3-52833617, iar jocul se încheie. Și mâine e o zi. Truman Show over.
  14. Claudiu Moga

Pt Bobalex18 - Traveller a zis-o relativ bine. In plus imprietenirea si obtinerea de mancare, bautura, donatii, echipamente, cazari etc tine si de talentul, carisma si sansa fiecaruia. Personal in anul trecut am avut doar 350euro banii mei si am obtinut donatii si echipamente de inca cateva sute de euro reusind sa acumulez 50 zile de cicloturism de buna calitate. Deci nu a fost asa de rau. Day 10) Campeni - Sustiu Dimineata este cam racoare si pot admira orasul aflat pe celalat mal al raului. Azi e o zi perfecta de pedalat. Soare, cer senin, un adevarat regal pt. cicloturism. In drum spre Vadu Motilor am o catarare de 1km si mi se deschide o panorama superba asupra Ariesului. Din pacate ma ataca un caine, deci sunt deranjat putin. In Vadu Motilor intalnesc o casa parasita ce pare a fi in stare destul de buna.
  15. Moogii

Depinde de ce companie folosește saitul de pe care dați comandă, nu toate folosesc DHL, sunt companii care pot simplu să transmită coletul dintr-o ţară în alta prin poșta fără a apela la DHL. Deasemenea esxistă și alte companii asemănătoare cu DHL, care tot sunt deseori folosite. Dacă doriți să vedeți cât de calitativ transmit comenzile situl de pe care a-ți dat comandă atunci puteți folosi recenziidetop.com, aici sunt o mulțime de recenzii despre o mulţime de saituri.
  16. Mai e o chestie, sunt producători care pentru mărimi mici nici nu fac 29, ci 27.5 (Canyon are o abordarea asta, de exemplu). Aș merge pe un 27.5, probabil mărimea S (M doar dacă picioarele sunt mai lungi și trunchiul mai scurt). Dacă găsești 29, atunci cu atît mai mult S. Ca să fiu bine înțeles - se poate lua 29 și de către cei mai scunzi (dacă vă uitați la concursurile de MTB de la fete, le pun sponsorii în brațe 29ere HT și ele se dau de n-au treabă). Cum noi nu suntem la concursuri, putem să alegem ceva mai potrivit. Nu văd ce buget ai. Ca să te ajute la urcări înseamnă să fie cît mai ușoară și să aibă o geometrie cît mai sportivă. Ăsta e un exemplu care stă bine la greutate și la rapoarte de urcare, dar nu și la preț. https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-xc-100-29-id_8405350.html Astfel, ca să intrăm în buget trebuie făcute ceva compromisuri. https://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-cross-grx-9-hdb-29-mtb-2021.html (dar nu mărime 46, e prea mare).
  17. BodoC

Aș fi tentat să zic că @Warlock_sk a intrat cam tare în tine, totuși nu o zic. Nu o zic pentru că pe de o parte are dreptate, pe de altă parte privind in jur observ că tot mai mulți oameni nu se pot exprima comprehensibil. Pe sistemul "aș mânca ceva, dar nu știu ce". Fă-ți un plan, în care să cam știi ce vrei, să ai un buget, ia în calcul faptul că poate nu se va prinde de tine, apoi intreabă cu subiect și predicat și dă-ne și nouă o direcție. Cât timp esti dispus să petreci cu bicicleta, ce tipuri de trasee ți-ar plăcea să parcurgi etc. Uite, dacă ești în faza de tatonare, de ce nu încerci o bicicletă SH mai ieftină, mai puțin performantă? Dacă simți că nu te atrage o vinzi si gata, dar măcar nu ai investit prea mult într-o toană care nu a mers. Dacă simți că te atrage, o vinzi pe asta și îți iei una mai aproape de dorințele tale.
  18. Fără glumă, la 1.68, mai ales daca sunt picioarele scurte M e cam mare.
  19. la 1.68 e urs? Păi la 1.90 ce-ar fi? Dinozaur?
  20. Warlock_sk

aia cu shimano e ca xeroxu... iti arat si componente shimano, de mai bine nu le ai, d-alea de 10lei schimbatorul: "full shimano" - nu e un criteriu. ti-au recomandat full susp pentru ce? pentru mers la piata? cine ti-a spus asta sa-i dai peste bot din partea mea si sa puna ei diferenta de bani. ca sa iti explic: eu am la tara o bicla de hamaleala de 26 cu frane pe janta si fara suspensii - si ma distrez cu ea super! dar stiu ce fac, stiu sa ma dau cu bicla si urc dealuri! daca iti iei bicla doar sa te lauzi cu firma x sau y, mai bine nu iti lua, ca o sa stea degeaba. decide-te unde vrei sa incerci si cat de dispus sa faci activitate: daca iesi in parc, iesi pe o poteca de munte/deal, nu ai antrenament si nici nu iti doresti sa castigi concursuri, alege orice gasesti sub bugetul asta, undeva orice peste 2500lei ar trebui sa faca treaba excelent pentru un incepator. mergi in magazine, vezi ce gasesti, ca optiuni de cascat gura pe internet sunt prea multe, iar in magazine sunt putine bicle. Succes!
  21. Daca ia S o sa arate ca un urs pe bicicleta, indiferent daca e 29, 27,5 sau 26 ... Parerea mea! Oricum marimea cadrului nu ar trebui sa fie o problema in alegere, se poate orienta in functie de bicicleta actuala. Bafta!
  22. Nici una din cele puse de tine, caută altceva, plătești numele și ai dotări foarte slabe... Și eu cred că mai bine mergi pe 27.5, am văzut cum arată un 29 mărimea S, ghidonul sus din cauza furcii înalte pentru roti pe 29 și scaunul jos din cauza înălțimii... arată ca un copil pe tricicletă, fără supărare. Vezi un Devron cu ți se pare, au aceleasi modele atât pt roti pe 27.5 cât și pe 29. https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/devron-mtb-devron-riddle-m5-9-xl-540mm-verde-29-28639-28640-28641-28642-28643-28644-28645-28646-28647-28648-28649-28650-28652-28654-28655-28657-28659-28660-28662-28663-28665-28667-28668-28674-html-286.html
  23. feribotu

ZIUA 4 - Richis- Alma Vii- Nemsa- Medias- Atel- Dupus- Biertan- Richis (Continuare) Din pacate pista de bicicleta se opreste la primul pod peste paraul Mosnei, dar oricum traficul de acolo nu se compara cu nebunia cu care suntem obisnuiti prin Bucuresti. La periferia orasului intalnesc cateva case noi foarte aratoase, mie imi place mult, in contextul in care ai curte suficienta, o casa doar parter. Nu imi plac casele inalte, parca tot senzatia de bloc mi-o dau. Chiar daca sunt noi, parca nu contrasteaza la fel de mult cu casele vechi ca o casa cu etaj cu desing futurist. Si casutele mai vechi de pe partea cealalta a strazii: Odata intrat in oras, fac dreapta spre iesirea catre Sighisoara, continuand drumul pe DN 14. La intrarea in Brateiu dau de case la care nu trebuie sa te intrebi cine sunt proprietarii. M-a surprins un pic constructia fara structura de beton armat, zidurile fiind doar din caramida (fie ea si plina), chiar daca casele sunt intr-o zona mai afectata seismic. Si un palat tiganesc in toata "splendoara" lui: Si inca unul...work in progress: Chiar daca mi se facuse foarte sete de-o bere, cu greu m-am oprit in satucul asta la un magazin. Practic de la intrare pana la iesire, esti intr-o zona cu locuitori 100% din etnia posibil majoritara intr-un viitor nu foarte indelungat. Mi-am facut insa curaj, convingandu-ma in mintea mea ca halumuniul de la bicicleta nu i-ar tenta la fel de mult ca si cuprul. Asa ca mi-am luat o bere pe care am baut-o la marginea unul lan de porumb, companie tinandu-mi un limax foarte tacut: (va urma)
  24. De la ce inaltime recomanzi 29'' ? de la 1,95 in sus? . Omu' isi doreste un 29'', de ce sa-si ia altceva atita vreme cit mai toti producatorii de bitigle au toate marimile pt. 29" ?
  25. La inaltimea ta, de 29" cred ca sunt prea mari, ca marime esti intre S si M, mai mult catre M sau 430mm, roti de 27.5, as cauta ceva cu 2x9, 2x10 ci nu cu 3 foi. Din cele enumerate de tine personal nu cred ca se merita niciuna. Maresti bugetul si iei 1x, mai usoara, mai simpla: https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st-900-275-id_8500762.html
  26. Salut, As vrea sa imi achizitionez a doua bicicleta (cred ca RockRiderul trebuie inlocuit) - dar nu stiu exact ce BRAND sa aleg. Poate nu e cel mai corect sa aleg dupa Brand - de aceea va cer sfatul. - Am 1,68 cm inaltime - si merg destul de OK pe Bicicleta (exclus Hardcore Downhill). - Folosesc bicicleta si in oras dar o vreau mai mult pentru munte - Mi-as dori un 29 - dar nu stiu daca ma ajuta inatimea, poate compenseaza experienta - Ce vreau de la noua bicla? - Sa ma ajute mai mult la urcari! Ce anume m-ar ajuta mai mult la urcare ? - in afara de Electric sau de forta mai mare ? CANNONDALE? https://www.stonefeet.ro/ciclism/biciclete/mountainbike/bicicleta-cannondale-trail-8-2020-s-green-c26850m20sm.html https://www.stonefeet.ro/ciclism/biciclete/mountainbike/bicicleta-cannondale-trail-7-2020-red-l-c26750m20lg.html CUBE? https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-aim-pro-green-black-2021 https://www.stonefeet.ro/ciclism/biciclete/mountainbike/bicicleta-cube-aim-pro-green-iridium-2020-14-30131014.html https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-aim-ex-blue-red-2021#lg=1&slide=0 KTM? https://www.hervis.ro/store/Echipamente/Biciclete/Mountainbike/KTM/Bicicleta-MTB-Peak-Disc/p/COLOR-2723774 FOCUS? https://www.hervis.ro/store/Echipamente/Biciclete/Mountainbike/Focus/Whistler-3-5/p/COLOR-2571097 sau daca aveti sugesti - le astept cu interes..
  27. Last week
  28. Traveller

Dacă te-ai uitat la filmul Filantropica, are acolo personajul lui Gheorghe Dinică exact răspunsul căutat.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?
    Sign Up