All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. pactau

Pt mine unu nu este graba ,doar ce am schimbat trasmisia si vreau sa imi fac stoc pt urmatoarea schimbare
  3. gibonu

Un articol interesant: https://clubferoviar.ro/ministrii-transporturilor-pentru-calea-ferata/
  4. mirey

Multumesc, ultima achizitie a fost de la Decathlon si a avut obiectiuni ulterioare...una dintre ele fiind greutatea. Caut un alt model, el are 1.50cm deja incerc sa vad ce alte modele sunt mai fiabile din experienta dvs.
  5. Sambata, 06.04.2019 - Partea a VIII-a Gara Ciulnita - Slobozia 29 km Posta. Centrala telefonica. Ultima pe care am prins-o functionala a fost la Anina, prin anii '95-'96. Despre centralele telefonice, centraliste si mai ales [ultimul paragraf] despre japonezi si tehnologia arhaica in RO. Masina de scris Mercedes si povestea acesteia. Fetele de la Posta. Cantar la Balanta Sibiu. Pledoarie pentru cartea postala. Cuptorul mobil. Doamna custode mi-a spus ca acesta se putea folosi si la gatit carnea sau legumele, nu doar pentru paine. Practic, ce se vede in poza de mai sus este un fel de clopot din lut, care odata incalzit degaja suficienta caldura, simiar unui cuptor. Frizeria. Ceasornicaria.
  6. greaper

Salut! Am o intrebarea referitoare la o furca pike rc oem de pe bicla din 2018. Momentan functioneaza la cursa de 140. Pe uppere este gradata cursa de 130 si 140 mm (procentele de sag pt cele 2 curse). Am tot cautat pe net, dar nu imi dau seama daca la furca asta pot scadea cursa de la 140 la 130 fara a schimba air shaft-ul. Motivul modificarii: vreau sa trec la un alt cadru (un spark cu cursa de 130) si nu as vrea sa las furca la 140 ca sa nu modific geometria, am testat un spark plus din magazin si mi-a placut f mult asa cum e. Puteti sa ma ajutati cu sfaturi? Stie cineva daca air shaftul furcii mele poate fi adaptat intre 130 si 140? Multumesc!
  7. Mookyama

Pentru România nu este transport gratuit indiferent de suma, prețul transportului fiind de 15€. Din ceea ce știu și am comandat doar in Germania este gratuit peste 100€; sub aceasta suma transportul este 4€. Am încercat sa negociez cu ei la sume mai mari pentru forum și sa fie un singur cont ținut de un administrator al forumului. Știu ca nu pare mult, dar era o idee încurajatoare. Probabil cu un minim de comanda. O sa ma uit și eu in seara asta, îmi scapase ceva data trecută. Dacă nu e graba, mâine cel târziu.
  8. Salut, Având în vedere că vorbim despre o nemțoaică, după cum spui și tu era normal să vină echipată cu niște hidraulice pe jantă doar că s-au uzat și a trebuit să schimb saboții. Temporar am rezolvat-o până la urmă, luând niște variante pe 50mm de la Force(50lei 2 seturi de la bikeexpert, ei aduceau în magazin în timpul cel mai scurt) compatibili cu Magura dar vreau să îi iau și unii originali pentru că ăști noi, pe uscat, mi se par cam ineficienți, cel puțin comparativ cu cei vechi dar originali. Mulțumesc pentru detalierea semnificației culorilor. Numai bine! Adrian
  9. Prin vest, mai ales Germania e plin de biciclete de oras cu diverse modele de Magura HS. Am ramas uimit sa numar cinci sau sase biciclete cu frana hidraulica intr-o plimbare de juma de ora prin oras. Eu mi-am montat HS22 pe Stumpjumper saptamana trecuta. Cei mai performanti saboti de uscat de la magura sunt cei rosii. Cei negri sunt universali iar cei verzi pentru ud. Au fost scumpi intotdeauna. Prin 2006 am dat parca 50 de lei pe un set de doi saboti rosii originali. Vezi ca sunt si alti producatori care ii fac. La playbike ai incercat? https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=48723 https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=29972
  10. IonutA

Salut, Mă bucur că suntem 3, cred că putem atinge sau depăși cei 100euro cu ușurință împreună, nu am experiență cu comenzi online. Aștept un răspuns pozitiv de la colegii care au mai dat comandă. Numai bine! Adrian
  11. Warlock_sk

https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-acid-240-disc-reefblue-kiwi-red-2019 olx /oferta/bicicleta-26-corratec-x-vert-rock-xs-noua-garantie-24luni-IDcl0nN.html#81575d94f0 Cea de la decathlon, 700 cu roata de 24 o am eu: e o varianta buna. Daca pustiulica are peste 1.50m, nu are sens sa o iei. 1.60 e cam limita superioara la care o poti folosi.
  12. Invitat special

Cea mai buna varianta este Decathlon, acolo este de departe cel mai bun raport calitate/pret. Daca pustiul spuneti ca se descurca si e pasionat clar roti de 24".
  13. mirey

Buget numai pt. bike 1000-2000 lei.
  14. Invitat special

Ce buget aveti? Daca pustiul e pasionat si are de gand sa o foloseasca intens off road, poate chiar concursuri e de luat in seama ceva care sa sara putin de entry level, evident asta insemnand un cost mai mare.
  15. Buna ziua, sunt mama unui baietel de 9 ani si doresc sa-i cumpar o bicicleta pt. trasee de padure, el are ceva experienta fiind pasionat de mountain bike. Ce puteti sa-mi recomandati? multumesc!
  16. Buna, sunt mama unui baietel de 9 ani care isi doreste o bicicleta pt. trasee de padure . Ce imi recomandati? Multumesc!
  17. ciomby

Codul pentru saboții Shimano 600 Tricolore: BR-6403
  18. majikstone

Cred ca avem definitii diferite asupra a ce inseamna faptul ca un brand e cunoscut sau demn de luat in seama. Din punctul meu de vedere, faptul ca e cunoscut si demn de luat in seama deriva din faptul ca e prezent si vizibil pe piata, respectiv ca au un volum deloc de neglijat de vanzari, indiferent daca volumul ala de vanzari sau vizibilitatea sunt justificate de calitatea oferita de marca. In plus, daca revenim la discutia despre biciclete entry-level (nu doar sub 1000€, ba chiar sub 500€, cum e cazul in topicul asta), observam ca brandurile cu reputatie, prestigiu, istorie si volum de vanzari mult peste cele ale marcii Cube nu ofera nimic palpabil in plus la banii astia (sau nici macar nu au in oferta biciclete in gama asta de pret). Un Cannondale de 2000 RON nu ofera nimic in plus fata de un Cube de 2000 RON. Echiparile tot entry-level sunt (de multe ori nici macar Alivio, cu furci pe arc si roti grele), iar diferentele dintre geometrii sunt inexistente sau irelevante. Iar cine isi cumpara o bicicleta din gama asta de pret e, in general, incepator, si cu siguranta va aprecia in primul rand o greutate mai mica a bicicletei sau un raport de viteza in plus decat cine stie ce diferente de geometrie relevante pentru cei care participa la competitii (sau se comporta ca atare). Asa ca ajungem la aceeasi concluzie de mai sus: mai bine un B'Twin sau Devron sau, de ce nu, ceva second-hand, cu conditia sa aiba o origine verificabila si sa fie in stare tehnica buna.
  19. alix8787

salut. m-ar interesa o comanda de aprox.100 E. Daca tot suntem 3 doritori sa ne "mobilizam" sa lansam comanda. as prefera sa o faca unul dintre voi , poate aveti ceva experienta la comenzile de pe bike24. Ce ziceti ?
  20. E la fel de cunoscut in afara cum este cunoscut si in Romania. Este un brand de pluton, exista zeci de branduri similare. Pentru mine este un brand de mina a 3-a cu un marketing foarte agresiv. Costul acelui marketing se vede in pretul la raft. Pina la urma tu, eu si altii, platim indirect costurile de marketing atunci cind cumparam un Cube. Magazinele pot avea in oferta orice model de la Cube, din nou, nu este o dovada a renumelui Cube. La finalul zilei trebuie sa fim realisti, bicicletele sub 1000 EUR au devenit entry level, cadre banale si doar spre partea de sus a intervalului cu componente ok. Sa discutam despre importanta brandului la cadre cu geometrii de acum 10 ani e risipa de energie si timp.
  21. ciomby

Utilaj performant utilizat pentru dispersarea fascicolului de mare putere de ultraânaltă frecvență a radarului din localitate, pentru a nu afecta sănătatea celor baleiați !
  22. ciomby

S-au încadrat perfect, mai am acasă ambalajul cu codul saboților, voi posta asta .
  23. majikstone

Afirmatia initiala a invitatului special nu era legata de prestigiul sau istoria brandului, ci de cat de demn de luata in seama e pe plan international, respectiv comparativ cu Romania. Eu l-am contrazis, afirmand ca respectivul brand e cunoscut si luat in seama pe plan international, si nu doar in Romania, aducand argumentul ciclistilor profesionisti care participa la competitii pe biciclete Cube. As mai fi adaugat si niste linkuri cu magazine mari din diverse tari din Europa (Germania, Franta, UK) care comercializeaza biciclete Cube, respectiv cu varietatea de modele din oferta lor. Asta nu inseamna nici ca vreo companie cu traditie, istoric, pedigree si reputatie, care in schimb nu mai participa in competitii UCI, face biciclete mai proaste decat Cube, si nici ca pretul pe care il platesti pentru "brandul" Cube (sau pentru orice alt brand cunoscut pe plan international) e justificat in vreun fel. Tot ce am afirmat e ca, in ciuda convingerii antevorbitorului ca brandul Cube e cunoscut in Romania doar datorita marketingului agresiv, acelasi brand e la fel de cunoscut si pe plan international.
  24. Faptul ca diversi sportivi in diverse discipline folosesc biciclete Cube nu este un indicator al prestigiului brandului. Face parte din marketingul lui Cube (si al altor branduri evident) de a isi crea vizibilitate. Acele echipe folosesc Cube pentru ca sint platite sa foloseasca acele biciclete sau le primesc gratuit. Exista N branduri la sosea cu istorie in spate care nu au prezenta la nivel de UCI. Asta inseamna ca sint nimic fata de Cube?
  25. Stefan78

Multumesc pentru raspuns! Am ales in final sa folosim un suport prins de haion pentru 2 biciclete, iar cea de-a 3-a sper sa intre in masina cu jumatate de bancheta rabatata!
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?

Sign Up