All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. La nivel de amator, foarte foarte putina. Pentru cine bicicleste ca hobby si are si MTB si cursiera eu unul nu vad niciun avantaj in afara de sa zicem aspectul "profi" al cursierei respectiv al pantofilor, un "avantaj" moral mai mult decat unul fizic. Pentru soselisti dedicati chiar si amatori, poate...
  3. Today
  4. Studio54

De murit nu o sa moara. Partea buna e ca ai spalat-o si se presupune ca ai grija de ea. Pe youtube gasesti multe clipuri cum sa speli si cum sa nu speli bicicleta. Ca tot suntem pe subiect, cel mai important element al bicicletei ce trebuie curatat, este lantul. Tot pe youtube gasesti solutii vizuale.
  5. Studio54

Cred ca trecem peste cel mai important aspect, partidul la putere si opozitia tragand in aceeasi directie. Rar, foarte rar.
  6. Alin99

Nu stiu daca ma crezi dar o am de o saptamana si cateva zile si nu am reusit sa ma dau cu ea decat asa prin jurul blocului, sunt foarte ocupat la lucru, pana vin acasa ba sunt frant , ba ploua , ba e vant(rafale de peste 40-50 km/h au fost zilele astea) prin Timisoara, am zis ca ma dau in week end cu ea imi fac timp vreo 2 ore orice ar fi si am sa pun poze, :). Daca tu nu imi spuneai de marca asta nu ma gandeam la Corratec desi nu e primaoara cand mai auzit de marca asta, nu are marketing-ul celor de la Canyon, Trek, Specialized si altele.
  7. majikstone

@keenox Pedalierul ala e gandit exclusiv pentru utilizarea cu 2 foi (sau una). Nu ai cum sa adaugi o a treia foaie in exterior, pentru ca bratele spiderului nu sunt sculptate de asa natura incat sa mai sustina o foaie. Cel mult poti inlocui foile cu unele mai mari, cu conditia ca foaia mica sa nu ajunga sa se loveasca de chainstay.
  8. Traveller

Pedalierele vin fără butuc se obicei, ăla de cumpără separat. Un butuc Hollowtech 2 ar fi ok. https://www.afisport.ro/monobloc-pedalier-shimano-deore-xt-mt-800b-hollowtech-ii-68-73mm-rulmenti-sigilati-bsa-incl-o-rings-distantiere-2-5mmx3-anod-68g-negru.html?gclid=EAIaIQobChMIm5y7jLHX6QIVwcmyCh3ZagSVEAQYCCABEgJQ5_D_BwE
  9. keenox

@Alegz30 Am pus niste poze aici: https://imgur.com/a/ak9sQWH Zici ca ar merge sa mai iau o foaie cu acelasi BCD si sa o pun in paralel cu niste suruburi mai lungi? Stii pe unde as putea gasi acele suruburi si cam ce lungime mi-ar trebui? @Drysna Nevoia e ca o mai iau la munca si pe sosea simt ca pedalez prea repede la viteza maxima. @Traveller Ignora partea financiara momentan. O sa ma gandesc la asta personal daca merita sau nu. Momentan ma intereseaza doar partea tehnica. Dupa ce ar trebui sa ma uit pentru un angrenaj compatibil? Am vazut ca unele pedaliere vin cu BB, altele fara.
  10. Action

Ce amuzant sa-l vad pe Studio54 vorbind de antecedente in conditiile in care el e fix individul acela numit invitatspecial. Vi-l mai aduceti aminte, nu ? Evident, era clovnul forumului.
  11. paulrad

Asta ține de Codul Rutier, nu cred că are vreo treabă Legea Bicicletei, dar și dacă are, e cale lungă până să fie aplicată
  12. IonutA

Poți să speli cu jet de apă bicicleta dar să fie presiune scăzută gen cum stropești florile și să nu însiști prea mult pe la butuci. E bine că o speli, alții o lasă cu anii așa cum a dat-o producătorul din fabrică. :))))
  13. IonutA

pai și cum aștepți fără să ai o Lege a Bicicletei?
  14. Frumoasă! Pare confortabilă și de cursă lungă!
  15. paulrad

Eu nu, în schimb aștept să nu mă mai înghesuie mașinile în șanț când mă depășesc.
  16. IonutA

Frumos, deabia aștept să văd Legea Bicicletei!!!
  17. See cheamă operații estetice. Și vine o vreme când unele(biciclete) au nevoie și de așa ceva :-P
  18. posibil să aibă o utilitate în concursuri virtuale/reale
  19. IonutA

Acum măcar ai aflat inferiorul la cazane, mâine, poimâine o să aflii și la vinuri. Pas cu pas. :))) Și mie îmi place devronul ăla fie chiar și cu cadru pentru doame.
  20. purix

Început de an școlar, într-un liceu din America. Diriginta prezintă clasei un nou coleg: Sakiro Suzuki, din Japonia. Începe ora. DIRIGINTA: – Să vedem cine știe cel mai mult din istoria Americii. Cine a zis: „Libertate sau moarte!”? Tăcere de mormânt în clasă. SUZUKI ridică mâna: – Patrick Henry, 1775, Philadelphia. DIRIGINTA: – Bravo Suzuki! Și cine a zis: „Țara e poporul, de aceea poporul nu poate să moară”? SUZUKI: – Abraham Lincoln, 1863, Washington. DIRIGINTA se uită peste clasă: – Mi-e rușine pentru voi! Suzuki vine din Japonia și știe mai multe despre America decât voi! O VOCE DIN SPATE: – Pupă-mă-n cur, japonez împuțit! DIRIGINTA: – Cine a spus porcăria asta? SUZUKI se ridică și zice: – Generalul McArthur, 1942, la Guadalcanal, și Lee Iacocca, 1982, la ședința acționarilor Chrysler. ALTĂ VOCE: – Îmi vine să vomit! DIRIGINTA strigă: – Cine a fost nemernicul? SUZUKI: – George Bush Sr. către prim-ministrul japonez Tanaka, în timpul unui dineu de lucru, Tokio, 1991. UN ELEV zice: – Să mi-o swgi! DIRIGINTA (crizată): – De ajuns! Cine a fost impertinentul? SUZUKI: – Bill Clinton către Monica Lewinsky, 1997, Washington, Casa Albă, Biroul Oval. ALTA VOCE: – Suzuki e un rahat mare! SUZUKI: – Valentino Rossi, 2002, Brazilia, Superbike GP. Diriginta leșină. În clasă – haos total. Se deschide ușa și intră furios directorul, care spune: – O adunătură de idioți mai mari ca voi n-am văzut în viața mea! SUZUKI: – Klaus Iohannis, către Guvernul PSD, după adoptarea OUG 13, 31 Ianuarie 2017. Sent from my SM-G973F using Tapatalk
  21. Traveller

Nu ne certăm, ok? Hai, că de-abia ce s-au dezmorțit discuțiile astea, că a început lumea să întrebe ce biciclete să-și ia. De cazane e plin, aș zice că sunt branduri cu renume care vînd bicle cu 7 viteze și furci xct/xcm la peste 2000 de lei, iar pe alea tot cazane le-am putea numi, la o adică.
  22. killer_fan

Si sudurile se vad la fel de grosolan. Ma intreb, la o intalnire intre biciclisti, cum raspunzi la intrebarea "ce bicla ai?". Ca toti ar zice 29er... dar tu nu, e gravel cu flat bar :)). Un pic off: acum vreo opt ani am convertit bicla de trekking (pt ca accepta cauciuc balon 35) intr-un ciclocros cu furca cu suspensie pe aer (furci pe aer care erau rare pt 28", pana sa bubuie moda 29er). Toata lumea se uita la mine ca la balamuc.. eu ma distram si pe sosea si pe off road . Pe net era o nisa numita Monster Cross pe la americani... Si ma uitam anul trecut, ca la struto-camila mea de acum 8 ani, ii zice Gravel bike, are suspensie si este la moda.
  23. Si eu mi-am facut socotelile astea acum vreo 2 ani. O sa punctez doar "dezavantajele" pe care le-am vazut eu in situatia mea, la a trece la SPD SL. - o pereche de incaltaminte dedicata - avantaj de watti practic inexistent la nivelul la care ma dau eu - clipsare putin mai dificila dar nu un capat de tara - dificil de mers jos
  24. Studio54

Citez "Calitatea este un concept care se utilizează în domeniile vieții economice și sociale, însă care prezintă un caracter subiectiv", extras de aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Calitate Acu', eu nu stiu cine te-a delegat pe tine sa critici parerea subiectiva a unui coleg de forum. Desigur, forumul e deschis opiniilor oricui, dar textelor astora de Facebook, de adunat Like-uri, nu stiu ce sa zic... Vad ca tu ai si antecedente in a folosi un ton gretos si zeflemitor fata de colegi de forum: "freetools, tu stai bine cu caputul ?" : @Chief Grizzly in acest buget, Devron, posibil si ceva de la Cube.
  1. Load more activity
  • Newsletter

Want to keep up to date with all our latest news and information?
    Sign Up