Arhivă Joc in caseta Butuc Shimano LX

Discuție inactivă de mai mult de 3 ani
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

turnul

Amator
Localitate
Bucuresti
Salut

Scurt si la obiect. Nu stiu daca s-a mai vorbit despre asta. Am cautat pe forum, dar nu am gasit.

Date fiind contradictiile dintre mecanici

http://forums.roadbikereview.com/wheels-tires/cassette-wobble-problem-255399.html

http://www.dirtbike.ro/forum-biciclete/discutii-tehnice/23-elemente-de-transmisie/19279-joc-in-caseta-de-pinioane/

etc

Dupa vreo 7000 de km de mers cu un butuc Shimano LX, cu schimbari de lant si pinioane, periodice, scot roata pt a inlocui pinioane si lant, o pun pe orizontala, observ un joc cand trag din pinioane in sus si in jos cu ambele maini, nu f mare, in sensul ca atunci cand le invarti cu mana, nu pare ca joaca sau scoate zgomote ciudate. Pun pinioanele noi, strang, si jocul e la fel.

E drept ca inainte de asta, nu schimba f bine vitezele, mai ales pt pinioanele mari, ptr catarari, dar au fost reglate la service.

Ce criterii adoptam ptr a decide daca trebuie servisata caseta sau nu?

 
Ultima editare de un moderator:
Exista riscul sa repari ceva ce merge f bine, poti sa ignori acel joc milimetric si sa-i dai bataie. Sau poti sa dai un sac de bani ca sa schimbi butucul si pinioanele, lantul si schimbatoarele.  Si eu am observat ca daca-mi bag degetul pe gat imi vine sa vomit.Sa ma duc la doctor?

 
  • Like
Reacții: 1 users
Pinionul mare cati dinti are? La periferia sa, cat e jocul? La feeling, la ce butuci shimano am mangaiat, pe la 32 dinti, 0.5mm cred ca e acceptabil.

Se regleaza din niste saibe f subtiri de sub cuveta. Se scoate din ele pentru micsorarea jocului.

 
  • Upvote
  • Like
Reacții: 3 users
Pinionul mare cati dinti are? La periferia sa, cat e jocul? La feeling, la ce butuci shimano am mangaiat, pe la 32 dinti, 0.5mm cred ca e acceptabil.

Se regleaza din niste saibe f subtiri de sub cuveta. Se scoate din ele pentru micsorarea jocului.
raportul e 11-32. joaca mai cu seama cand prind de pinionul mare de 32, e logic doar. Dar e f putin.M-am lamurit. Am fost ieri ca sa schimb lantul la un service decent in Buc si a zis ca e normal jocul.

DAR MAREA PROBLEMA ACUM E. off topic putin: am pus lant nou KMC x9 93 (despre care am auzit - si am si pipait pe al meu - ca e dotat cu o vaselina prea groasa si alunecoasa), pe pinioane shimano HG53, si in cei cativa km facuti mi-a alunecat de cateva ori tragand cateva spaime, odata chiar cazand lantul la foi. Eu sunt aproape sigur ca e de la vaselina aceea - DAR CINE STIE!? -  pt in rest schimba fff bine vitezele. Raporturile nu sutn gresite. 48 36 26 foi si 11-32 pinioane. URMATOAREA mutare e sa sterg bine lantul, sa-lmai eliberez din vascozitate! si daca nici asa, ma duc la service. E INTERESANT LA O ADICA. VI S-A INTAMPLAT VREODATA?

 
Erai in foaie mare si pinion mare(48/32) sau ceva asemanator, adica vreo combinatie extrema?

Daca nu, verifica sa nu ai urechea de schimbator slabita din surub sau sa nu fie stramba.

Ultimul lant cumparat saptamana trecuta de la KMC X8.93 era aproape uscat, lucru foarte dubios fiindca stiu ca veneau lubrifiate bine, chiar nu aveam treaba cativa zeci de km(asta ca o paranteza offtopic).

De la vaselina din fabrica slabe sanse sa sara lantul, dar ia la mana fiecare za si verifica sa se miste liber.

 
... sau doar pinioanele şi foile sunt prea uzate ca să mai poată fi folosite cu lanţ nou...

 
  • Upvote
Reacții: 2 users
... sau doar pinioanele şi foile sunt prea uzate ca să mai poată fi folosite cu lanţ nou...
Am uitat sa zic. Sunt toate noi. Mai e o chestie: la service mi-a zis ca nu am montat bine foaia de mijloc dar merge si asa. Mai exact: foaia de mijloc are o mica sagetutza/triunghi a mark  cum se zice in documentatie  care nu e la locul lui, ci vizavi, la 90 de grade, loc care nu ar pune probleme, dupa mecanic, dar iata ca poate asta pune... Ma apuc sa-l pun la locul cuvenit.

 
Semne bune! După aceiaşi doi km către serviciu, lanţul nu  a mai căzut. Deci, graba mea strică treaba biclei, plus s-a verificat încă odată ca mecanicii chiar cu ani de zile de experienţă nu au întotdeauna dreptate. Ptr f ca apreciez totuși acel magazin f mult nu o sa divulg totuși servisul și mecanicul.

 
  • Upvote
Reacții: 1 users
daa.... a mers putin bine si iar a inceput lantul sa zboare Am blocat o in servis . sa vedem

 
Te-ai uitat la calcatura lantului pe foaie? Cum stau zalele pe dinti? Ceva deosebit?
Diseara ma duc sa o iau de la servis si mai vad. Pe foaia mica de 26 am vazut ca lantul se cobora necalcand drept, ci ca un vierme indoit! :-< sau chiar cadea de tot. In fine, tipu de la service zice ca aproape sigur e ceva la pinioane, dar abia diseara aflu.

 
aventura a luat sfarsit prost - pt servisul dr la magazinuldebiciclete.ro - pt ca initial au zis ca pinioanele sunt de vi apoi ca powerlinku e prost din fabrica si au pus altul pe care a trebuit sa l platesc degeaba In fina lantul tot sarind au zis ca e foaia cea noua care desi era pusa cu markul ok nu era pusa pe fata corecta Acum merge perfect

concluzie? desi mecanicii sunt buni ei sunt de multe ori zapaciti si superficiali si nu am patit o doar odata asa ca precum atunci cand faci casa daca te lasi liber pe mana arhitectului si muncitorilor fara sa inveti proiectul pe de rost iese de multe ori cu paguba de mii de euro tot asa acum trebuia mai degraba sa citesc mai bine documentatia shimano si apoi sa fac ceva Nu am vrut sa fiu neobrazat cumva si am platit powerlinkul ala auriu si atat in rest Adio servis giant de la magazinuldebiciclete.ro in ciuda f ca au produse unice in tara de calitate!

 
Ultima editare de un moderator:
Există un proverb cu o piatră... Ce am înțeles eu e că până la urmă tot mecanicul ți-a rezolvat problema.

 
Există un proverb cu o piatră... Ce am înțeles eu e că până la urmă tot mecanicul ți-a rezolvat problema.
pai n am zis altceva numai ca a facut o laudandu se la inceput ca stie ce are si fiind sigur ca a facut o cand de fapt era tot asa De ce nu a testat ce a facut????? si m a pus sa si platesc prostia lui? platind powerlinkul?
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus