Recommended Posts

Si de unde luasi bicla si cu cat?

de la assport... am dat cam 25mil SSP-CroMo-29er. Da un telefon si vb direct cu patronu si iti face nu stiu ce reduceri. Asa am facut eu - a mers.

Personal nu mi sa parut scump! BB7-le este extraordinar. Raportul 32/18 e foarte util pe urcari+ca limiteaza viteza unui nebun (mai bine merg incet ca m-am imprastiat de doua ori din cauza vitezei si anumitelor obstacole pe 4 roti si doi craci)

Voi pune un chinion de 14 sa il tin numa' urban, pastrez lantul si cand vreau munte pun 18-le la loc. Oricum lucrez la ea mult mai putin decat cu cele 3297430270 de viteze.

De cand o am (mai anul asta) m-am uitat de 3 ori la ea... cred ca am deja 2000km si a schimbat de trei ori uleiul dintr-o paranoia, nu ca ar fi fost vreo nevoie.

In 2000km schimbam doua seturi de lant+pinioane + alte neasteptate; ca sa nu mai zic ca roboteam saptamanal la ea. Lasand la o parte pacalelile financiare, pot zice cu mana pe inima ca ma si simt perfect pe ea.

Pai, off-road sau alte trasee necajite. Nu sunt atras de mtb, nici de maratoane, dar sa nu pot ajunge niciodata pe niste trasee despre care gasesc informatii doar pentru ca nu am cu ce, era culmea. Am avut un magellan polaris de 22" si l-am dat, pe de alta m-am tot gandit si am si eu acceasi parere ca si axe ca oamenii inalti nu prea stau bine pe mtb 26er, respectivele biciclete XL aratand ridicol. Intrucat asta o sa fie ultimul mtb, 29er, monstercross pe care mi-l mai fac vreodata, am preferat sa fie de otel cadrul. Totusi am sa fac in asa fel incat sa iasa o bicicleta usoara.

Vad ca e o moda ca 29er sa fie ssp, nu prea inteleg care sunt avantajele, ssp o fi util dar doar in oras.

e foarte util si pe offroad. numa' sa n-ai vreun raport de 3-4; 2:1 este extraordinar. Desi cred ca tre' sa mergi cu ea vreo 2-300 de km sa te obisnuiesti cu schimbarile de cadenta. E adevarat cu nu faci marea competitie dar nah.. nu mai rupi schimbatoare nu mai schimbi lant si pinioane decat cand vezi ca lipseste vreun dinte de prin bicicleta. Nu mai cloncane lantu' la fiecare bordura, la fiecare bolovan.

Pentru MTB-isti de competitie eu vad SSP-ul ca metoda de antrenament. Iti sparge picioarele in antrenament ca in competitie sa mergi pe viteze si sa zbori pe langa "colegi"! Ca nah.. esti obisnuit altfel poti mai mult si poti mai tare. E haios cand vezi sportivi mergand in sea la deal cu ideea de cadenta ~90.

acu sincer sa-ti zic pentru productori SSP-u nu-i deloc fezabil, asta ca sa aduc in vorba si teoria conspiratiei :P - e clar ca la Turul Frantei iti trebuie ceva mai evoluat.

oricum e tare cadrul ales ;)

uite-te diferenta ssp - viteze

Stiu ca este un posesor de Gary Fisher Mamba 2010 pe aici. Il are la avatar (anul trecut erau rosii toate GFurile), daca il prinzi pe vreun topic da-i un PM :D

Eu pot sa iti spun urmatoarele, chiar daca un pic cam pe langa subiect:

- cel mai probabil (90%) Marlin si Mamba au acelasi cadru si difera doar echiparea. Asta poate sa fie un lucru bun pentru Marlin, sau un lucru prost, depinde cum vezi lucrurile

- echiparea de pe Marlin nu e grozava, fata de un 26er la aceiasi bani (atata timp cat nu e Trek :P).

- Daca vrei neaparat 29er, neaparat de la Trek, Mamba mi se pare ca vine cu niste componente chiar de bun simt fata de multe alte configuratii, desi e cu 900 RON mai scumpa decat Marlin

- daca te grabeai un pic luai Mamba din 2010 cu 2700 RON, in Octombrie 2010 au scos vreo 4-5 bucati la reducere.

ce comic, ala probabil sunt eu (sau nu), am dat peste thread-ul asta cautandu-mi schimbatorul original de foi pe net, ca sa vad exact ce era :D

cam tarziu, dar n-am putut sa ma abtin sa nu postez.