Puppie Dog

media de viteza

Recommended Posts

Nu e nimeni gelos, dar pt ca nu pot demonstra exista suspiciuni. :D

Uite aici o discutie remarcabila, din care poti invata: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5527-coborarea-spre-parterul-blocului-de-25-ori-in-luna-ianuare-2011/

LE: imi pare rau ca nu cunosti contextul in care a aparut acea discutie, o face mai interesanta

Uite aici o discutie remarcabila, din care poti invata: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/5527-coborarea-spre-parterul-blocului-de-25-ori-in-luna-ianuare-2011/

LE: imi pare rau ca nu cunosti contextul in care a aparut acea discutie, o face mai interesanta

Cred ca e mai multa lume care nu cunoaste contextul (chiar sunt curios) :P.

Păi faceț' pauză de postat și luaț' pă-ndelete la citit forumu'.

Acu nijte ani așa erea "eticheta".
Intâi citim.

Mult.

Vedem ce și cum e pă forum și p-ormo dășchidem gura (tastatura, ca să fim mai corecți).

Acu' totu' e pe FF ( fast foruard adicătelea tasta » de pe casetofuane... pentru cine mai știe)

• Upvote 2

@@DanCx poate nu ti s-a spus ca pe acest forum sunt mistocari, dar cred ca ai vazut, oricum, mergi inainte fara sa fii atent la ce e pe margine.

Eu pot sa tin o viteza de croaziera de 30-31 km/h cu MTB cu cauciucuri 2.25 Racing Ralph si angrenaj 32 x 11 multi km, asa ca ...

Bafta!

Sunt cel putin doua, trei aspecte importante aici, cred.

Din punctul meu de vedere, din ce citesc, nimeni nu vrea sa descurajeze nimic, ba chiar dimpotriva.

Incurajez acuratetea exprimarii si a redarii faptelor, incurajez dorinta de cunoastere.

Am urmarit si admirat turele tale, numai ca viteza de croaziera nu inseamna viteza medie.

• Upvote 1

Multumesc pentru sfaturi / explicatii / incurajari. O sa fiu mai atent la "viteza asta medie" la urmatoarele ture. :D

Asa da, acum esti credibil :)

Felicitari ptr tura.

Fara sa dau lectii baiatului si fara a se interpreta ca o ironie sau ca un atac,Doamne fereste-cred ca mai degraba intra la sectiunea bancuri:am un vecin care are un MTB si pustiul (are vreo 19 ani) imi spunea foarte convins ca el a facut Bucuresti Giurgiu cu o medie de 40 km/h.M-a busit rasul instant,cred ca a fost cea mai tare gluma pe ziua respectiva

Acum am inteles si eu cum sta treaba cu media de viteza, si ca nu trebuie sa ma iau dupa ciclometru ;)

Eu cu MTB de 21 de viteze am scos o medie de 20-25 km/h la un traseu de 45 km dus, si inca 45 intors. La dus am avut vant destul de tare din fata lateral dreapta, si cu o panta de 10%, si la intors una de 7% la.

Cred că viteza momentană, în anumite momente, a fost 20-25, nu media.

Între o medie de 20 și una de 25 e ceva diferență de efort.

Media e simplu de calculat, împarți cei 90 km (totalul) la ce timp ai scos.

Presupun că ai mers pe plat plus un deal, care la dus are rampă de 10% și la întors de 7%.

E cumva dealul spre Radovanu?

1 hour ago, Traveller said:

Cred că viteza momentană, în anumite momente, a fost 20-25, nu media.

Între o medie de 20 și una de 25 e ceva diferență de efort.

Media e simplu de calculat, împarți cei 90 km (totalul) la ce timp ai scos.

Presupun că ai mers pe plat plus un deal, care la dus are rampă de 10% și la întors de 7%.

E cumva dealul spre Radovanu?

Pai eu zic ca este o medie daca faci putin peste doua ore  la 45 km. Nu pot face totalul, pentru ca am facut pauza intre cele doua drumuri, deci nu este un traseu de 90 km, sau am parcurs 45 de km. dupa care m-am si intors, am facut o pauza de cel putin 30 min. Legat de viteza sub 20 n-am coborat, plus de asta am avut vant destul de tare din fata dreapta, sufla si in rafala mai tare uneori, de simteam ca ma arunca in strada daca nu tin bine de bicicleta :) Pantele sunt asa, dealul de la Podari la urcare 10%, coborarea la Radovan 7% asta daca mergi spre Calafat, daca vi spre Craiova ai de urcat la Radovan 7%, si cobori la Podari 10%, dar nu poti in viteza ca este in spirala plus trafic. Nici drumul nu este chiar plat dupa iesirea din Radovan, chiar urcare de 2-3% aproximativ. Sa nu mai zic ca in jur de 7-8 km au fost prin oras cu trafic, semafoare, si pedalat lejer. Anul trecut l-am incheiat undea spre 6000 km. o medie de 20-25 pe zi din ce am calculat eu asa in mare.

45 km în două ore, călare pe MTB, e foarte bine. Important e să  te simți bine, media e așa, "de palmares".

Dealul dintre Podari și Radovan îl știu, și din păcate am făcut cunoștință și cu vântul. :)

Tot timpul bate așa pe acolo?

Nu este nici un deal intre Podari si Radovan. Dealul Podariului este fix la iesirea din Podari, iar pana la Radovan sunt 25 de km. Iar dealul Radovanului este altul, la intrare in Radovan cand mergi spre Calafat, sau la iesire daca vi dinspre Calafat spre Craiova. Cat despre vant depinde de anotimp si conditiile meteo. Nu merg destul de des sa stiu cand si cum bate,d ar iti pot spune ca timp de doua saptamani pana azi aveai vant din spate daca vroiai sa te duci la Calafat, si vant baban nu asa, de 20 de noduri, cam 45-50 km/h cu ceva rafale, mai greu la intors. :)

On 07.08.2014 at 15:24, DanCx said:

Acum, in sfarsit, mi-am dat seama ce dificil e sa ajung la "medii" de 30... :D

Cu orice stift de bicicleta cred ca poti sa ai o  viteza constanta de 20-25 km pe ora. Eu cel putin, pot sa tin lejer un 25 la ora pe plat fara sa depun mare efort cu stiftul meu ieftin cu 21 de viteze. Acum ca sa obtii si 30, mai conteaza si bicicleta dar mai ales cine este pe bicicleta.