alex_nitzy

despre salariile ciclistilor

Recommended Posts

cat castiga un ciclist mediu si care este cel mai mare salariu in ciclism?

Asta toamna i-am auzit pe cei doi comentatori de la eurosport ca valverde ar avea la Caisse d'Epargne 3 milioane de euro salariu pe sezon...

valverde are 3,8 si cred ca e cel mai mare salariu daca nu ma insel oricum la asta se adauga si premiile pe care le pot obtine

insa pentru unii cei mai multi bani vin din contractele de publicitate....

la polul opus sunt cei cu 40 000 pe an (doar 4 de zero :D)

40000 de euro e cel mai mic salariu din ciclism(la asta te referi cand spui polul opus??).Nu imi prea vine sa cred..pe la noi cred ca 40000 pe sezon are salariul un ciclist bun(excluzand cele cateva mii de euro pe care le castiga pe la concursuri)

Daca alte griji n-as avea ...

Mai baieti, mai, tare ridicoli sinteti mai ...

O intrebare modesta in runda asta ilustra : voi cit cistigati, ce calitati (n)aveti de oferit ?

Despre bani nu se discuta; banii-i ai sa nu-i ai, amin ...

draga frank, la varsta mea nu castig nimic( de ceva timp nici macar alocatia scolara nu o mai primesc de la guvern) si nu prea am nimic de oferit...si,deci, fiind somer si incapabil de ceva special, ma roade chestia asta cu salariile, nu te gandi ca nu pot dormi noaptea din cauza asta,dar era o simpla curiozitate si o mirare faptul ca un ciclist ca valverde care mi se pare cam incapabil(sincer) castiga 4 milioane pe sezon plus contracte de publicitate.

Plus ca mai diversificam si noi conversatiile pe forumul asta, nu...

un profi de team continental alearga deseori si pentru 800 euro pe luna.

mi se pare foarte putin .. nivelul de subzistenta este undeva pe la 600-800 de euro in vest..

Oricum , nu ma mira nimic . E deja normal pentru un sport in care chiar se munceste , spre deosebire de fratii mai mediatizati.

40000 de euro e cel mai mic salariu din ciclism(la asta te referi cand spui polul opus??).Nu imi prea vine sa cred..pe la noi cred ca 40000 pe sezon are salariul un ciclist bun(excluzand cele cateva mii de euro pe care le castiga pe la concursuri)

pe la noi:)) daca ar fi ron si tot ar fi fericiti,castigand tot anul de la cap la coada...crede-ma...

Plus ca mai diversificam si noi conversatiile pe forumul asta, nu...

Ai dreptate :D; si mie-mi place sa ma mir despre salariile baietilor (mai mult sau mai putin incapabili) din management (pentru diversificare), findca din acele salarii eu realizez visurile mele. Interesant, nu ?

bine zice mircea. si ron daca ar fi fost ar fi fost mult pentru romania. inca mai sunt antrenori in romania care vor rezultate cu o eugenie sau un "smeci" ( a se citi smash), stie mircea despre cine e vorba.putine sau inexistente sunt salariile ciclistilor romani care depasesc 300 de euro. astept sa ma contrazica cineva :D. s-auzim de bine!

Nu te contrazic cu salariile dar am o alta problema.

De ce nu imi spui tu mie un ciclist roman care sa merite salariul pe care il primesc cei de dincolo?

O sa iti raspund tot eu. Pentru ca nu exista nici un ciclist valoros in tara asta.

O sa sara acum cativa cu " da ce mai Lupas nu a fost bun, sau Tudy nu e bun?"

1. Lupas nu a facut mare branza pe afara

2. Tudy e bun dar el a castigat destul de bine din cursele din afara, a fost si este legitimat si la o echipa straina.

In concluzie..mai lasati besinile cu sportivii romani carora trebuie sa le plangem de mila.

Au incercat sa alerge pe afara cativa si au realizat ca nu pot termina cursa (apai sa mai si castige:D).

Vorba unui prieten "E usor sa te dai cocos intre gaini, problema este sa ai c..e cand apare stapanu cu toporul"

Asta nu iti pot spune eu.

Pot sa-ti spun ca numai indemnizatia de confidentialitate e 10.000euro/luna.:D

ati auzit de privache florin? in acelasi an,turul romaniei cu bilal si nu era gogosherie,turul turciei era al lui tricoul,turul ungariei si ceva la balaton... a vrut sa-l ia o ekipa tare si a avut probleme cu federatia daca nu ma inshel din ce spune el...da zenga:)) stiu:P asta este...ala era combustibilul...smeci:))

Pot sa-ti spun ca numai indemnizatia de confidentialitate e 10.000euro/luna.:D

ce anume e indemnizatia asta de confidentialitate?

ce anume e indemnizatia asta de confidentialitate?

Despre bani nu se discuta; banii-i ai sa nu-i ai, amin ...

Daca renunti sa discuti de banii pe care-i cistigi (tratezi tema strict confidential ca pe un document stampilat cu “NATO restricted” sau “Top secret” sau “numai pentru uz intern” :D te resplateste cu suma de 10.000 EUR / luna (nu-i spor de noapte, nici de toxicitate ci “spor de tinut pliscul”)

Asa de usor se cistiga banii … ;)

Nu te contrazic cu salariile dar am o alta problema.

De ce nu imi spui tu mie un ciclist roman care sa merite salariul pe care il primesc cei de dincolo?

O sa iti raspund tot eu. Pentru ca nu exista nici un ciclist valoros in tara asta.

O sa sara acum cativa cu " da ce mai Lupas nu a fost bun, sau Tudy nu e bun?"

1. Lupas nu a facut mare branza pe afara

2. Tudy e bun dar el a castigat destul de bine din cursele din afara, a fost si este legitimat si la o echipa straina.

In concluzie..mai lasati besinile cu sportivii romani carora trebuie sa le plangem de mila.

Au incercat sa alerge pe afara cativa si au realizat ca nu pot termina cursa (apai sa mai si castige:D).

Vorba unui prieten "E usor sa te dai cocos intre gaini, problema este sa ai c..e cand apare stapanu cu toporul"

Ovidiu, te-ai intrebat de ce Romania nu are ciclisti de valoare ?

Crezi ca ciclistii de valoare din afara au 3 perechi de c..e ??? Nu sunt tot oameni ?

Nu crezi ca diferenta consta in "scoala ciclismului" care se invata de la varste fragede, in antrenori si medici experti care stiu cum sa antreneze si sa alimenteze sportivul ?

In Romania 95% din antrenori habar nu au despre cum trebuie pregatit cu adevarat un ciclist ! Majoritatea iti spun DOAR pe unde si cati km sa faci, ATAT !

E normal ca ciclistii romani sa nu termine cursele de afara, e ca si cum ai cere unor mecanici Dacia sa fabrice un Ferrari si sa concureze cu Lamborghini, Maserati etc

Noi nu avem nici macar medici buni,ce sa mai vorbim de antrenori(care de obicei sunt betivi!!!).In schimb ptr cei de azi (ciclistii) sa inventat internetul.Putin studiu si devii autodidact- cu conditia ca wattii din picioare sa nu dauneze grav mintii.

Dar baietii nostri adolescenti au alte probleme,sportul e una mica ,aproape de nebagat in seama.

Putin studiu si devii autodidact- cu conditia ca wattii din picioare sa nu dauneze grav mintii.

Ce vrei sa spui ?

Nu,nu :( nu era atac ,ci doar o constatare ca multi care au o bicicleta ,stiu doar sa pedaleze(haotic) ,nu gandesc prea mult.

Ca sa intelegi ceva ,din ce scrie pe internet ,trebuie sa ai destule cunostinte,si...daca ai baut cernela .... e gata.:( Asta era ideea.

Apoi ca sa ceri un salariu ,eu cred ca trebuie sa zici prima data ce oferi tu ,apoi sa sa si dovedesti ce spui.

Nu e corecta intrebarea ce salariu au ciclistii ? ci e corect sa intrebi ce trebuie sa fac(fara nopti pirdute,fara alcool si femei,fara prea multe telefoane si games etc) sa devin bun?

poate o sa schimbam ceva in antrenorat noi, cei tineri, care venim din urma. O sa stim sa nu repetam greselile fostilor nostri antrenori.

amin!!!Doamne ajuta man...sa facem noi ceva pt viitorul romaniei in ciclism,eu deja am grija de o ekipa de copii in care bag tot ce pot,financiar si timp,ca sa le fie si lor bine si mie in sensul de mandrie...cum au fost marii ciclisti si antrenori...romascanu,Golgoti...privake,lupas chiar...si altii