alex_nitzy

despre salariile ciclistilor

Recommended Posts

bravo Mircea. Sa-ti ajute Dumnezeu sa faci treaba buna cu ei. Vin si eu din urma, nu insa la fel de repede ca tine :D

Scuze de off topic, dar mai stie cineva daca clubul din Brasov mai exista,

Cibo Bilal. Parca era sponsorizat de Aurora (fabrica de bere :D )

as fi si eu interesat de un club de ciclism din brasov..pana acum am gasit doar Torpedo Zarnesti, langa Brasov,unde am si vb putin cu antrenorul.

As vrea insa sa ma inscriu la un club de acolo.In afara de Joy bike nu mai stiu...

Inscrie-te la Joy-Bike, la Burtan, ca faci treaba pe langa Cibo-Bilal. Daca vreti detalii despre Cibo si/sau Joy Bike, sunt la dispozitia voastra pe PM sau pe ID de mess.

Scuze de off topic, dar mai stie cineva daca clubul din Brasov mai exista,

Cibo Bilal. Parca era sponsorizat de Aurora (fabrica de bere :D )

tot OFF TOPIC:

RaduSpeedy tu vrei sa faci ciclism la clubul din Brasov sau esti mai mult interesat de sponzorul lor? ;-)

E normal ca ciclistii romani sa nu termine cursele de afara, e ca si cum ai cere unor mecanici Dacia sa fabrice un Ferrari si sa concureze cu Lamborghini, Maserati etc

hahahhaah asta e buna :P) la noi a ramas tot chestia aia mai intai rezultate si dupaia echipament si salarii si etc ! cand mam apucat eu de ciclism toti din pluton aveau ergopower si eu aveam manete din alea pe cadru ;) si trebuia sa dau rezultate , ganditziva ce diferentza e in a schimba pasul pe deal din ergo si a schimba pasul din maneta aia , ei pedale look noi ratrape :))) ei aluminiu noi fieroaice dar era furca cromata hahhahha de parca ajuta cu ceva :)))))))) . o sa avem si noi ciclisti de valoare cand o sa ..... :)))) si rezultate fara o alimentatie sanatoasa (nutritionist) nu o sa vedem prea curand !

E normal ca ciclistii romani sa nu termine cursele de afara, e ca si cum ai cere unor mecanici Dacia sa fabrice un Ferrari si sa concureze cu Lamborghini, Maserati etc

pustiu are dreptate...cam greu fara sa ai un club complet(mecanici,masori,medici,nutritionisti,piese de calitate si la nivelul celorlalti...totusi este o diferenta mare intre piesele ce apar de la un an la altul dar din 94-08...) si timp la dispozitie numai pt asta...recomandabil si 2 antrenamente pe zi...cantonamente...sa vezi cum se ridica valoarea...

ca tot veni vorba de cluburi, daca as vrea sa ma inscriu la bilal (altul nu stiu in cta), au ei biciclete sau trebuie sa vin cu rotile mele?

ca tot veni vorba de cluburi, daca as vrea sa ma inscriu la bilal (altul nu stiu in cta), au ei biciclete sau trebuie sa vin cu rotile mele?

la Bilalul de altadata plekai si k rotile acasa...;)...nu stiu cum mai sta teaba pe la constanta,cum se descurca,dar eu am prins ekipa Bilal!!! aia de baza...care bateam la fund Dinamo si altele...:)) si unde aveam vreo 800 angrenaje shimano...450 ghidoane..80 cadre...si la prima zgarietura skimbam tot:D akum...nu stiu cum mai este:))

normal se da totul ciclistului...

salutare ! la constanta la bilal da se da bicileta de la club (daca aratzi cat de cat seriozitate la antrenamente) dar daca ai si u una e mai bine , nu te gandii ca o sa ai un full carbon din prima zii si pe sosea nu o sa prea iesi curand mai mult o sa faci pe home trainer pt ca este spre binele tau , una la mana pt antrenament si a doua nu sunt masini cand mergi pe home trainer ;)) ! eu sincer am bicicleta mea proprie si personala ! dragos b daca vrei sa te inscrii vino la club de luni pana vineri pe la 17 si vorbesti cu antrenorul ! 18 ani hmmm vino si incearca cam batranel pentru sosea :)) no hard fillings esti deja senior si la seniori se cam fuge , u stii mai bine , alta varianta ar fii triatlonul (tot la bilal) acolo esti inca junior !

mirceacosmin ai fost la bilal constanta ? in ce perioada/an ?

mirceacosmin ai fost la bilal constanta ? in ce perioada/an ?

nu am fost la bilal constanta...nici nu era bilal constanta cand eram eu l;a bilal...am fost la cs Bilal si Cs bilal-braila...94olimpia bucuresti 98 bilal si bilal braila 2002 -mazicon-2005-cs still gaz-2006- ic3 Sion Romania-prezent

Falconete , talent . hianu , astia erau pe la braila ;) prin 2002 bine cred ca erau ciutani juniori mici/mari nea mazabel , parca asa il cheama :)) ! bv bv si acum mai faci ciclism pe undeva la vreun club sau doar de placere ?

anu asta nu vin la iz muresului merg la triathlon la snagov la sf lui august ! soseaua e pe locul 2 momentan ! dar oricum ne vedem la constanta daca ii aduci la criteriul juniorilor pe baietzi ! salutare

a si sa nu il uitam pe plopeanu !;)

anu asta nu vin la iz muresului merg la triathlon la snagov la sf lui august ! soseaua e pe locul 2 momentan ! dar oricum ne vedem la constanta daca ii aduci la criteriul juniorilor pe baietzi ! salutare

a si sa nu il uitam pe plopeanu !;)

nu-l uitam:D mai erau ceva cate ceva boraci buni pe acolo,la nea miai...:))

Stimati colegi de forum.

Va citez din regulament:

@ mircea

Pentru o comunicare cât mai armonioasă şi lipsită de eforturi inutile între membrii acestui forum, vă rugăm să respectaţi următoarele reguli gramaticale:

-evitarea scrierii folosind sh, tz, k, looooooooooooooooool etc.

@Jacsu

Nu vă asumaţi rolul de moderatori. Încercarea de a acţiona ca un moderator este interzisă şi sancţionabilă. Pentru orice problemă întâlnită, folosiţi butonul “REPORT POST”.

Cred ca este recomandabil sa va rezolvati problemele in privat. Mesajele in care va atacati sunt sterse oricum asa ca nu le intleg rostul (numai daca vreti sa aratati celor din jur ca sunteti cocosi si nu va lasati la oricine).

Cred ca ne duce capul macar pana la nivelul la care sa putem purta o discutie civilizata.

Salariile ciclistiilor sunt mult prea mici in comparatie cu eforturile sustinute, riscurile de accidentare, prea multe controale doping....

Ex: fotbal...salarii enorme pt 2,3 scheme/goluri ala "Ronaldhinio".

hahahhaah asta e buna :P) la noi a ramas tot chestia aia mai intai rezultate si dupaia echipament si salarii si etc ! cand mam apucat eu de ciclism toti din pluton aveau ergopower si eu aveam manete din alea pe cadru :)) si trebuia sa dau rezultate , ganditziva ce diferentza e in a schimba pasul pe deal din ergo si a schimba pasul din maneta aia , ei pedale look noi ratrape :)))) ei aluminiu noi fieroaice dar era furca cromata hahhahha de parca ajuta cu ceva :)))))))) . o sa avem si noi ciclisti de valoare cand o sa ..... :)))) si rezultate fara o alimentatie sanatoasa (nutritionist) nu o sa vedem prea curand !

Salariile ciclistiilor sunt mult prea mici in comparatie cu eforturile sustinute, riscurile de accidentare, prea multe controale doping....

Ex: fotbal...salarii enorme pt 2,3 scheme/goluri ala "Ronaldhinio".

Nu te supara . dar ce ai vrut sa zici cu "....prea multe controale doping..." ? :D)

Imi vine sa mor de ris...cand aud asa ceva ....sunteti suparati ca nu aveti voie sa trisati ?

buna sunt nou si as vrea sa ma ajute cineva in privinta ciclismului. Eu am 15 ani si as vrea sa ma inscriu la un club si de aceea as vrea sa stiu ce se intampla cu scoala. Va trebui sa o abandonez??

Va trebui sa o abandonez??

banuiesc ca abia astepti si forum ciclism era ultima ta sansa? :-?

nu te lasa de scoala ca te lasa inteligenta: in ciclism trebuie sa excelezi ca sa ajungi sa traiesti din asta...

In Romania, poti fi platit ca pedalezi? UNDE!?!?

Eu raman la ideea, shit on ciclismul romanesc, federatie bla bla bla, fa afaceri sau lucreaza ceva care sa-ti aduca bani si de acolo sa-ti ti hobby-ul cu ciclismul.

PS. Si daca totusi vrei sa pedalezi pentru performanta, ai un salariu?!

buna sunt nou si as vrea sa ma ajute cineva in privinta ciclismului. Eu am 15 ani si as vrea sa ma inscriu la un club si de aceea as vrea sa stiu ce se intampla cu scoala. Va trebui sa o abandonez??

Da, eu zic sa lasi naibii scoala, nu-i buna de nimic, tot scoala vietii te pregateste mai bine.

Fa performanta in ciclism, iar dupa ce esti campion, insoara-te si fa 4 copii, ia-ti o amanta, apoi fa cateva facultati particulare, gasesti multe oferte de sarbatori. Deschide-ti o fabrica de adidasi, apoi, cumpara actiuni la o societate de asigurari. Dupa aia candideaza la senat. Drumul spre presedentia tarii iti este deschis, insa sa nu uiti niciodata cine ti-a dat aceste sfaturi. ;) .

M-as multumi cu un minister de o oarecare importanta dupa ce vei fi ales >:/ .

Da, eu zic sa lasi naibii scoala, nu-i buna de nimic, tot scoala vietii te pregateste mai bine.

Fa performanta in ciclism, iar dupa ce esti campion, insoara-te si fa 4 copii, ia-ti o amanta, apoi fa cateva facultati particulare, gasesti multe oferte de sarbatori. Deschide-ti o fabrica de adidasi, apoi, cumpara actiuni la o societate de asigurari. Dupa aia candideaza la senat. Drumul spre presedentia tarii iti este deschis, insa sa nu uiti niciodata cine ti-a dat aceste sfaturi. ;) .

foarte trare.... ce imaginatie,

da eu nu recomand :-SS

Gata , ti-e scris destinu ce sa mai :)).

Tre sa fi nebun sa abandonezi tot ca sa te apuci de ciclism , sa ajungi ca ultima ta sansa sa fie sa castigi bani din ciclism.

Primu pas oricum e sa te muti din tara.