Sign in to follow this  
mirceacosmin

turul romaniei 2008= UCI 2.2

Recommended Posts

oameni buni, maine incepe turul ciclist al romaniei si nu se transmite la televizor???? Pai cum puii mei e telesport partener media daca nu transmite nimic maine?

Televiziunile astea de mana a doua prefera sa transmita wrestling sau alte porcarii ieftine decat sa plateasca drepturi de difuzare (si implicit sa difuzeze) pentru concursuri de ciclism....

Pana si la Eurosport, ultimile etape din "Il Giro" au fost scurtate drastic din cauza primelor tururi de la turneul Rolland Garros, desi erau etapele care au decis turul....

Deja cineva din Bucuresti a urcat pe Balea cu bicicleta pe anul asta, acum cateva zile. Este cineva care nu vorbeste, dar face. Este o lectie pentru noi toti. Ne vedem la Tur pe Balea. Numele bicicletei incepe cu C.

Deja cineva din Bucuresti a urcat pe Balea cu bicicleta pe anul asta, acum cateva zile. Este cineva care nu vorbeste, dar face. Este o lectie pentru noi toti. Ne vedem la Tur pe Balea.

Si legatura cu ce se discuta aici despre televizare si alte detalii legate de tur e...

Si daca mergem si noi pe Balea pe timpul Turului sa-i astempam pe concurenti la sosire, nu are legatura cu Topicul????????Hei......Mai ai de mancat mamaliga ca sa-mi dai mie lectii.

Eu ti-am pus o simpla intrebare in legatura cu Turul Romaniei si necunoscutul cu C care a urcat la Balea.

Salut. In PDF-ul de pe site-ul Federatiei romane de ciclism apare un nume care ma intriga: Maxim Gourov 8-). Pentru cine nu joaca Pro Cycling Manager :mrgreen:, nenea asta a fost anul trecut in echipa Astana, coleg cu Alberto Contador si compania. A participat la Giro d'Italia in 2007, iar anul acesta are un loc 2 in Tro-Bro Leon, o cursa pe pavate in Franta, in spatele lui Frederic Guesdon. Suna promitator :roll:

CICLISM-TURUL ROMÂNIEI / Olandezul Sander Oostiander a câştigat prologul Turului ciclist al României

BOTOŞANI, 7 iun (MEDIAFAX) - Rutierul olandez Sander Oostiander a câştigat, sâmbătă, la Botoşani, prologul celei de-a 45-a ediţii a Turului ciclist al României şi va purta tricoul galben în prima etapă a competiţiei la care participă 88 de sportivi din 15 echipe, transmite trimisul MEDIAFAX.

Olandezul, care concurează pentru echipa Asito Cycling Team, a parcurs cei 3.700 m ai prologului în 4 minute şi o secundă. La prolog au participat toţi cei 88 de rutieri, care au luat startul pe rând, la un minut distanţă unul de altul, într-o ordine stabilită prin tragere la sorţi. În final, al doilea timp, 4:04, a fost obţinut de ungurul Rida Cador (P-Nivo Betonexpressz), care va purta duminică, în prima etapă, tricoul alb, al liderului clasamentului pe puncte. Tricoul verde, al căţărătorilor, a fost primit de Angelo Ciccone (Italia), cronometrat cu timpul 4:05, iar cel roşu, al sprinterilor, i-a revenit coechipierului lui Ciccone, Giampolo Biolo (4:06). În sfârşit, ultimul tricou distinctiv, cel albastru, pentru cel mai bun rutier român, va fi purtat în prima etapă de câştigătorul de anul trecut al Turului României, dinamovistul Dan Anghelache (4:18).

Cele 15 echipe care participă la ediţia din acest an a Turului României, prima înscrisă în calendarul Uniunii Cicliste Internaţionale (UCI), sunt următoarele: Dinamo Secrom, Hemus 1896 (Bulgaria), Saxonia Team Stadler (Germania), Italia, P-Nivo Betonexpressz 2000 (Ungaria), CC Bourgas (Bulgaria), Intersport Miercurea Ciuc, Nordland Hamburg (Germania), Loire et Sillon (Franţa), Mirage (Ucraina), Albania, Delma 2003 Medgidia, Asito Cycling Team (Olanda), Profiline (Olanda), Olimpic Team Autoconstruct.

Un moment amuzant s-a petrecut în timpul festivităţii de premiere organizate după prolog, în centrul oraşului Botoşani. După ce au fost premiaţi purtătorii tricourilor distinctive, pe podium au fost invitaţi, pe rând şi reprezentanţii celor 15 echipe, pentru a li se oferi câte două sticle de vin. Când a venit rândul reprezentantului formaţiei franceze Loire et Sillon, acesta a luat sticlele, care i-au alunecat însă din ambalaj şi s-au spart, spre amuzamentul celor prezenţi. Francezul a primit de la organizatori alte două sticle.

Startul primei etape a ediţiei din acest an a Turului ciclist al României se va da duminică, de la ora 13:00, din Botoşani, rutierii urmând să parcurgă traseul Botoşani - Târgu Frumos - Roman - Piatra Neamţ, cu o lungime de 168 km. Etapa va fi prevăzută cu trei sprinturi (Hârlău, Cotnari şi Târgu Frumos) şi două căţărări (Cotul şi Strunga).

Salut. In PDF-ul de pe site-ul Federatiei romane de ciclism apare un nume care ma intriga: Maxim Gourov :D. Pentru cine nu joaca Pro Cycling Manager :mrgreen:, nenea asta a fost anul trecut in echipa Astana, coleg cu Alberto Contador si compania. A participat la Giro d'Italia in 2007, iar anul acesta are un loc 2 in Tro-Bro Leon, o cursa pe pavate in Franta, in spatele lui Frederic Guesdon. Suna promitator :roll:

o sa fie lupta mare...si in fiecare etapa va fi ceva nou,promitator...eu merg pe faza ca primul romanash va veni dupa locul 20...:D...avand in vedere ca de la italieni vor veni vreo 5 in primii 20...olandezi 3,ukrainieni3...si din ce shefi de alte ekipe or mai fi pe acolo...;) soo...faceti o singura ekipa romaneasca de 30 oameni ca sa venim pe fatza...si sa nu uit...Ciocan singurul care are shanse sa ia tricoul rosu;),asi merge pe Tamas de la intersport ca primul roman...alte pariuri:d

inka ceva...RUSINE TELEVIZIUNILOR ROMANESTI(TZIGANII!!))

DA AM CITIT SI EU ATRTICOLUL...CE TRIST CA LA NOI NU SE TRANSMITE,nu putem sa mutam postul tau sau al meu despre tur in acelashi threead?ca eu am cafeneaua ciclistilor

...CE TRIST CA LA NOI NU SE TRANSMITE,

Ce sa se transmita ? etapele live ? :mrgreen: E foarte greu pentru o televiziune din Romania sa transmita asa ceva. Trebuie sa ai aparatura, oameni pregatiti, comentatori, motociclisti, si cameramani care sa stie sa filmeze in astfel de conditii, car de transmisii. Plus ca e mult mai usor sa scrii 2 tampenii despre Becali sau Mutu. Jurnalistii nostrii nu sunt in stare sa scrie un articol decent despre ciclism. Ne putem consola cu faptul ca turul Romaniei e in calendarul UCI, si au inceput sa fie interesate din ce in ce mai multe echipe straine.

Ce sa se transmita ? etapele live ? :mrgreen: E foarte greu pentru o televiziune din Romania sa transmita asa ceva. Trebuie sa ai aparatura, oameni pregatiti, comentatori, motociclisti, si cameramani care sa stie sa filmeze in astfel de conditii, car de transmisii. Plus ca e mult mai usor sa scrii 2 tampenii despre Becali sau Mutu. Jurnalistii nostrii nu sunt in stare sa scrie un articol decent despre ciclism. Ne putem consola cu faptul ca turul Romaniei e in calendarul UCI, si au inceput sa fie interesate din ce in ce mai multe echipe straine.

pai vrei sa sti de ce este uci...ca este editie jubiliara...25 ani de acum inainte iar nu o sa mai vezi asa ceva...

Salut. In PDF-ul de pe site-ul Federatiei romane de ciclism apare un nume care ma intriga: Maxim Gourov :D. Pentru cine nu joaca Pro Cycling Manager :mrgreen:, nenea asta a fost anul trecut in echipa Astana, coleg cu Alberto Contador si compania. A participat la Giro d'Italia in 2007, iar anul acesta are un loc 2 in Tro-Bro Leon, o cursa pe pavate in Franta, in spatele lui Frederic Guesdon. Suna promitator :roll:

Maxim Gourov (Kaz) A-Style Somn unde-l vezi tu in tur...? este de varsta cu mine...a fost in bulgaria de cateva ori la turul lor mult superior al nostru multi ani la rand

Sunt de acord cu tine mircea.

nu-i mai vezi in graba

este echipa P-Nivo Betonexpress din Ungaria. Ii stiu pe baieti, este in lot cistigatorul turului pecs-ului, doi ani la rind la elita Ivanics Gergely..... si un vicecampion national Arvay Athilla.

Ma bucur ca au venit, macar sa vad cum alearga ai nostri pe linga ei. Eu stiu cum am fugit eu cu ei.;-)

Au echipa tare.

super tare...ca toata lumea crede ca daca alergi la pecs nu e cursa tare...:D sa vada si "" nici un pro de la noi...cum se alearga afara...ca noi baieti!!!santem AAAAmatori!!!!! dar cine stie asta...toti spun ca sant pro...

imi pare rau ca nu putem vedea un clasament general dupa prima etapa

CICLISM-TURUL ROMÂNIEI-REZULTATE / Italianul Davide D'Angelo a câştigat prima etapă a Turului României

PIATRA NEAMŢ, 8 iun (MEDIAFAX) - Rutierii italieni au dominat prima etapă a Turului României, desfăşurată pe traseul Botoşani-Târgu Frumos-Roman-Piatra Neamţ şi câştigată de Davide D'Angelo, care concurează pentru echipa ungară P-Nivo Betonexpressz 2000, urmat de Luca Zanderigo (Italia) şi de ucraineanul Dmitro Arkhinos (Mirage).

Primii trei clasaţi au parcurs cei 168 km ai etapei în 4 ore, 4 minute, 29 de secunde, transmite trimisul MEDIAFAX.

Cele mai bune trei tricouri distinctive, galben, alb şi roşu, vor fi purtate în etapa a doua de rutieri italieni. Astfel, Davide D'Angelo a preluat astfel tricoul galben, al liderului clasamentului general. Tricoul alb, al celui mai bun rutier în clasamentul pe puncte, a fost primit tot de un italian, Luca Zanderigo, în timp ce la sprinturile de la Hârlău, Cotnari şi Târgu Frumos cel mai bine s-a clasat italianul Manolo Zanella (Italia), care a primit prin urmare tricoul roşu, al sprinterilor. Ultimele trei tricouri, cel verde, al căţărătorilor, şi cel albastru, al celui mai bun român, le-au revenit bulgarului Daniel Petrov (CC Bourgas), respectiv lui Alexandru Ciocan (Dinamo Secrom).

La puţin timp de la startul etapei, din pluton a încercat să evadeze bulgarul Daniel Petrov, care a şi câştigat căţărarea de la Cotul. Ulterior a fost prins de pluton şi au urmat mai multe tentative de evadare, însă în final au reuşit să se desprindă cei doi italieni şi un ucrainean, care au urcat pe podium. Sprinturile de la Hârlău, Cotnari şi Târgu Frumos, precum şi căţărarea de la Strunga au fost câştigate de italianul Manolo Zanella.

Etapa a doua a Turului ciclist al României se va desfăşura, luni, pe traseul Piatra Neamţ - Gheorgheni - Miercurea Ciuc, cu o lungime de 137 km. Etapa este prevăzută cu trei sprinturi (Bicaz, Gheorgheni, Voslobeni) şi două căţărări (Lacul Roşu, Vârful Pângarati).

daniel petrov asta-i tare de tot...am alergat si eu cu el...si la noi,la bulgari si la greci...numai k auzisem k a murit. intr-un accident..o fi frasu..?

si Ivanics Gergely in 2006 a fost vicecampion national dupa Bodrogi la fond 200 de km

Cate etape are turul?

Unde se poate urmari evolutia turului?

Cand este etapa pe Transfagarasan ??

Tricoul pentru cel mai bun roman...asta-i inventie romaneasca? :roll:

In nici un tur nu am auzit de tricou de tricou de genul asta.

Maxim Gourov (Kaz) A-Style Somn unde-l vezi tu in tur...? este de varsta cu mine...a fost in bulgaria de cateva ori la turul lor mult superior al nostru multi ani la rand

Deocamdata nu l-am vazut nicaieri, doar in PDF-ul oferit pe siteul federatiei romane de ciclism. In acel Startlist, apare la formatia A-Style :oops:

Stie cineva la ce ora e miercuri startul din Sibiu si aproximativ la ce ora incep baietii ascensiunea spre Balea?

In programul anuntat pe site-ul FRC, in etapa de miercuri (11 iunie) startul se da la ora 11.00 in Dumbrava, iar sosirea la Balea este programata la ora 14.30. Daca baietii is harnici, cine stie poate ajung inainte de acesta ora :mrgreen:

cateva detalii despre etape ...

http://www.ciclism.ro/forum/showthread.php?t=2190

Cu mica intarzaiere un mic filmulet cu finish-ul primei etape

http://ciclism.blogspot.com/2008/06/davide-dangelo-lider-in-tturul-romaniei.html

Etapa a treia a adus si ea o noua schimbare a liderului in clasamentul general. Rutierul olandez Peter Van Agtmaal (Profiline) a parcurs cei 137 km ai mansei dintre Piatra-Neamt si Miercurea-Ciuc in 3h19'52". Olandezul i-a devansat pe colegii sai de evadare: ungurul Arany Gabor ( Nivo Betonexpressz), britanicul Dave Clarke (Nordland-Hamburg) si olandezul Nathijs Wagenaar (Asito Ciclyng Team), cei patru desprinzandu-se din pluton pe catararea de categoria A, de la Lacul Rosu.

Van Agtmaal a devenit si liderul clasamentului pe puncte, tricoul alb fiind insa imbracat de ungurul Gabor Arany. Italianul Manolo Zanella pastreaza tricoul rosu, adjudecandu-si al treilea sprint, cel de la Voslobeni. Ungurul Cador Rida va sosi primul si pe cele doua catarari ale zilei, Rosu si Varful Pangarati, si va imbraca tricoul verde. Tricoul albastru ramane in continuare in posesia lui Dan Anghelache (Dinamo Secrom).

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this