CiDo

Pipa si ghidon, cum sa fie, pentru ce

Recommended Posts

Atunci îi pui un manşon adaptor de la 25.4 la 31.8. Ghidoane de trekking cu prindere pe oversize eu unul n-am văzut.

Deci te-ai hotărât care ghidon vrei sa-l cumperi ? 

Încă nu. Și presimt că va dura ceva timp... :)

Exista ghidon de cursiera compact cu diametru de 25.4mm? Tot ce vad pe net e de 31.8mm. Pe langa compact dropout-ul ma intereseaza sa nu fie rotund ci in unghiuri drepte, cum e ghidonul asta de exemplu 

51574.jpg

Vreau sa-mi schimb ghidonul actual care are 10 grade backsweep (700 mm latime) cu unul care are 6.5 grade backsweep iar latimea poate varia de la 750mm la 650mm. S-ar simti mult diferenta intre 6.5 si 10 grade? In caz ca s-ar simti,  ca sa compensez acesta diferenta ce optiuni as avea? Pipa originala am schimbat-o cu una mai scurta cu 1cm si sincer nici aici nu simt vreo diferenta...

E vorba de un ghidon de mtb, nu? De ce vrei fix diferenţa asta de back-sweep? Ai o poziţie incomodă şi vrei să o îmbunătăţeşti? Detaliile astea de fineţe le simţi TU cel mai bine, noi putem să comentam de pe margine, fără să realizăm ce doreşti de fapt.

Ca idee, după o vreme îţi dai seama că ai nişte parametri ideali pe care îi cauţi mereu: distanţă de la nuca seii la centrul şi la marginile ghidonului, cât şi înălţimea ghidonului. Se tine cont şi de aplicaţia bicicletei .

Da, de MTB, 29er. Vreau să-l schimb cu unul mai ușor, si cel pe care am pus ochii are backsweep-ul mai mic, de aceea ma interesa dacă ar putea fi o diferență mare sau doar ceva de finețe cum spui si tu.

Daca are aceeasi lungime s-ar putea sa nu modifice simtitor pozitia.

Daca diferenta de lungime (in plus sau minus) este peste 40 mm, s-ar putea sa se simta. Daca ai de 700, n-as lua mai scurt. 

E de 750 mm si se poate tăia la un max 650mm. Dacă am înțeles eu corect treaba, un ghidon cu backsweep-ul mai mic te va împinge mai în fața cu poziția, probabil s-ar si putea calcula. Probabil o să-l tai tot la 700, mai mult de atât mi se pare deja prea mult.

Intai lasa-l la 750 si vezi cum te simti, macar sa faci un experiment. Pe coborari e buna o coada de matura. :) 

Ca bine-i zici coada de mătură, pe un trail mai tehnic simt ca as matura tot în jurul meu cu unul de 750, vegetație, concurenți.. :-)

Salut, nu stiu daca este cel mai potrivit topic pentru intrebarea mea, dar as vrea sa tiu daca la un mtb cu cuvetarie furca semi-integrata, exista vreun risc in a scoate toate distantierele de pe furca pentru a monta pipa ghidonului direct pe cuvete cadru? Mersi!

Da, se pot scoate toate distanțierele fără nici o problemă. În cazuri extreme (gâtul furcii prea scurt, rider scund) se poate renunța și la capacul de deasupra, pipa sprijinindu-se direct pe inelul de compresie (evident, va intra mult mai ușor mizerie în rulment):

fxvesCx.jpg

Mi-am luat pana la urma un ghidon pentru bicicleta mea(cel care îl aveam era împrumutat de la un băiat de la magazinul de biciclete la care mi-am asamblat bicla noua) Gatul furcii încă nu l-am tăiat. Am trecut de la un ghidon truvativ stylo cu rise lungime 680mm la un funn flame pg de 710.Pipa este de 110mm.Momentan sunt cam înghesuit. Ce as putea sa fac?De dat seaua mai în spate nu as da-o pentru ca nu mai îmi iese reglajul cu sfoara cu plumb cu toate ca o sa mai în spate sau o pipa mai lunga îmi da impresia ca ar fi mișcarea potrivita. În afara de sa mai în spate și pipa și mai lunga? Pipa cu rise negativ?

Nu da saua mai in spate, problema pare sa fie cadrul prea mic, mai ales daca zici ca ai pipa de 110 (ceea ce pt MTB e chiar mare). 

Cadru ii de 21 cel de 23 era foarte puțin mai lung. Am 1.86m. Cu cel de 680 îmi era bine.

Cadru e Cube AMS 120 de pe Bike discount.

Ineamna ca ai maini luuungi, nu gluma :)

La 1.86 m cadru de 21 ar trebui sa fie suficient. Poti pune o poza?

POate se rezolva roting ghidonul spre anterior.

Când ajung acasă o pun pe prietena sa ma pozeze.

Ghidonul flat parca are un backsweep mai pronunțat.

Mi-am facut poze aici sunt.Am facut totusi o reverificare a pozitiei K.O.P.S. si se pare ca eram cam in fata(am actualizat greutatea folosita pe post de plumb si am incercat din nou).In poze arat acum dupa modificari.Stau okay?pare mic cadrul?Dupa modificari nu mai simt inghesuit.(pipa tot de 110 este).Poate cel mult sa mai cobor seaua ca sa imi pot pune mai incolo SPD-urile.

Revin cu o problema legata de ghidon si pipa.Prietena mea are un ghidon cu rise, cu o lungime de vreo 580mm si o pipa cu prindere de 25.4 cu un unghi cam mare de 35.As dori sa ii schimb ghidonul cu unul mai lat.Vroiam sa iau o pipa avand tot acest unghi mare, dar nu stiu exact daca ar fi bine sa iau pipa cu aceeasi lungime (110mm sau sa iau lungimea mai mica urmatoarea din lista fiind de 90mm).Normal ar trebui sa o iau pe cea de 90,dar pipa este cat se poate de sus(deci nu mai o pot ridica) ,iar daca aceasta e mai scurta(adica cea de 90mm) cumva e si putin mai jos.Ghidonul care am dori sa il montam are cam acelasi rise pe care il are si ghidonul ei model 25.4.Ce ma sfatuiti sa fac?

In pozitia care este acum (ma refer la inaltime si distanta) ii este bine asa ,doar ca ii mai este frica pe coborari.

Ghidonul PE care doriti sa-l montati o s-o ajute pe coborari, dar nici prea lat nu e bine sa fie, fata de latimea umerilor ei (sa zicem un 620).

La ce fel de coborari te referi, totusi? Daca e vorba de offroad, e ok sa pui ghidon mai lung. Pentru sosea nu mi se pare necesar.

Lasa pipa cum e, nu e bine sa modifici mai multi parametri deodata, ia-o gradual. Daca se simte bine cu ghidonul mai lung, de abia dupa aia incerci pipa mai scurta (care nu poate decat sa o ajute la manevrabilitate).

Ghidonul nou e pe oversize.Ala ar fi fost ghidon pentru mine dar mi-e bun asta de 710 pe care il am acum.Ghidonul nou e mare ,e de 780 normal ca o sa il taiem.Prietena are 1.71m inaltime daca ajuta cu ceva aceasta inaltime.Eu ma intrebam daca fiind putin mai lung ghidonul  si pipa mai scurta dar totusi fiind si cu acel unghi de 35 grade  nu iese putin mai nasol(adica sa mai si scada in inaltime prin aceasta combinatie).Coborari pe offroad ii este mai frica,desi la zone cu panta mai mare pe asfalt a avut aceasta frica.

Inaltimea conteaza mai putin fata de mobilitatea spatelui si cefei.

Latimea umerilor e mai relevanta dar nu stiu cum se masoara "corect". Mie imi da pe la 41-42 daca masor intre niste oase si 44-45 daca masor pana la margini,

La coborari pe offroad un ghidon lat e cu siguranta mai bun. Eu am trecut de la 60 la 72 si nu mai simt ca mi se smuceste ghidonul din maini. Pipa am "scurtat-o" de la 90 la 80. Inca e cam lenesa directia fata de configuratia veche dar daca o mai scurtez s-ar putea sa ajung de unde am plecat.