CiDo

Pipa si ghidon, cum sa fie, pentru ce

Recommended Posts

@Traveller Am bicicleta din semnatura,am o pipa de 110 cu unghi de 6 grade pe care il folosesc ca -6.Pe anumite distante mai simteam dureri la maini si in partea de sus a spatelui.M-am gandit ce s-ar intampla daca reduc pipa din 110 o fac 100 (atunci as sta putin mai pe spate) ,utilizand totusi un rucsac mai greu deobicei daca stau prea pe spate m-ar deranja mai mult fundul.Asa ca m-am gandit ce s-ar intampla daca apropii putin ghidonul de cadru, dar in acelasi timp mai maresc unghiul pipei.

-17 ramana valabil? Ca e o schimbare prea mare. S-ar putea sa stai prea aplecat in fata, sprijinit in maini, si sa te doara.

Sau ai vrut sa spui -7 grade? Asa merge.

@Traveller Am zis de -17 pentru ca nu am vazut modele de pipe cu grade mai apropiate.Nu as vrea chiar -17.Ideea este totusi sa fiu mai apropiat dar per total sa am cam aceeasi pozitie pe bicicleta.Sa nu ma deranjeze prea mult fundul daca am un rucsac mai greu.

Daca ai un rucsac mai greu te deranjeaza fundul ORICUM. Nu asta e solutia.

Asta știu, eram interesat dacă totuși pot obține un mic beneficiu.

Las informatia asta aici, ca n-am gasit loc mai bun.

Daca e cineva de achizitionarea unei pipe Kalloy Uno si pana acum n-a gasit asa ceva decat pe eBay, va fi placut surprins sa afle ca pipele Radon Light oferite de bike-discount sunt, de fapt, niste variante usor modificate ale pipelor Kalloy Uno, produse tot de Kalloy, si, bonus, lipsite de orice fel de decor. Singura diferenta majora e capacul frontal al pipei, care e dintr-o singura bucata la Radon Light fata de constructia cu 2 piese la Kalloy Uno.

Informatia asta rezulta doar din mica "fisa tehnica" furnizata cu pipa, si si de acolo doar indirect, cautand informatii despre "tehnologiile de constructie" folosite: Winglet FaceplateMesh FitVariant Thickness, toate proprietare Kalloy. Ca greutate si constructie sunt in aceeasi liga, fiind cam printre cele mai usoare pipe de aluminiu care se gasesc pe piata, si asta la preturi la care se gasesc pipe entry-level de la producatorii consacrati (20-25€). Pretul tot pe-acolo e, poate pe alocuri sa fie marginal mai ieftine unele Kalloy Uno vandute pe eBay.

LE: confirm ca si greutatea e identica cu cea a pipelor Kalloy Uno, mai exact 101g la o lungime de 80 mm, cu suruburi de otel, standard. Atat doar ca, din ce vad, Radon Light nu se gaseste momentan in lungimi mai mari de 100 mm, in timp ce Kalloy Uno merge pana la 130 mm. Au in stoc, in schimb, toate marimile de la 60 la 100 mm inclusiv.