DaniNadal

La Vuelta a Espana 2011

45 members have voted

1. 1. Cine va fi primul la Mardid?

• Igor Anton
    • Joaquin Rodriguez
    • Denis Menchov
    • Michele Scarponi
    • Vincenzo Nibali
    • Jurgen Van den Broeck
    • Bradley Wiggins
    • Daniel Martin
      0
    • Janez Brajkovic
    • Andreas Kloden

Recommended Posts

Fabio Duarte Andres Arevalo etapa si Wiggins in rosu.Va fi o lupta foarte interesanta intre Duarte,Frank si Moncutie pe Manzaneda.

Praf si praf, intr-adevar, Nibali nu avea de ce sa atace azi, Martin a incercat ceva dar cred ca-i cu capul daca credea ca-l lasa cineva sa plece acolo si avand in vedere ca e destul de aproape in clasament si acum toti stiu ca le poate lua cate 20-30s plus bonificatii pe sfarsit de catarare. Ar fi trebuit sa iasa la atac in ultimul km, ca-l facea pe Purito dar a uitat ce fel de catarator e, in plus nu mai erau nici bonificatii de luat asa ca mai bine statea la cutie si astepta alta zii, decat sa atace de la distanta aia. Eu l-am luat in cazul in care nu reuseste o evadare, in care mi se parea clar c-o sa fie Moncutie. Acesta si-a aratat intentiile si are si o istorie care-l recomanda. Menchov a crapat putin. Wiggins, cum ziceam, face tot ce trebuie ca sa devina un mai bun pretendent la GC in mari tururi, si-a imbunatatit mult catararea in detrimentul edge-ului la contratimp. Per total un compromis de succes pana acum. Pare si un tip constant, nu cred c-o sa clacheze brusc in vreo urcare dintr-asta lunga, mai ales ca nu prea are cine sa atace a la Contador. Cum spuneam, patura cataratorilor este foarte compacta.

Felicitari celor care au mizat bine in etapa asta. M-am grabit.

Mi se pare mie sau a fost o etapa extrem de plictisitoare? mai plictisitoare decat etapele clasice de munte unde nu se intampla nimic.

Moncutie a castigat in stil de mare maestru iar "nigerianul" a cedat destul de repede tricoul rosu.

Maine etapa pentru sprinteri, Pontevedra 167,3 km. Il iau pe Kittel la pariuri pentru ca Skill nu are alte griji. In rosu, ramane Wiggins. Oare Boonen o mai fi in stare sa sprinteze? Pettachi? E de asteptat ca si un sprinter mai experimentat sa se impuna, pe tinerii cu pretentii (Sagan, Degenkolb, Kittel) care sunt la primul lor mare tur ar putea sa-i ajunga oboseala la un moment dat.

Bennati nu mai are acceleratia si rezistenta de altadata. Kessiakoff si Mollema i-au luat 4 secunde lui Nibali si 5 secunde celorlalti favoriti.

K rulez! nu-l baga nimeni in seama dar e tare omul. Am inteles cu ocazia asta si la ce e bun Kittel. M-am pacalit cu felul in care au prezentat astia graficul de altidutini pe final. Cred ca am mai patit-o. Anyway, gg intr-adevar Sagan. Bun tanar, are viitor.

Fredrik KESSIAKOFF :)

Abia astept etapele cu finish in catarare, Angliru in special. Care se tine bine acolo are 99% sanse la victoria finala (eu il vad favorit pe Wiggins, dar nu prea l-am vazut pana acum pe asemenea catarare (atat de abrupta)).

Maine probabil o sa-l vedem iar pe Moncutie.

Impresionanta munca lui Cancellara pentru Benatti, cei de la Skil au fost inexistenti, din nou Sagan s-a descurcat ca un mare campion, si ce inocent pare la interviurile dupa etapele pe care le castiga.

Maine, Sarria - Ponferrada 158.2 km, un traseu foarte interesant. Sanse mari sa reuseasca evadarea. Moncutie are nevoie de puncte pentru tricoul de catarator totusi sa mearga pina la capat in etapa e prea mult. Si Chavanel ar putea pleca iarasi, poate fi o sansa si pentru Taaramae, L.Sanchez sau M.Franck. Multe echipe inca spera la o victorie de etapa si au oameni puternici care ar putea fi lasati sa scape in evadare. Si Anton prea s-a dat la fund cu intarzieri prea mari, dar cred ca vrea sa fi lasat intr-o evadare pe teren propriu in tara bascilor. Sunt zvonuri ca Kittel se retrage maine, daca plutonul prinde evadarea iarasi Sagan si Degenkolb se vor bate la sprint. Sunt citeva coborari interesante si Nibali s-ar putea rupe dar finish-ul e prea departe si urmeaza o etapa montana, el e un tip prea calculat ca sa riste prosteste.

E un lemur! :)

Astazi Sagan, Wiggins in rosu. Primesc ceva puncte bonus daca zis Wiggins rosu la Madrid? Glumesc, nu castiga el :)