DaniNadal

La Vuelta a Espana 2011

45 members have voted

1. 1. Cine va fi primul la Mardid?

• Igor Anton
    • Joaquin Rodriguez
    • Denis Menchov
    • Michele Scarponi
    • Vincenzo Nibali
    • Jurgen Van den Broeck
    • Bradley Wiggins
    • Daniel Martin
      0
    • Janez Brajkovic
    • Andreas Kloden

Recommended Posts

Bennati,Cobo-DaniNadal,razvan69-7

Sagan,Cobo-scavenger,shuy,marian.cadel,cata,machuavelli-1 pct

Petacchi,Cobo-catalinm,petacchi -9 pct

1.Scavenger 74

2.Trevizes 69 (interesant)

3.marian.Cadel 54

4.Razvan69 59

5.Cata 52

6.Machiavelli 49

7.shuy_cg 43

8.DaniNadal 37

9.catalinm 35

10.kerosen 5

11.dani96 1

Pentru victorie clar Scavenager si Trevizes.

Faustino V --> Peña Cabarga 211,0 km, ultima etapa cu final in catarare din Vuelta, doar de 6 km, 545 m ascensiune verticala, o panta medie de 8.9%, pe ultimii 500m portiuni cu 12%, 14%, 17% asadar pentru un catarator de explozie, ideala pentru Rodriguez dar care s-ar putea resimti dupa cazatura de azi. Sunt foarte multi cei care ar putea ataca maine pe final iar principalii actori sa-i ignore: de la Dean Martin, la Anton, Nieve, Poels, etc. Froeme si Sky nu ar putea ataca decat inainte, un duel direct Froome-Cobo pe final ar fi mai degraba de evitat, o ocazie ar fi coborarea de la Portillo de Lunada, de la 1300m pina aproape de 0m, la capatul careia, inainte de ultima catarare se afla si un sprint intermediar. Geox ar putea fi interesata ca o evadare sa reuseasca in aceste conditii pentru a anula miza secundelor de bonificatie.

Pronostic: Cobo, Cobo ramane in rosu.

Azi merg pe baiatul care trebuia sa castige aici si anul trecut daca nu cadea.

DaniNadal-Anton,Cobo

Trevizes-Cobo,Cobo

Poels si Cobo in rosu

PS:Dani,am 59 puncte?Daca da cred ca sunt pe 3

Asa e.O sa modific clasamentul imediat.

1.Scavenger 74

2.Trevizes 69

3.Razvan69 59

4.marian.Cadel 54

5.Cata 52

6.Machiavelli 49

7.shuy_cg 43

8.DaniNadal 37

9.catalinm 35

10.kerosen 5

11.dani96 1

Pentru etapa de azi pana acum avem:

Anton,Cobo-DaniNadal

Cobo,Cobo-Trevizes

Poels,Cobo-Razvan69

Nu-l bate nimeni pe Cobo pe catarare, cel putin nu cei care sunt sus in GC. Din cei enumerati de Trevizes, Poels mi se pare cel mai capabil pe catararea aia. Cum daca zic tot Cobo/Cobo n-am sanse sa fac nimic, trebuie sa ies la "atac" si sarisc pe mana lui Poels.

Deci: Poels etapa/Cobo in rosu.

Damn, pana m-am gandit eu ce sa scriu aici n-am mai fost primul cu Poels :)

Azi imi incerc norocul cu Menchov, Cobo tot rosu, desi as vrea sa castige Froome Vuelta :)

n-am vazut deloc vuelta dar m-am uitat la rezultate pe site-ul oficial si in ultimile etape ciclisti de mana a 2 a sunt in top 10

favoritii se fac de ras in vuelta,parca nu-mi pare rau ca nu vad vuelta

Poels etapa..si...Cobo in rosu....nu cred ca va fi in stare Froome sa-l desprinda.Ma astept la ceva din partea lui Mollema pt a forta un podium in aceasta Vuelta.

Pe mine m-a impresionat Cobo in etapa de duminica, asa ca nu pot sa nu il iau pentru azi.:D

Pentru tricoul rosu, desigur, tot Cobo.

Ca un comentariu putin tardiv la etapa de duminica...Menchov mi s-a parut ca a facut o extraordinara munca de echipa, culminand cu rapirea ultimelor secunde de bonificatie din fata lui Froome. Daca era pentru el, poate ar fi incercat sa se ia dupa Cobo.

Si vazand cum sta Geox, ma intreb...ce-ar fi fost daca aveau un TTT cel putin decent...?

Pe mine m-a impresionat Cobo in etapa de duminica, asa ca nu pot sa nu il iau pentru azi.:D

Pentru tricoul rosu, desigur, tot Cobo.

Ca un comentariu putin tardiv la etapa de duminica...Menchov mi s-a parut ca a facut o extraordinara munca de echipa, culminand cu rapirea ultimelor secunde de bonificatie din fata lui Froome. Daca era pentru el, poate ar fi incercat sa se ia dupa Cobo.

Si vazand cum sta Geox, ma intreb...ce-ar fi fost daca aveau un TTT cel putin decent...?

Poi Cobo era tot in rosu si Menchov foarte aproape de Monfort.As vrea ca rusul sa treaga peste belgianul de la Leopard.Ar fi prea de tot un top 5 cu Froome si Monfort.Parca un top 5 cu Wiggins si Menchov suna altfel.

DaniNadal-Anton,Cobo

Trevizes,scavenger-Cobo,Cobo

Razvan,shy_cg,marian.Cadel-Poels,Cobo

cata-Mollema,cobo

Machiavelli-Mollema,Froome

Catalinm-Menchov,Cobo

Anton era in coada plutonului.

PS:Jean a spus ca Becca a zis ca F.Schleck va juca un rol mai important in echipa,cand defapt el a spus ca Frank ar putea sa joace un rol important ca manager in viitor.

Incredibil ce face acest Froome.Va zic,daca ar fi avut mana libera ar fi castigat Vuelta.Totusi inca nu e totul pierdut,mai are ceva sanse,acele etape valonate care mai sunt,sprinturi intermediare.

Acum o sa-i ajute echipa aia puternica a lor. Si Menchov sa-l tina aproape de ei pe Cobo. Baga un contratimp pe semi/echipa Sky si le fac probleme? Poate le spune Nibali cum se face.

Nu prea mai are sanse sa castige Vuelta Froome, decat daca descopera brusc talente de sprinter in el. :)

Pacat ca Anton a trebuit sa stea sa-l care pe Nieve dupa el.Cred ca se putea tine de Froome si Cobo dar ce sa faci cand nu ai om nici macar in top 10.Euskaltel trebuie sa castige neaparat in tara bascilor ca sa faca uitata Vuelta asta de cosmar.Pacat ca Anton s-a trezit atat de tarziu.De Froome si de Cobo ce sa zic.Doi artisti.Superba lupta dintre cei doi.Atacul lui Froome a fost fenomenal insa si revenirea lui Cobo a fost superba.Wiggins pe pante abrupte e mort.Deabia merge.Bruseghin chiar daca nu prea a contat la general mi-a placut mult in Vuelta asta.A atacat in vreo 4 etape.Eu unul sincer nu inteleg cum l-a batut Nibali anul trecut pe Mosquera.E praf sicilianul pe catarari.Baietii de la Leopard si-au aratat limitele.Fuglsang cel putin a fost praf.

DaniNadal-Anton,Cobo -5

Trevizes,scavenger-Cobo,Cobo -9

Razvan,shy_cg,marian.Cadel-Poels,Cobo -1

cata-Mollema,cobo -7

Machiavelli-Mollema,Froome -6

Catalinm-Menchov,Cobo -1

1.Scavenger 83

2.Trevizes 78

3.Razvan69 60

4.Cata 59

5-6.marian.Cadel 55

Machiavelli 55

7.shuy_cg 44

8.DaniNadal 42

9.catalinm 36

10.kerosen 5

11.dani96 1

Singura sansa pentru Froome ar fi in etapa a 19-a cand cu 18,5 km inainte de final este o catarare de categoria a 2-a unde Sky sa duca o trena foarte puternica, izolandul pe Cobo de coechipieri si sa plece Froome cu Wiggins(ca sa-l ajute pe portiunile de plat) pe coborare si sa fure secundele de bonificatii.

Pacat ca Anton a trebuit sa stea sa-l care pe Nieve dupa el.Cred ca se putea tine de Froome si Cobo dar ce sa faci cand nu ai om nici macar in top 10.Euskaltel trebuie sa castige neaparat in tara bascilor ca sa faca uitata Vuelta asta de cosmar.Pacat ca Anton s-a trezit atat de tarziu.De Froome si de Cobo ce sa zic.Doi artisti.Superba lupta dintre cei doi.Atacul lui Froome a fost fenomenal insa si revenirea lui Cobo a fost superba.Wiggins pe pante abrupte e mort.Deabia merge.Bruseghin chiar daca nu prea a contat la general mi-a placut mult in Vuelta asta.A atacat in vreo 4 etape.Eu unul sincer nu inteleg cum l-a batut Nibali anul trecut pe Mosquera.E praf sicilianul pe catarari.Baietii de la Leopard si-au aratat limitele.Fuglsang cel putin a fost praf.

DaniNadal-Anton,Cobo -5

Trevizes,scavenger-Cobo,Cobo -9

Razvan,shy_cg,marian.Cadel-Poels,Cobo -1

cata-Mollema,cobo -7

Machiavelli-Mollema,Froome -6

Catalinm-Menchov,Cobo -1

1.Scavenger 83

2.Trevizes 78

3.Razvan69 60

4.Cata 59

5-6.marian.Cadel 55

Machiavelli 55

7.shuy_cg 44

8.DaniNadal 42

9.catalinm 36

10.kerosen 5

11.dani96 1

O doamne, mai termina cu Anton ca nu e bun de nimic in Vuelta asta. Imi pare rau, si mie mi-a placut de el anul trecut dar anul asta e altcineva si tu tragi niste sprerante aiurea.

Wiggins nu cobora fantastic parca, asa-i? Froom cum e la asta? Daca nu-s buni, n-au cum sa plece din pluton. Poate un vant prielnic care sa-l prinda aiurea pe Cobo dar cu Menchov e greu sa iasa pacaleala asta.

Daca vine Nibali cu ei poate merge pacaleala, oricum sunt slabe sansele. Wiggins daca nu-l punea la munca pe Froome pe Manzanenda, kenyanul era acum in rosu.

Impresionanta etapa, este clar ca Froome e cel mai bun din Vuelta. Lupta nu s-a terminat dar acum miza principala vor fi secundele de bonificatie.

Solares - Noja 174,6 km, o etapa pentru evadati la prima vedere, decisiva pentru tricoul cu buline, sigur Sky ar mai putea ciupi citeva secunde la sprinturile intermediare dar nu asta e etapa in care ar putea da lovitura de gratie.

Nu-mi dau seama daca Sagan are sanse la clasamentul pe puncte sa plece iarasi in evadare. Chavanel ar putea sa atace in urmatoarele 3 zile pentru inca o victorie. Cobo ramane sigur in rosu, dar pentru etapa ma mai gandesc :)