DaniNadal

La Vuelta a Espana 2011

45 members have voted

1. 1. Cine va fi primul la Mardid?

• Igor Anton
    • Joaquin Rodriguez
    • Denis Menchov
    • Michele Scarponi
    • Vincenzo Nibali
    • Jurgen Van den Broeck
    • Bradley Wiggins
    • Daniel Martin
      0
    • Janez Brajkovic
    • Andreas Kloden

Recommended Posts

De aceea nu intelegeam eu de ce iti trebuie minim 8 participanti. Eu intelesem asa: Kittel a sosit pe 3 aduce deci 6p, Bennati pe 6 aduce 3p, restul nu puncteaza. Nu inteleg cum departajezi tu pe Sagan vs Boonen, niciunul nu a fost implicat la sprint. Eu zic ca e mai simplu sa iei in calcul numai primii 8 clasati indiferent de etapa care sa aduca puncte, calculele sunt mai simple, se mai pot inscrie si altii pe parcurs si nu ai probleme la departajari cand se vine cu plutonul.

OK.Deci clasamentul arata asa:

1.Trevizes-6 puncte

2.Razvan69-3 puncte

restul nu au punctat.Intr-adevar e mai usor asa.

158 204 KLÖDEN, Andreas RSH + 1' 18'' -Pacat.Mare pacat pentru Klodi.Oricum el niciodata nu a mers bine in Vuelta.Din momentul asta cred ca toata echipa ii va fi dedicata lui Jani.

Asta se stia de la inceput, chiar si in tour desi erau 4 oameni de GC Jani era lideru lor si asta spune multe despre forma lui, d`aia el e pariul meu pentru vuelta, singura problema e ca accidentarea sa nu ii fi incurcat socotelile si sa nu fie in forma maxima.

Si ca mi`am adus aminte ce slab a venit boonen. Bine ca statea la trena cu juma de kilometru inainte de finish :))

Observ ca s-a modificat clasamentul.Wiggins e dat in acelasi timp cu Sutton.Numai Sastre,Frank si Kloden au pierdut timp.

OK.Deci clasamentul arata asa:

1.Trevizes-6 puncte

2.Razvan69-3 puncte

restul nu au punctat.Intr-adevar e mai usor asa.

As fi castigat cu Bennati dar din pacate s-a vazut ca a fost mort dupa atacul lui bonnen si nu a mai putut sprinta.

As fi castigat cu Bennati dar din pacate s-a vazut ca a fost mort dupa atacul lui bonnen si nu a mai putut sprinta.

Mai nimeni nu a mai putut sprinta.AtacuL lui Boonen si trena aia sustinuta ai lui Cancellara(cred totusi ca a fost un atac.Prea tragea atat de tare.) i-au stors pe sprinteri.Sutton si Reynes au stat pe acea catarare la cutie si cum a venit platul au decolat si s-au batut pentru victoria de etapa.Boonen cred ca mai bine astepta sprintul masiv decat sa atace.Bennati a fost clar stors de puteri.La fel si Farrar,Breschel si Kittel.Maine cu siguranta nu se va repeta scenariul de azi.Cred ca aproape toti sprinterii vor trece de acea catarare.Poate Cavendish sa aiba din nou probleme la fel cum a avut si in TdF in acea etapa in care au atacat Gilbert si Voeckler.

Mai nimeni nu a mai putut sprinta.AtacuL lui Boonen si trena aia sustinuta ai lui Cancellara(cred totusi ca a fost un atac.Prea tragea atat de tare.) i-au stors pe sprinteri.Sutton si Reynes au stat pe acea catarare la cutie si cum a venit platul au decolat si s-au batut pentru victoria de etapa.Boonen cred ca mai bine astepta sprintul masiv decat sa atace.Bennati a fost clar stors de puteri.La fel si Farrar,Breschel si Kittel.Maine cu siguranta nu se va repeta scenariul de azi.Cred ca aproape toti sprinterii vor trece de acea catarare.Poate Cavendish sa aiba din nou probleme la fel cum a avut si in TdF in acea etapa in care au atacat Gilbert si Voeckler.

Asa merge Cancellara pe modul de croaziera.Nu a atacat.Bennati a beneficiat de trenulete excelente anul asta,as zice mai bune decat cele a lui Cavendish,poate nu la fel de bune ca cel a lui HTC din 2009.Cele mai bune exemple sunt in Qatar,unde Bennati prindea podiumul doar pe munca echipei.Ii lipseste un lansator bun,Wagner si Vigano nu sunt sprinteri extraordinari,in Qatar ultimul om era Wouter dar cu totii stim ce s-a intamplat... Bennati e intr-o forma foarte buna,a venit pe 3 intr-o etapa cu final in catarare cu panta maxima de 23% in danemarca.Alti sprinteri in forma sunt Kittel,Farrar si Breschel.Cavendish mi-e teama ca nu va castiga nimic pana in etapa 7 cand banuiesc ca se va retrage .Mai este etapa de maine(daca trece de cat.3 si cea de vineri(singura plata).In rest marti e sierra nevada,miercuri Valdepeñas de Jaén si joi o etapa cu o catarare de categ. a doua(7 km) care se termina cu 21 de km inainte de final.

Pronosticul meu pentru etapa 3, Petrer-Totana: Sagan. Nu cred ca se lasa fara vreun atac pe Alto de la Santa iar echipele sprinterilor ar putea sa-i scape pentru ultimii 13 km, nu par organizate. M-am mai gandit si la Van Avermaet.

Cam macel si azi printre favoriti.Menchov,Kruijswijk,Duarte,Lovkist,Kasheckin,Kiserlovski au ajuns la 3:06 de Lastras.Adica la 1:23 de grupul favoritilor.Geox doar face act de prezenta.In momentul asta cel mai bine clasat om al lor din GC e Cobo la 2:38.Sastre e la 2:58.Deabia astept maine sa vad trioul Verdugo-Nieve Anton al celor de la Euskaltel.Chiar daca lumea spune ca nu e bine ca un lider sa preia tricoul de lider inca din prima saptamana eu zic ca pentru Anton ar fi perfect deoarece asa va stii ca va sta mereu in fata plutonului.Plus ca oricum la Salamanca sunt sanse destul de mari sa-l piarda.La pariuri nu a punctat nimeni.

Treaba e clara pentru maine: Anton si Purito trebuie sa castige timp fata de Nibali si Brajkovic daca vor sa castige Vuelta pentru ca la Salamanca vor pierde peste 3 min fiecare.

Treaba e clara pentru maine: Anton si Purito trebuie sa castige timp fata de Nibali si Brajkovic daca vor sa castige Vuelta pentru ca la Salamanca vor pierde peste 3 min fiecare.

Sincer maine nu cred ca se vor forta prea mult nici Anton nici Purito.Totusi pana la Salamanca mai avem Valdepenas de Jaen,San Lorenzo del Escorial si La Covatilla.Pe Covatilla se pot face ecarturi destul de mari.Si la San Lorenzo del Escorial Purito daca da un atac dala teribil poate castiga ceva timp chiar daca catararea are doar putin peste un km.Maine cred ca cei 2 daca vor ataca nu vor ataca cu mai mult de 4 km inainte de final.Hai 5 dar nu prea cred.Sper doar ca Verdugo,Nieve si Daniel Moreno sa duca o trena foarte puternica si sa-l scuture pe Wiggins.Pe Brajkovic probabil va fi mai greu.La fel si Nibali.Totusi nu m-as mira daca Nieve ar duce o trena atat de tare incat langa el sa mai ramana decat Anton,Purito,Scarponi si Van den Broeck.Baiatul asta cred ca in momentul de fata e cel mai bun gregario din pluton.La pariuri maine totusi merg pe Igor Anton.Parca i se potriveste mai bine decat lui Purito.

Se pare ca azi Igor Anton a fost distantat pe catarare dar a revenit in pluton pe coborare.Nu e deloc o veste buna.Se pare ca a suferit enorm.In conditile astea nici nu stiu pe cine sa merg maine.O sa mizez pe Cobo.Sper doar ca Anton sa fie 100%maine.

Niste cote pentru maine :

Purito 3

Anton 5.50

Scarponi 8

Moncoutie 15

Nibali 17

Broeck 21

Daniel Martin 26

Brajkovic 26

Cobo 26

In 2009 la Sierra Nevada a castigat Moncoutie,pe 2 a venit Mosquera la 57 secunde.

Pentru pronosticul de maine, de data asta cu totul si cu totul subiectiv: Van den Broeck.

Doar ce a castigat prima lui etapa ever anul asta, nu? Cred ca va mai trece un sezon pana la urmatoare, nu prea e genul de castigator de etape, ci de om de clasament general. Maine castiga cineva din evadare, se puncteaza ceva? :)

Scarponi azi.

Nu prea inteleg sistemul.Sa inteleg ca daca eu ghicesc primul loc dintr-o etapa primesc 10 puncte,pentru locul 2->8 puncte,locul 3->6p,apoi locul 4->5p si asa mai departe pana la locul 8?

Scarponi azi.

Nu prea inteleg sistemul.Sa inteleg ca daca eu ghicesc primul loc dintr-o etapa primesc 10 puncte,pentru locul 2->8 puncte,locul 3->6p,apoi locul 4->5p si asa mai departe pana la locul 8?

Daca Scarponi astazi termina in primele 8 locuri iti aduce puncte, altfel ai zero. Maine daca tu crezi ca va reusi evadarea poti sa iei pe cineva si de la Andaluzia Caja Granada (cu conditia sa prinda evadarea).

Ma mai gandeam la o forma de pronostic aditionala si tot la fel de simpla. Cine este la sfarsitul etapei purtatorul tricoului rosu? Daca l-ai ghicit -> 1p. Daca nu 0p. De exemplu, pentru astazi, doar demonstrativ, eu as paria ca Chavannel se tine de favoriti si preia tricoul rosu de la Lastras Garcia. Pareri?