DaniNadal

La Vuelta a Espana 2011

45 members have voted

1. 1. Cine va fi primul la Mardid?

• Igor Anton
    • Joaquin Rodriguez
    • Denis Menchov
    • Michele Scarponi
    • Vincenzo Nibali
    • Jurgen Van den Broeck
    • Bradley Wiggins
    • Daniel Martin
      0
    • Janez Brajkovic
    • Andreas Kloden

Recommended Posts

Doar ce a castigat prima lui etapa ever anul asta, nu? Cred ca va mai trece un sezon pana la urmatoare, nu prea e genul de castigator de etape, ci de om de clasament general. Maine castiga cineva din evadare, se puncteaza ceva? :)

Ceva in genul am vrut sa propun eu.Daca cineva mizeaza ca va castiga evadarea va primi 9 sau 7 puncte.Sunteti de acord?

Pana acum avem asa:

Trevizes-Van den Broeck

shuy_cg-evadare

Razvan69-Scarponi

cata-Joaquim Rodriguez

DaniNadal-Juan Jose Cobo Acebo

Va fi iarasi caldura mare azi.La startul catararii de pe Sierra Nevada vor fi 35 de grade.Pe la mijlocul catararii vori fi 28 de grade,iar la final "doar 21".

Cum adica "evadarea"? Trebuie sa fie un nume. Care evadare in cazul in care sunt mai multe?

Cum adica "evadarea"? Trebuie sa fie un nume. Care evadare in cazul in care sunt mai multe?

Poi ma refer la evadarea care va fi cand vom intra in direct.La primii oameni din cursa.

Eu mai mult glumeam cu punctajul pentru evadare. Chiar daca s-ar puncta, cred ca-i cam mult 9 puncte.

In cel mai bun caz s-ar putea accepta un pronostic de tip "evadare - BMC" (continand nominalizarea echipei) pe considerentul ca o echipa isi trimite sau mizeaza pe un om in evadare, iar acest gen de pronostic ar intra ca oricare altul in competitie pentru locurile 1-8 fiind vorba de un ciclist, identificabil, dar nenominalizabil si pentru care se pot lua 1p sau 10p dupa caz.

Poi ma refer la evadarea care va fi cand vom intra in direct.La primii oameni din cursa.

Nu mi se pare o idee buna.Trebuie sa spui un nume concret,era destul de previzibil ca Chavanel vroia sa fie in evadarea de ieri.Deci,daca tu credeai ca evadarea va reusi,puteai sa il alegi pe Chavanel.Asa mi se pare destul de usor sa iei puncte doar pentru ca spui ca reuseste evadarea.In schimb mi se pare o idee buna sa ghicesti purtatorul tricoului rosu de la finalul zilei si pentru asta sa primesti 2p.

EDIT:Ce vreau sa spun este faptul ca ar fi foarte usor sa spui ca va castiga evadarea,ai avea o sansa mult mai mare decat cei care ar paria pe un singur om,cu toate ca in mod normal,sa mizezi pe un om din evadare ar trebui sa fie mai riscant.

Deci propun urmatoarea regula,daca cineva vrea sa mizeze pe evadare,isi alege un om,spune ca acesta va castiga din evadare si la final va primi un numar dublu de puncte.Exemplu,daca ieri mizai pe Irizar si spuneai ca acesta va castiga din evadare,faptul ca el a venit pe 3 ti-ar fi adus 12 puncte :-?.

da:) ma gandeam sa ramanem la sistemul actual. Fiind prima editie nu trebuie sa ne complicam vedem ce iese si apoi de la anu pregatim niste concursuri mai complexe pentru toti cei 5 oameni care participa :))

Cum a zis razvan69, daca alegi un ciclist si mentionezi "evadare", punctele pe care le poate aduce sa se dubleze. Dar nu mai punctezi deloc cu el daca el intra in primele 8 locuri fara sa fi fost in evadare.

da:) ma gandeam sa ramanem la sistemul actual. Fiind prima editie nu trebuie sa ne complicam vedem ce iese si apoi de la anu pregatim niste concursuri mai complexe pentru toti cei 5 oameni care participa :))

putem avea idei si pe parcurs, totul e sa cadem la un consens. Ideea e ca trebuie sa fie idei masurabile, fara ambiguitati.

Nu mi se pare o idee buna.Trebuie sa spui un nume concret,era destul de previzibil ca Chavanel vroia sa fie in evadarea de ieri.Deci,daca tu credeai ca evadarea va reusi,puteai sa il alegi pe Chavanel.Asa mi se pare destul de usor sa iei puncte doar pentru ca spui ca reuseste evadarea.In schimb mi se pare o idee buna sa ghicesti purtatorul tricoului rosu de la finalul zilei si pentru asta sa primesti 2p.

EDIT:Ce vreau sa spun este faptul ca ar fi foarte usor sa spui ca va castiga evadarea,ai avea o sansa mult mai mare decat cei care ar paria pe un singur om,cu toate ca in mod normal,sa mizezi pe un om din evadare ar trebui sa fie mai riscant.

Deci propun urmatoarea regula,daca cineva vrea sa mizeze pe evadare,isi alege un om,spune ca acesta va castiga din evadare si la final va primi un numar dublu de puncte.Exemplu,daca ieri mizai pe Irizar si spuneai ca acesta va castiga din evadare,faptul ca el a venit pe 3 ti-ar fi adus 12 puncte :-?.

De maine asa vom face.Asta va fi ultima modificare.

Trevizes-Van den Broeck

Razvan69- Michele Scarponi

cata,Cristake-Joaquim Rodriguez

DaniNadal-Juan Jose Cobo Acebo

Clasamentul general il voi face in zilele de pauza.E ok?

Astazi va cadea primul mare om de clasament general.Igor Anton e in coada plutonului si nu cred ca va mai rezista mult.Mare pacat.

Da, mare pacat, anul trecut a fost sansa lui.

Eu pana dupa ITT-ul de la Salamanca nu l-as scoate din calcule.Azi a pierdut 1:30 fata de ceilalti favoriti dar aceasta diferenta o poate recupera de ex. pe Angliru.Nu e o problema asta.Nici forma sa nu e o problema.Caldura e principala problema pentru el.Dupa prima etapa(cea castigata de Sutton) a spus ceva in genul:"Niciodata nu am mai concurat pe o asemenea caldura.Imi va fi foarte greu daca caldura se va mentine si in zilele urmatoare".Eu cred ca Anton o sa mai piarda maine si pe San Lorenzo de el Escorial timp(nu mai mult de 30-45 de secunde deoarece sunt catarari scurte) urmand ca pe Covatilla(o catarare perfecta pentru el)sa inceapa sa castige timp.Sincer nici la ITT nu-l vad foarte rau.Il vad mult mai bine decat Purito(cred ca-i da vreo 2 minute) si nu foarte departe de Scarponi si Van den Broeck.Wiggins,Nibali si Brajkovic sunt problemele lui.Daca dupa Salamanca are 4 minute in spatele lui Wiggins si Brajkovic,3 minute fata de Nibali si vreo 2 fata de Scarponi si Van den Broeck cred ca poate sa castige turul.Fata de Purito insa nu trebuie sa aiba mai mult de 30 de secunde.

Clasamentul pana acum e asa:

1.Trevizes-8 p

2.cata,Cristake,marian.Cadel-5 p

3.Razvan69-3 p

Ceilalti nu au niciun punct.

Si totusi:“I am not the same as I was last year,” said Antón, who sunk to 35th at 2:44 back. “I fought to limit the smallest amount of time as possible. There’s still a lot of racing left to go. I have to fight back. These long, grinding climbs are not the best for me.”

In contextul asta macar sa termine in primii 5 si sa castige vreo 2-3 etape.Are sanse sa faca asta.

Clasamentul marilor favoriti arata asta:

5 1 NIBALI, Vincenzo LIQ + 53''

11 196 MARTIN, Daniel GRM + 1' 06''

12 127 VAN DEN BROECK, Jurgen OLO + 1' 07''

13 81 RODRIGUEZ, Joaquin KAT + 1' 14''

14 54 NIEVE, Mikel EUS + 1' 17''

15 201 BRAJKOVIC, Janez RSH + 1' 18''

19 91 SCARPONI, Michele LAM + 1' 21''

17 157 MOLLEMA, Bauke RAB + 1' 19''

21 188 WIGGINS, Bradley SKY + 1' 31''

22 61 COBO, Juan José GEO + 1' 32''

25 66 SASTRE, Carlos GEO + 1' 52''

32 155 KRUIJSWIJK, Steven RAB + 2' 42''

35 51 ANTON, Igor EUS + 2' 44''

38 65 MENCHOV, Denis GEO + 2' 55''

Anton are 3 etape pana la Salamanca in care in mod normal ar putea recupera timpul pierdut azi.Etapele alea ar fi:Valdepenas de Jaen(maine),San Lorenzo de el Escorial(sambata) si La Covatilla(duminica).Valdepenas de Jaen si San Lorenzo de el Escorial sunt perfect pentru Anton.De asemenea si pentru Purito.Maine mi-as dori un podium Anton,Cobo,Purito cu restul la vreo 5 secunde.Si pe San Lorenzo de el Escorial mi-as dori acelasi lucru.

Parerea mea e ca Euskaltel ar trebui sa se reprofileze, sa mearga pe mana lui Nieve si Anton sa ii fie locotenent. Anton se vede ca nu e in forma, a prins doua zile proaste si oricat de mult si`ar reveni nu poate in cateva zile dintr`un om care nu poate sta in pluton sa castige etape, in schimb nieve s`a tinut bine, e in fata in GC, se poate tine chiar castige etape grele ca cea castigata in Giro. Mai degraba prinde Nieve un top5 decat Anton.

Etapa de maine va fi foarte spectaculoasa ! Cu 17km inainte de final incepe catararea de categoria 2 de 9km cu panta medie de 4.5% iar ultimii 500 metri din etapa vor fi extrem de spectaculosi,cu portiune de 23% ! Anul trecut la Valdepenas de Jaen a castigat Igor Anton urmat de Nibali si Peter Velits la 1 sec si Purito la 5 sec.Anul acesta nu cred ca ciclistul basc va repeta performanta;cred ca Joaquin Rodriquez se va impune.Nu se vor crea mari diferente intre favoriti,maxim 5 secunde.Nibali se va tine bine maine,dupa mine este principalul favorit la castigarea Vueltei.

Da, din pacate, arata cel mai bine si pentru mine, desi nu-l prefer. Anton seamana cu Alberto in Tour. Nu cred ca-si mai revine pentru GC, poate pentru a arata ceva intr-o etapa sau doua.

Maine mi-as dori un podium Anton,Cobo,Purito cu restul la vreo 5 secunde.Si pe San Lorenzo de el Escorial mi-as dori acelasi lucru.

Si eu imi doresc ca Marcel Kittel sa castige TdF 2012. Cred ca ar avea sanse ...

Si eu imi doresc ca Marcel Kittel sa castige TdF 2012. Cred ca ar avea sanse ...

E ceva rau in a-ti pune favoritii pe pozitiile fruntase.Ca sa-ti reimprospatez memoria anul trecut Anton,iar Purito a venit pe 4 din cauza unei tactici destul de proaste.Cobo e si el bun pe catararile cu panta dificila.Nu m-as mira daca Cobo va face o etapa mare.Pe Wiggins,Brajkovic,Van den Broeck,Menchov si Sastre nu-i vad foarte bine.S-ar putea sa piarda mai mult decat alea 5 secunde de care am zis eu.Nu neaparat fata de Anton cat fata de Purito.Etapa de maine cred ca e etapa care il poate reintroduce pe Anton in ritmul Vuelta.E o etapa perfecta pentru el si daca ar castiga cred ca i-ar reveni forta psihica.Cred ca nu i-a facut bine faptul ca toata lumea spunea despre ca e marele favorit sa castige Vuelta 2011.