DaniNadal

La Vuelta a Espana 2011

45 members have voted

1. 1. Cine va fi primul la Mardid?

• Igor Anton
    • Joaquin Rodriguez
    • Denis Menchov
    • Michele Scarponi
    • Vincenzo Nibali
    • Jurgen Van den Broeck
    • Bradley Wiggins
    • Daniel Martin
      0
    • Janez Brajkovic
    • Andreas Kloden

Recommended Posts

DaniNadal,e usor sa critici si sa ingropi un ciclist dupa o zi proasta,incearca si tu sa fi mai obiectiv.Purito e din alta liga pe catararile astea scurte,la fel cum e si Gillbert fata de el din alta liga.Nibali a prins o zi mai proasta ,sa nu uitam,ieri a cazut si el nu este ciclist exploziv,este de anduranta.Maine ne vom face o prima idee care sunt marii favoriti la castigarea Vueltei.Eu vorbesc acum ca un spectator neutru,nu am un favorit clar.Tin de obicei cu outsiderii,sper sa faca o figura frumoasa rutieri de genul lui Kessiakoff sau Daniel Martin.

Nu prea cred ca Gilbert e din alta liga fata de Purito in clasicele din ardeni.Purito a fost singurul care i-a facut fata cu brio belgianului pe Cauberg si Mur de Huy.

Trevizes,cata,Razvan69,scavenger,marian.Cadel,MAchiavelli-Joaquím Rodríguez etapa, Joaquím Rodríguez in rosu-11 pct

1.Scavenger -44 puncte

2.Trevizes -41

3.Cata -38

4.marian.Cadel -37

5.shuy_cg - 25

6.machiavelli- 32

7.razvan69 -31

8.DaniNadal -12

9.Cristake -5

Am exagerat eu putin,asta pentru ca-l admir pe Big Phil de pe vremea cand se zbatea sa castige o clasica cand era la fdjeux.Ia facut fata si nu prea,a castigat cu usurinta in fata lui.A fost si ghinionul lui Purito ca l-a prins pe rutierul belgian in forma carierei lui.

Gilbert cred ca mai continua forma asta inca vreo 2-3 ani.La anul cred ca poate sa castige 4 din cele 5 monumente la cum merge.LBL si Giro di Lombardia cred ca le castiga aproape sigur.In Turul Flandrei l-am vazut anul asta cat de bine a mers.Cred ca la anul poate castiga.Al 4-lea monument va fi Milano-San Remo.La ce explozie are cred ca daca da un atac pe Poggio nu-l mai prinde nimeni.Plus ca la BMC o sa si aiba echipa adevarata.Pentru Turul Flandrei si Milano-San Remo o sa aiba oameni ca Ballan,Hincapie,Van Avermaet,Hushovd,Burghardt,Quinziato si Kroon,iar in clasicele din ardeni oameni ca Evans,Van Avermaet,Kroon si Tejay.Super echipa lui BMC pentru la anul.Nu m-ar mira daca ar reusi sa castige toate clasicele de primavara.Teoretic oameni ar avea:

MSR-Gilbert

Ronde-Gilbert,Ballan

Paris-Roubaix-Hushovd,Ballan

Ardeni-Gilbert,Evans(daca nu se simte Phil bine).

Habar n-am cum e Velogames, doar m-am gandit la genul de pariuri sportive care se mai practica: pentru A, B, C, D, E - cote separate, pentru "Oricare altul" - cota unica.

Anton se pare ca si-a revenit dar nu imi dau seama care va fi raportul in cadrul echipei daca il sustin pe Nieve sau merg tot pe mina lui.

Villacastín-Sierra de Bejar/La Covatilla 183km, ultima catarare 19 km dar ultimii 3 km nu sunt dificili. Inca ma mai gandesc pina maine dimineata, pare a fi o etapa mai mult pentru Scarponi, Mollema, Nieve, VandenBroeck si chiar Menchov/Acebo altfel Geox nu exista ...

Cu toate ca unele etape par prefabricate pentru Rodriguez, sunt sanse mari ca el sa nu castige turul.

Gilbert cred ca mai continua forma asta inca vreo 2-3 ani.La anul cred ca poate sa castige 4 din cele 5 monumente la cum merge.LBL si Giro di Lombardia cred ca le castiga aproape sigur.In Turul Flandrei l-am vazut anul asta cat de bine a mers.Cred ca la anul poate castiga.Al 4-lea monument va fi Milano-San Remo.La ce explozie are cred ca daca da un atac pe Poggio nu-l mai prinde nimeni.Plus ca la BMC o sa si aiba echipa adevarata.Pentru Turul Flandrei si Milano-San Remo o sa aiba oameni ca Ballan,Hincapie,Van Avermaet,Hushovd,Burghardt,Quinziato si Kroon,iar in clasicele din ardeni oameni ca Evans,Van Avermaet,Kroon si Tejay.Super echipa lui BMC pentru la anul.Nu m-ar mira daca ar reusi sa castige toate clasicele de primavara.Teoretic oameni ar avea:

MSR-Gilbert

Ronde-Gilbert,Ballan

Paris-Roubaix-Hushovd,Ballan

Ardeni-Gilbert,Evans(daca nu se simte Phil bine).

Ballan sa castige Ronde si Roubaix???Fi serios.

Ballan sa castige Ronde si Roubaix???Fi serios.

Nu sa castige dar ar putea fi in primii 3.Anul asta in PR a mers cel mai bine dupa Cancellara dintre marii favoriti.In Ronde daca nu pleca el dupa Gilbert nu-l mai prindea nimeni.

Pronostic final pentru maine: Van den Broeck etapa, Rodriguez pastreaza tricoul rosu.

Ce parere aveti de Brajkovic Wiggins? Credeti ca nu se forteaza prea mult sau atata pot? ambii fiind buni la TT, ca nu prea au aratat mare lucru si ma asteptam la mai mult din partea lor. Daca ar fi sa dau un pronostic azi ora 00:49 as spune ca Nibali e principalul favorit dar eu tot vreau ca Janez B sa castige nu de alta dar sa imi iasa pariul :))

texanbull Brajkovic are cota 23 la fel ca inainte de vuelta.

PS= Dani te`am rugat frumos sa ma scoti din concurs.

Ce parere aveti de Brajkovic Wiggins? Credeti ca nu se forteaza prea mult sau atata pot?

Si eu cred in Wiggins dar nu are de ce sa atace prea devreme, pot reusi amandoi un contratimp genial si apoi sa contracareze in munti cataratorii incercand un meci egal.

Cobo etapa,Purito in rosu.Nu ma pot abtine in a nu-mi vota preferatii desi stiu ca acestia nu vor castiga.

Cobo nu a acumulat nici un punct in Cq Ranking anul trecut.Cum e posibil asa ceva cand esti la o echipa de Pro Tour :|?

http://www.cqranking.com/men/asp/gen/rider_palm.asp?riderid=1861&year=2010&all=1¤t=0

N-a avut nicun chef sa dea la pedale.Si anul asta a fost foarte slab pana la Vuelta a Burgos pentru el.

Euskaltel conduce plutonul.Oare sa se simta Anton bine.

merci ca ati sarit cu zeci de link-uri

in fine,am gasit in webcam care da british eurosport,iar comentatorii faceau valuri ca au atacat nicholas roche si daniel martin.cica sunt veri

Eram sa dau lovitura cu Cobo dar n-a fost sa fie.Afinutzu sa stii ca eu m-am uitat pe steephill o mare parte din etapa si a mers.Mai precis panai ultimii 10 km m-am uitat pe steephill si mergea foarte bine.Nu inteleg cum nu a mers la tine.

Turul il castiga lejer Nibali.Anton si Scarponi azi au venit in acelasi timp.Purito s-a vazut ca nu poate,iar Van den Broeck cred ca inca nu e la capacitate maxima dupa cazatura din TdF.Fenomenal insa e Chris Froome.Mollema e capabil de top 5 la cum merge.Brajkovic dezamagitor.Fabio Duarte a mers foarte bine azi.A venit la 50 de s in grupul Purito.Apropo am auzit eu bine sau Mihai Cazacu a castigat tricoul rosu?Daca e el sa-l felicitam pe Coppi pentru cadou.

Spectacol total, oamenii de CG nu s-au menajat deloc inainte de un TT important, cu irlandezii si englezii in prim plan. Foarte curajos Nibali care recupereaza tot ce a pierdut ieri fata de JR. Din nou pierde secunde de bonificatie, dar nu ca in etapa antologica in care vrand-nevrand Sagan a trebuit sa o castige. Si Wiggins e mare pierzator al secundelor de bonificatie, de abia cred ca intra in top 20. Scarponi a venit cu Anton la 2 minute, poate cea mai neplacuta surpriza, JR pierde tricoul rosu la 1 secunda. Si azi au mers bine Fuglsang si Montfort, oameni cu contratimp bun. Excelent prin constanta, suedezul Kessiakoff de la Astana.

Etapa superba.Nibali n-a mai fortat pe final pentru a-si conserva fortele pentru contratimpul de maine,la fel cum n-a fortat ieri pentru etapa de azi.Ma bucur pentru succesul de etapa al lui Martin cat si pentru tricoul rosu al lui Mollema.Scarponi a dezamagit cumplit,a venit la 1:50 de invingator,el care era leu la inceputul catararii.La Purito ma asteptam sa piarda timp dar nu asa mult....ati vazut ca a luat locul 3 la ultimul sprint intermediar si implicit secunde de bonificatie ? Daca vrei sa castigi Vuelta nu te bati la sprinturi intermediare.Mi-a adus aminte de Valverde care facea la fel :))) . Maine vom afla care sunt favoritii certi la castigarea acestei Vuelte.Oare Nibali il va ajunge din urma pe Purito la contratimp ? Chit ca se pleaca din 3 in 3 minute ( cred ) eu zic ca da.

PS : De remarcat efortul echipei Sky prin Wiggins si Froome . Fenomenali

Scarponi iar sa grabit cu atacul, in momentul in care a accelerat in grupul favoritilor mai erau locotenenti, daca mai astepta cativa km pana cand lideri echipelor ramaneau fara coechipieri, avea sanse la castigarea etapei.