DaniNadal

La Vuelta a Espana 2011

45 members have voted

1. 1. Cine va fi primul la Mardid?

• Igor Anton
    • Joaquin Rodriguez
    • Denis Menchov
    • Michele Scarponi
    • Vincenzo Nibali
    • Jurgen Van den Broeck
    • Bradley Wiggins
    • Daniel Martin
      0
    • Janez Brajkovic
    • Andreas Kloden

Recommended Posts

Scarponi dupa ce a fost distantat a mers foarte,foarte prost.L-a prins pana si Anton din urma.Bascul se pare ca tot nu se simte bine.Ieri a fost doar o intamplare.Nieve in schimb m-a dezamagit.Ma asteptam sa-i bata rau pe d'alde Menchov,Wiggins sau Nibali in vederea ITT-ului.Azi oricum a fost o situatie cam aiurea.Baietii foarte buni la ITT adica Wiggins,Nibali si Menchov i-au batut pe adevaratii cataratori Van den Broeck,Purito,Scarponi si Anton.Pe Manzaneda cred vor sta altfel lucrurile desi ma astept ca Purito sa piarda iarasi timp.Nu e deloc genul lui de catarare.

Etapa a 10-a, Salamanca ITT 47km, se anunta si ceva vant, in mod natural favoritii ar fi: Cancellara, Martin, Wiggins, Grabsch, Taylor Phinney, Menchov, Nibali, Brajkovic, Fuglsang. Cancellara nu cred ca are motivatie, HTC face doar act de prezenta pina acum dar ar putea ca acum sa fie tocmai cantecul de lebada, Wiggins este extraordinar de motivat, Phinney are ambitie dar cred ca e depasit de situatie (primul lui tur) si de caldura, Brajkovic greu de estimat si Menchov ar putea sa joace acum o carte mare. Toti ar trebui sa fie obositi de aceea sunt de asteptat maine ecarturi mari pentru cei care vor avea o zi proasta.

59 sec intre Wiggins si Nibali, asa ca pronosticul meu e clar: Wiggins in rosu. (Probabil maine tot top5 va fi ocupat de contratimpisti)

Pentru castigatorul de etapa inca ma mai gandesc intre Martin si Wiggins.

@Trevisez,ma gandesc ca Wiggins ii va da maine 5 minute lui Purito si cam 1 minut lui Nibali.Cu Menchov nu se stie,in Giro a facut un TT slab dar acum este alta poveste,poate reintra in carti.

Pentru maine Cancellara castiga etapa si Wiggins va fi in rosu.Oamenii de urmarit maine dintre cataratorii puri sunt:Mollema,Dan Martin,Sastre si Igor Anton.Sastre a mers foarte bine anul trecut la Penafiel.Mai mereu merge bine in ITT-urile foarte lungi.

De la Mollema si Sastre ma astept sa fie in top 20.De la Anton si Martin in top 30.Ma astept ca Purito sa cada vreo 11 locuri in GC.

Daca se pleca din 2 in 2 minute si era depasit azi de Nibali in GC cred ca era mai bine pentru Purito.Asa se pleaca din 3 in 3 minute si dupa el pleaca Mollema.Nu m-ar mira daca batavul l-ar prinde pe final din urma desi ii va fi greu.Mollema nu e chiar stralucit in ITT-urile foarte lungi.El mai la contratimp e bun in prologuri sau ITT-uri pana in 15 km care sa contina si o scurta portiune de catarare.De la Nibali nu ma astept la foarte multe.Traseul nu e deloc tehnic.El in ITT-urile astea e bun.Nu cred ca intra in primii 10.Anul trecut tin minte ca Sastre l-a batut cu cateva secunde pe sicilian.E adevarat ca Nibali a si spart dar oricum nu-l batea cu mai mult de 30-40 de s pe batranul spaniol.Maine cei mai favoritizati ar trebui sa fie Menchov si Wiggins.Nu stiu cum merge Brajkovic in contratimpurile ca cel de maine.Oricum nu cred ca o sa faca mare lucru la general.Azi a fost mort.

Scarponi cred ca a fortat mult prea mult ieri.Plus atacurile alea ale lui...Nu prea faci asa ceva cand in grup sunt mai mult de 25-30 de oameni.S-ar putea sa-l coste timpul pierdut azi.Oricum maine la ITT il vad si pe el bine.Nu pierde mai mult de 30-45 de s fata de Nibali.Fata de Wiggins si Menchov insa cred ca o sa-si ia vreo 2:30-3 minute.

Azi tinand cont de orele de plecare ale rutierilor nimeni nu are voie sa mai parieze dupa ora 15:30.

DaniNadal,MAchiavelli-Cancellara castiga etapa si Wiggins in rosu

Razvan69-Cancellara,Fuglsang

Trevizes-Tony Martin,Wiggins

Scavenger-Tony Martin,Nibali

Kerosen-Cancellara,Nibali

Ma astept ca Wiggins sa-i bata azi pe toti favoritii de GC cu minim 1:30-2 minute.Exceptia Menchov.

Taylor Phinney va pleca al 3-lea fiind pe locul 183 la general.....saracul baiat.Ar fi culmea ca la primul mare tur sa termine pe ultimul loc.In orice caz,astazi are sansa lui la minimum un top 10.

Totusi merg pe Cancellara etapa,Wiggins in rosu.

Tony Martin a trecut la al doilea punct intermediar cu un avantaj de 1'12" fata de Cancellara, cred ca avem deja castigatorul de etapa.

Tony Martin a trecut la al doilea punct intermediar cu un avantaj de 1'12" fata de Cancellara, cred ca avem deja castigatorul de etapa.

"Martin was a massive 1:27 faster than Cancellara."

1.Tony Martin (HTC-Columbia) 55:54 (50,44 km/h)

DaniNadal,MAchiavelli,shuy_cg-Cancellara castiga etapa si Wiggins in rosu -5

Razvan69-Cancellara,Fuglsang -5

Trevizes,cata-Tony Martin,Wiggins -10

Scavenger-Tony Martin,Nibali -10

Kerosen-Cancellara,Nibali-5

catalinm-Wiggins,Wiggins -6

1 77 MARTIN, Tony THR 55' 54''

2 183 FROOME, Christopher SKY + 59''

3 188 WIGGINS, Bradley SKY + 1' 22''

4 102 CANCELLARA, Fabian LEO + 1' 27''

5 33 PHINNEY, Taylor BMC + 1' 33''

6 103 FUGLSANG, Jakob LEO + 1' 37''

7 206 MACHADO, Tiago RSH + 1' 54''

8 201 BRAJKOVIC, Janez RSH + 1' 56''

9 158 SÁNCHEZ, Luis León RAB + 2' 02''

10 104 MONFORT, Maxime LEO + 2' 06''

GC

1 183 FROOME, Christopher SKY 38h 09' 13''

2 103 FUGLSANG, Jakob LEO + 12''

3 188 WIGGINS, Bradley SKY + 20''

4 1 NIBALI, Vincenzo LIQ + 31''

5 131 KESSIAKOFF, Fredrik AST + 34''

6 104 MONFORT, Maxime LEO + 59''

7 157 MOLLEMA, Bauke RAB + 1' 07''

8 61 COBO, Juan José GEO + 1' 47''

9 201 BRAJKOVIC, Janez RSH + 2' 04''

10 209 ZUBELDIA, Haimar RSH + 2' 13''

Nu am vazut etapa dar Froome e fenomenal.Sa-i bati la ITT pe Wiggins,Cancellara e ceva.Sper sa termine in top 10.Purito iarasi a pierdut o gramada de timp.Anton la fel.Nieve n-are treaba cu contratimpul.Nici Daniel Martin.

1.Scavenger -54 puncte

2.Trevizes -51

3.Cata -48

4.shuy_cg -41

5.marian.Cadel - 37

6.machiavelli- 37

7.razvan69 37

8.DaniNadal -23

9.Catalinm -6

10.Kerosen -5

@Dani Nadal....vezi ca mie nu mi-ai acordat punctajul pt etapa asta.....postul meu e pe pagina aceasta si e inainte de 15:30 deci nu vad ce nu ar fi in regula.

Wiggins a mers tare la inceput dar apoi a pierdut timp, adevaratul castigator de astazi este Nibali. De acum se va da o batalie acerba si pentru bonificatii. Teoretic si Menchov mai are sanse la Vuelta, Rodriguez ... nu prea mai are.

@Dani Nadal....vezi ca mie nu mi-ai acordat punctajul pt etapa asta.....postul meu e pe pagina aceasta si e inainte de 15:30 deci nu vad ce nu ar fi in regula.

Scuze nu l-am vazut.O sa editez acum clasamentu.

1.Scavenger -54 puncte

2.Trevizes -51

3.Cata -48

4.shuy_cg -41

5.marian.Cadel - 42

6.machiavelli- 37

7.razvan69 37

8.DaniNadal -23

9.Catalinm -6

10.Kerosen -5

Dupa ce s-a terminat etapa ieri am avut o singura reactie: who the f%^k is Froome ?!

Cei mai mari favoriti la victorie sunt in momentul asta Wiggins si Nibali, dar, cu sanse destul de mari sunt si Purito, Mechov, Van den Broeck.

Sa vedem cum se descurca si oamenii noi aparuti gen KESSIAKOF, Froome.

Oricum, o sa fie mai clare lucrurile dupa etapa de maine.

Catararea de maine nu e decisiva, nu ar trebui sa fie o problema pentru Sky care vor fi la trena (~ 7% cu citeva portiuni de 10%), dar ei ar putea adopta si tactica sa lase o evadare sa reuseasca. Fuglsang, Montfort ar putea fi tintele maine pentru ca ar trebui sa mai piarda timp pe genul asta de catarare. Lui Nibali ii va fi greu sa pazeasca doi de la Sky, depinde si ce tactica vor alege englezii, sa-l hartuiasca sau sa ramana impreuna. Katiusha ar putea anima etapa intr-o incercare disperata de a-l readuce pe Rodriguez in carti. Lui Scarponi si Euskatelilor nu le-a mai ramas decat sa castige o etapa.

Pacat de Scarponi, in Giro mi-a castigat simpatia. Aici insa e alt om, unul mai putin in forma. Fuglsang mi se pare mai bun om de general pe viitor decat cel putin unul dintre Schleci, ei sunt in forma extrem de putin si pleaca de la un background de cataratori care n-au treaba cu contratimpul. Froom e Rollandul Vueltei, desi nu cred ca-i la fel de bun pe munte, surpriza e cam la fel de mare. Wiggins arata ca Le Tour a pierdut mult prin lipsa lui, un tip foarte determinat care face tot ce trebuie ca sa devina un ciclist mai bun pentru un tur mare. In ultimii 3-4 ani s-a schimbat enorm. Nibali e un Basso v2 dar cu o constanta ceva mai buna, mai mult noroc si un CT bun. Suedezul de la cazaci tace si face mai mult decat facut toata echipa anul asta. Daniel Martin n-o sa castige niciodata un mare tur decat daca se intampla vreo minune cu contratimpul lui, e mai slab decat Rodriguez :). Van den Broeck e constant pe munte si n-are un contratimp chiar la fel de praf. Anton era un spectacol anul trecut, acum e un anonim. Rodriquez nu mi se pare om de 3 saptamani dar face spectacol pe sfarsit de etapa. Mollema promite, Menchov paleste incet, incet, oricum mult mai putin incet decat Sastre :). Face cum face ca nu-l vezi niciodata, totusi e pe-acolo pe undeva, dar cred ca vremea lui s-a dus.

Patura cataratorilor de acum mi se pare cam compacta, nu vad niciunul mult peste ceilalti, care sa atace cu 5-10 km inainte de final pe catarare si sa faca un ecart mai mare de un minut fata de ceilalti. Cred c-o sa castige cel mai constant si mai norocos, deci Nibali :)). Wiggins cu Froom al lui pare cea mai mare amenintare. Nu stiu cum o sa-i ia el, pe catarare, timp lui Nibali, dar mai stii cum bate vantul? Daniel Martin mai bifeaza o etapa, baiatul celalalt de la Rabo, de are un nume care incepe cu K si e greu de scris ar putea sa bage si el o fisa pe un final in catarare, dar nu la sprint. Dar pentru asta cred ca trebuie sa fie un pic mai jos la general.

Traim vremuri bune, cu multi oameni in carti, cu o competitie stransa si cu multi tineri, sau doar noi veniti, care au un cuvant de spus.

• Upvote 1