LucianTheOne

Recuperare dupa accidente

Recommended Posts

Hmm, sorry eh? :P Când ai reușit „performanța”?

Apropo, puteai să încerci direct la Caritas - a doua la dreapta, cum te duci spre bl Unirii! - ;)

Luati-o p-asta:

...verigheta si am fost intr-un fel agatat ca o carcasa de porc ce sunt.

Ce vreau eu sa precizez este ca verigheta se turtise/ovalizase cu tot cu o halca de degetel deci trebuia de urgenta taiata ca s-o pot scoate, mai ales ca degetu' incepea sa se unfle vazand cu ochiu'. ...

Un motiv bun pentru a nu o mai purta (punerea în pericol a integrității fizice și, cine știe, pe viitor o să ai nevoie de degete) :)

mda, urata treaba :(. Eu am renuntat la "saiba" dupa ce de cateva ori era sa-mi smulg inelarul "din genunchi" intr-o clanta mai pacatoasa de la birou, foarte urata senzatia.

@goitta, purtai manusa si tepusele gardului ti-au strapuns-o?

Si un fost coleg era sa-si piarda degetul din cauza verighetei cand s-a agatat intr-un carlig de la remorca tirului. Eu l-am bandajat.

Eu i-am spus dinainte sotiei ca nu o sa o port, asa ca nu avem probleme.

La mine verigheta e atat de larga incat cade de pe ambele degete, asa ca nu mai pot sa o port si in nici un caz nu o port cu manusi

O alta tampenie, niciodata dar niciodata sa nu purtati ceas , am cazut destul de urat odata si aveam g-shockul la mana, ceasul nu a patit nimic in schimb bratara mi-a intrat destul de adanc in mana

am cazut si eu destul de nasol cam acum o luna.am aterizat direct in pometele sting,atacat fiind de ciini si intorcind capul dupa ei.am avut noroc cit n-am mai avut pina acum in viata.un cabinet medical ultramodern aflat la 50m de locul cazaturii,niste oameni extraordinari si niste doctorite inimoase m-au salvat.pina la urma am ajuns la urgenta cu salvarea,faptul ca purtam ochelari de ciclism(multumesc decathlon-militari pt calitatea produselor!)mi-a salvat ochiul sting.daca ii vedeti cum arata ziceti ca sint trasi cu polizorul...ma rog,am plecat cu bicicleta si m-am intors cu salvarea.

ce doream sa spun,un lucru care l-am remarcat la mai multi care au avut accidente,inclusiv la lucian:desi am dat cu capul de asfalt de nu mi-am revenit vreo doua ore,nu am simtit absolut nici o durere.nici la impact(singurul lucru -nasol rau,totusi- a fost sa simt cum se muleaza pometele pe asfaltul cu pietricele),nici dupa accident.n-am avut nici casca,oribil,ce sa mai!dar durere-ioc!

cred ca organismul se mobilizeaza si adrenalina lucreaza la greu.am avut si degetul mic de la mina dreapta zdrobit tot in accidentul asta dar va jur ca nu m-a durut niciodata ,acum aproape mi-a trecut.ma intepau doctoritele cu cite doua ace,unul in vena,altul antitetanos si se mirau ca nu cricnesc,desi in mod normal,cica barbatii chiraie mai rau...

acum mi-am luat casca si alti ochelari.ce va rog pe toti cei care cititi aceste rinduri:sa nu iesiti in vecii vecilor la pedalat fara echipament de protectie.sint unul din cei care ziceau ,,mie nu mi se intimpla" dar nu aveti idee cit de repede se petrece totul...

Cred că în mare parte este vorba de șocul în care te afli la momentul respectiv. Există cazuri în care o persoană este lovită de o mașina și are ambele picioare rupte se poate ridica și merge până la marginea drumului. Totul ține până conștientizezi ceea ce s-a întâmplat.

mda, urata treaba :(. Eu am renuntat la "saiba" dupa ce de cateva ori era sa-mi smulg inelarul "din genunchi" intr-o clanta mai pacatoasa de la birou, foarte urata senzatia. @goitta, purtai manusa si tepusele gardului ti-au strapuns-o?

Nu aveam manusi, pur si simplu datorita reflexului de a ma echilibra am intins mina lateral si in cadere mi s-au infipt doua sarme d-alea de gard; pt cateva clipe am stat agatat in gardulet in verigheta. Cred ca era gard d-ala cum au pus peste tot in sectoru' trei din panouri de sarma de 4mm; nu avea deci tepi, varfurile erau (baga)boante.

Si da, adrenalina te tine, iti limpezeste mintea. Am actionat f repede, de aia am si fugit repede spre Giant pt ca eram sigur ca tre' sa aiba vreun instrument cu care sa tai verigheta. Dupa, am dat fuga la Foisor unde cu ajutorul a doua bancnote la camera de garda mi-am rezolvat treaba, antitetanos, curatat, strip-uri, bandaj, reteta. Nici pe mine nu ma durut decat de-abia a doua zi dimineata; oricum eu primu' lucru am bagat mana in zapada cateva secunde si amstfel am avut-o semianesteziata.

Nici eu nu port verigheta mereu, s-a si mirat nevasta-mea cum de o aveam la mana.

..............Incredibil cat de multi au avut rahaturi patite de la o verigheta!

Și asta nu-i nimic comparativ cu câți au ajuns pățiți de la cauza verighetei - însurătoarea! :P :))

Acum 14 ani m-am accidentat ușor jucând baschetȘ mi-am întors pe dos un deget din articulația dintre două falange. Arăta foarte ciudat răsucit așa în afară la 90 de grade, dar fără să mă doară. Mi-am păstrat un calm nesperat (pulsul mărit grăbește reacția organismului) și m-am folosit de alea câteva minute până când organismul se prinde că e ceva în neregulă și începe să se umfle, să doară, etc. Efectiv am prins degetul cu cealaltă mână și am tras de el peste articulație înapoi într-o poziție relativ normală. Era în continuare dislocat și imobil, însă tendoanele au stat în poziția aia forțată foarte scurt timp, la fel și vasele de sânge și nervii. Până să înceapă să se umfle ușor, eram deja cu mâna într-o pungă cu gheață.

A urmat weekendul în care n-am putut face nimic (eram student în SUA și asigurarea medicală de acolo trebuia să urmeze niște proceduri restrictive), luni am scris un examen cu mâna în gheață, apoi am umblat la radiografie să confirme dislocarea și să infirme fractura, și un ortoped care a pus articulația la loc printr-o mișcare rapidă, precisă și nedureroasă.

Alea 5-10 minute imediat după accident sunt de aur pentru a interveni rapid. Atenție însă că, fără o brumă de cunoștințe medicale/anatomice/proceduri de urgență puteți face mai mult rău decât bine, și dup-aia cine știe cu ce ajungeți pe conștiință. Ca exemplu, legislația rutieră românească obligă șoferii martori la un accident să intervină și să scoată victimele din mașina accidentată, indiferent dacă au sau nu vreo pregătire medicală; asta e o tâmpenie cât casa, să tragi în neștire de unul care poate are coloana ruptă. Recomand niște cursuri de bază de prim ajutor, și cu ocazia asta aflați și pașii corecți în caz de accident. Se fac înscrieri gratuite pe salvez.ro pentru un training făcut de SMURD; are și OPTAR un formular de înscriere la aceeași chestie, vedeți aici pe forum.

Dacă-n 18 ani n-am prins gustul de oină, n-aveam cum să mă entuziasmez de baseball în doar un an. ;) Probabil ține la hipsterii care adoptă sporturi, sărbători și expresii de import, că așa e mai cool, bro.

Pentru rani si julituri care nu au nevoie de intervetie medicala eu folosesc mereu Dermobacter... e un dezifectant super puternic si are efect de durata poti sa lasi rana descoperita o perioada si nu se infecteaza sau cva si nici nu tre s te chinui cu schimbatul bandajelor

Mi-am luat-o si eu ntel, pe coborare m-am luat pe roata cu cel din fata si a mai cazut si cel din spate insa fara urmari (el). Se vorbea aici ca nu simti mare lucru dupa cazatura. Asa am fost si eu. La prima vedere aratam de parca ma impiedicasem pe strada si cazusem. Julituri mici in ambii genunchi, cei drept insotite si de contuzii, si o julitura mica pe cotul stang, fara contuzie. Bicicleta in schimb avea roata fata stramba de nu mai incapea in furca, egopowerul stang stramb si ghidonul indoit. Plus maruntisuri, ticou rupt etc. Noroc ca n-a mai fost bicicleta zdravana, ca m-as fi dus pe ea acasa, inca vreo 40km. Asa am sunat-o pe sotie si a venit cu masina. Cat am stat sa astept depanarea mi-am picurat repetat apa pe genunchi si nu s-au mai umflat. M-am pipait la umeri ca stiam ca sunt calcaiul lui Ahile la caderile cu bicicleta insa erau in regula. Sambata urmatoare aveam in plan o Cheia si deja ma gandeam ca o sa ma refac pana atunci si o sa repara si bicicleta. Parca nu-mi venea sa cred, pe de o parte ca am cazut, prima data de cand am reluat cu bicicitul, adica vreo doi ani iar in km vreo 15mii, pe de alta ca fizic am scapat asa ieftin, ca au fost totusi ceva energii de eliberat in cadere. Asta era socoteala de acasa, adica de pe drum, cum se zice, ca odata ajuns acasa si dezbracandu-ma sa ma spal si facand apelul, am vazut o ditamai contuzia la piept in dreapta. E, asta e, bag niste gheata si la ea si gata. Si numai ce am nevoie sa trag aer mai tare si opa, ma taie o durere. Era clar. Insa curios ca durerea o simteam in spate, in partea opusa contuziei. Daca eram fizician as fi fost in culmea fericiirii: elucidasem ecuatia energiilor caderII ca parca nu iesea, dadea cu virgula. Dar asa, nici fizician ci doar un biet biciclist cu coasta franta. Si bine ca n-am venit pe bicicleta acasa. Si genunchii contuzionati se faceau varza, si coasta cine mai stie.

Acum la a 5-a zi, genunchii sunt trecuti cam 70%, contuziile vorbesc, ca juliturile mai dureaza insa sunt mici, peste 2 zile as putea sa incerc ceva usor pe bicicleta de spinning, iar durerea de la coasta, care e doar la inspiratie adanca si nici atunci din cale-afara, da primele semne de slabire. N-am fost la doftur, am zis sa mai stau sa vad ce se mai intampla. Oricum stiu ca nu se imobilizeaza coastele rupte. M-am tratat doar cu o punga cu gheata de cateva ori pe zi peste contuzii si evit sa folosesc mana dreapta la miscari ample sau de forta, si evit aplecarile. Curios ca ieri dimineata mi-a aparut o foarte slaba durere in umarul stang, adica pe partea cazaturii. O fi fost gelos ca nu-i pun si lui gheata. I-am pus si lui ca e gratis. La cap iarasi curios ca n-am avut chiar nimic. Doar praf mult pe fata, nu stiu de unde ca am cazut pe asfalt. Cu ceva ani in urma am dat pe la aikido vreo sapte ani si aia le au cu caderile, cu asta se si incepe si se exerseaza obsesiv permanent. La cateva caderi pe strada chiar mi-au prins bine lectiile alea insa acum nu stiu daca am aplicat ceva, cel mult instinctiv ca daca ma intrebati miscarea corpului in cadere n-as stii sa spun. Deduc oarecum dupa urmele de pe corp si bicicleta. Ce am aplicat sigur a fost impacarea cu faptul ca voi cadea si corpul nu s-a impotrivit tavalirii. lucru foarte important la orice cadere.

Cei care ati mai avut probleme cu coastele, cam dupa cat timp v-ati uricat din nou pe bicicleta? Eu asa cum ma vad ca evoluez, o estimare optimista ar fi cam de lunea cealalalta, si bineinteles mers usor, cu grija.

Daca ar fi sa desprind niste invataminte din chestia asta, ar fi sa nu mai merg mai tare de 35 la ora in grup. Mai ales daca deja am in picioare niste km. (cand am cazut aveam vreo 140 si de vreo 15km trageam in trei ca la concurs). Raman in urma fie ce-o fi, daca ii mai ajung din urma bine, daca nu, stiu unde mi-e casa. Viteza mare pe de o parte face caderile mai nasoale, pe de alta mentinerea ei te solicita in dauna atentiei si capacitatii de manevrare, iar daca mai ai si km muti, aproape ca-ti afecteaza si ratiunea, nu mai zic facuti in canicula sau deshidratare.

Eu zic ca daca nu te deranjeaza coasta aia cand tusesti sau stranuti sa stai linistit, e chiar ceva lejer.. Chestia asta am experimentat-o si eu pe propria piele, nu m-a durut coasta decat la vreo 2-3 saptamani de la cazatura. Ce-i drept, rupandu-mi clavicula, aceste prime saptamani nici nu am mutat vreun pai prin casa.. Dar la mine durerea a fost pe o perioada de cca. 4 saptamani la modul ca nu puteam nici sa rad :(

Intrebai cam in cat timp se poate relua pedalatul.. cred ca depide foarte mult de la caz la caz. Eu de exemplu m-am urcat pe bicicleta la 3 luni de la cazatura desi clavicula se refacuse in timp mai scurt. Tocmai din cauza durerilor intercostale am preferat sa mai astept putin pana la reluarea pedalatului. Si vreau sa zic ca aceste dureri intercostale le resimt chiar si acum la 5 luni de la cazatura, ce-i drept doar in momentele in care fac unele miscari de rotire a trunchiului (ex: cand stau intins in pat si imi schimb pozitia).

Cel mai bine o sa-ti dai seama singur daca esti ok pentru reluarea mersului pe bicicleta. Iar sfatul meu e sa nu te grabesti (daca pedalezi de placere/hobby/pasiune/etc.) sa reiei pedalatul si/sau cand reiei activitatea s-o iei usor, pana simti ca e totul 99% refacut. :)

ps: in sfarsit vad si eu un post scris cum trebuie, fara sa ma zgarie pe retina ;)

Am scris pe threadul de accidentari despre o cazatura prosteasca pe mana stanga care s-a lasat cu ligamente intinse si probabil ceva contuzii pe capetele oaselor, fara fracturi (confirmat la radiografie).

Acum, la o saptamana jumatate inca sunt ceva dureri la incheietura mainii si articulatia cotului cand incerc sa ma sprijin pe mana, sau cand trec peste denivelari pe bicicleta si socul se transmite in mana.

In ideea in care duminica e Prima Evadare, iar eu astept de un an sa ma duc, aveti ceva sfaturi cu remedii miraculoase care sa imi permita sa merg duminica relaxat astfel incat sa termin traseul fara dureri nasoale?

Momentan dau cu un unguent cu ibuprofen.

Cheers

Ps: cred ca ar ajuta o orteza care sa imi tina incheietura dreapta si sa preia din socuri, dar nu prea stiu unde sa le caut