Recommended Posts

As vrea si eu cateve recomandari de pedale din aluminiu pe rulment.

bicicleta este Focus Highland Peak 2011

http://www.wellgo.com.tw/product.asp?category=mtb&offset=0

de aici ma tenteaza modelele

M142

M163

M151

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=6116

stie cineva cine este importatorul wellgo? nu de alta dar vreau sa stiu daca se pot aduce vreun model de pedale din lista de mai sus la comanda.

ar mai fi si pedalele hti-a115ss

Am folosit si eu si sotia pedale Welgo pe rulmenti, usoare, ieftine si bune. Am dat vreo 80 de lei de la un magazin local. Eu le-am schimbat ca erau cam mici pentru talpa mea, dar sotia inca le are.

Cred ca astea sunt - M-21

Imagine postată

Mai bine iti iei spd cu platforma poate vei dori sa treci la SPD-uri si va fi mai greu sa vinzi vechile pedale cum ar zice un bun prieten ce e in plus nu e in minus.

nu vreau spd.

ma intereseaza modelele de mai sus sau ceva asemanator.

cine este importatorul wellgo?

Am folosit si eu si sotia pedale Welgo pe rulmenti, usoare, ieftine si bune. Am dat vreo 80 de lei de la un magazin local. Eu le-am schimbat ca erau cam mici pentru talpa mea, dar sotia inca le are.

Cred ca astea sunt - M-21

Imagine postată

Asa ceva am si eu. Foarte adevarat: bune, ieftine si usoare.

Nu ştiu dacă există un importator oficial Wellgo la noi.

HTI 115SS sunt destul de ok, dar dacă îţi permiţi să măreşti ceva bugetul îţi recomand HTI A99SS sau AN01SS sau AN03SS

(am pedalele amintite mai sus)

Ai fost la padure cu bicla? EU zic ca o sa vrei SPD, iti zic eu, mai asteapta 2-3 luni ca esti incepator.

Salut.Iti recomand pedalele platforma Wellgo MG1,sunt din magneziu,ax Cr-Mo.Sunt destul de late si au 375-380g.Eu mi-am luat asa ceva de pe ebay dar am vazut ca au si la Brasov la Play bike.

in legatura cu playbike a cumparat cineva de la ei?

eu am trimis mai multe emailuri la office/playbike si nu raspunde nimeni, au alta adresa de email la care raspund?

eu am trimis mai multe emailuri la office/playbike si nu raspunde nimeni, au alta adresa de email la care raspund?

eu am folosit pedale de la welgo cu tzepi pe vreo 5 biciclete, le-am schimbat doar cand mi-am luat spd si nu as mai renunta la ele, mai greu la inceput, dar dupa isi merita banutzii.

eu am cumparat de la ei, sunt f ok. am sunat inainte sa vad daca e produsul in stoc, mi-au zis ca da, am dat comanda la ei pe site, m-au sunat de confirmare si mi-au trimis pachetul in ziua respectiva sau a doua zi, in functie de cum se duc si ei la posta sau cheama curierul.

Am facut 2-3 comenzi la ei si am fost multumit, ba chiar iti dau si banii inapoi daca nu le mai vrei.

La un moment dat era un anunt la ei pe site ca sunt in concediu pana nu stiu cand. Poate nu au venit si au personal limitat. Ai si numere de telefon, poti suna sa vezi despre ce e vorba. Eu am facut mai multe comenzi de la ei si am fost multumit.

pe la urma am cumparat XTENSION M2 le-am montat dar abia maine dimineata o sa fac o tura sa vad cum sunt.

Dezavantaje: [..] zgarie bine.

Asta e o problema generala la platforme cu pini, cred eu. Eu am niste pini "turnati" pe ale mele, nu pot pune altii, deja sunt tociti si totusi sa vezi ce-i pe tibia mea dreapta :P

Totusi, din ce am vazut eu, daca ai si talpa incaltamintei ridata bine, sansele sa iti scape pedala sunt foarte mici. Chiar n-am avut probleme nici pe urcari, nici pe coborari accidentate, decat atunci cand am picat, sau o data cand mi-a sarit lantul de pe foi. Dureros.

Si eu trebuie sa mi le schimb in viitorul apropiat, iar pe aceste Xtension M2 le-am vazut la un prieten. Arata foarte tare, iar omul e multumit. Se pot schimba pinii? Cred ca e un lucru important, pentru ca astia se tocesc inainte sa se strice rulmentul.

Si eu trebuie sa mi le schimb in viitorul apropiat, iar pe aceste Xtension M2 le-am vazut la un prieten. Arata foarte tare, iar omul e multumit. Se pot schimba pinii? Cred ca e un lucru important, pentru ca astia se tocesc inainte sa se strice rulmentul.

pinii au filet si cred ca se pot schimba.

Pedalele Point sunt de calitate ? Intreb pt ca nu am gasit nicaieri pedale Wellgo M-21, doar Point M-21.

Din cate stiu eu Point vand pedale Welgo de fapt. In anumite cataloage point sunt chiar listate ca si welgo. S-ar putea sa fie si invers, point sa produca pt welgo, dar in afara de sigla cred ca sunt 100% identice.

LE: iaca-ta in catalogul Point pedale welgo http://www.pointbike.de/pointparts/Katalog%202012/H_pedale_2012.pdf

Nu am testat, dar arata foarte bine si sunt destul de usoare.

Pretul e bunicel.

Preturi apropiat, greutati apropiate, deci as alege Welgo. Chiar nu imi place forma de X de la Xpedo.

Nu stiu cum sta piciorul pe xpedo, ca design imi plac mai mult, dar nu am gasit dimensiunile sa vad cum ar calca talpa pe ele

Si eu ma tot uit dupa unele platforma usoare , adica sub 240 gr. DAR costa mult , adica peste 150 ron , iar cele ieftine sunt petarde . Si mie cele de la Maros mi s-au parut interesante si vroiam sa le comand cand mi-am cumparat XTR-ul , dar sunt nesimtiti si desi comanzi ceva care nu este la promotie , trebuie sa fie peste 200 ron , ca sa nu platesti transportul , desi totalul era la aproape 500 ron.  Probleme cu acestea usoare este ca se pare ca nu rezista la solicitari de genul off-road , nici gand de DH , pentru ca prind joc repede .

Eu in prezent am Shimano M520 + adaptor platforma, dar 370 gr. + 20 gr adaptoarele ... ajung la aproape 400 gr. , ceea ce este mult .