Recommended Posts

Am comandat pana la urma Xpedo, daca tot am dat comanda din germania, daca se duc repede trec la wellgo. 

Xpedo-s facute tot de Welgo...  si cica e pe 3 rulmenti si nu-i pe bucse, asa ca posibil sa te folosesti bine merci de ele o vreme indelungata.

• Upvote 1

Mersi Kristi, sper sa stea si piciorul bine pe ele, o sa revin cu pareri dupa ce imi ajung si le testez la o tura.

O sa-ti placa, daca nu ai un picior extrem de lat. Eu la inceput le-am considerat inguste, insa deja dupa tura a doua m-am obisnuit cu ele. Recomand o talpa mai tare, altfel se dimt destul de tare pinii si grija la gambe, lasa urme adanci.

Mersi de pareri colegu, piciorul ii detul de ingust, port 42, au auzit si la alte pedale ca pinii ar lasa urme:) .Talpa tare la papuc am purtat tot timpul ca daca nu ma dureau "pernitele" din talpa.

Confirm si eu asta, am unele de la Xtension cu pini şi sunt raşchetat mereu pe gambe de la pini...

Nu exista protectii care sa acopere si gambele? :)

Mie imi e frica ceva mai tare de foaia mare de la pedalier.

Anyway, pedale platforma caut si eu... si ceva mai usoare. In afara de cele de mai sus am mai vazut http://www.bikexcs.ro/pedale-hqbc-qx-pro.html dar sunt cam scumpe

Mie imi e frica ceva mai tare de foaia mare de la pedalier.

Pentru foi exista bashguard. Nu este destinat sa protejeze ce intra in contact cu foaia mare ci sa protejeze foaia mare (dintii) in cazul in care treci peste un obstacol/cazaturi si exista posibilitatea sa lovesti dintii.

Cred ca ar putea ajuta si in acest sens.

Nu exista protectii care sa acopere si gambele? :)

Există, da' n-o să-ţi placă preţul. :)

Io am antrenament <):) . Am avut pedalele astea :

2243_1.jpg

Am avut si urme pe gambe, da' am si rupt lemne si spart borduri >:) . 

Acuma astea cu pini mi se par niste sensibile. Si foarte netede ;)

• Upvote 1

Salut,

Am si eu o intrebare: stie cineva unde pot gasi la noi (magazin Bucuresti) pedale platforma cu ratrape?

Ex:

mesa-pedal-and-velo-city-strap-kit.jpg

Numai bine.

vreau sa imi cumpar ceva pedale sub 300 grame, sub 120 ron , cat mai rezistente, eventual pe rulmenti, voi ce imi recomandati, eu mm gasit asta :

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=10543#Review

sau

http://www.probike.ro/pedale-vp-rulmenti-al-negre

sau

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=13531

de vp nu am auzit... mersi anticipat de pareri si sfaturi.

ps: momentan de 2 ani mm ceva grele cu pini detasabili, foarte riatente, fara joc, dar grele... si. mi sa zis ca mi sa strambat axul, eu nu simt... ideea e ca cele noi sa aibe axul cat mai rezistent, pe langa cele mentionate mai sus.

Scuze ptr greselile de ortografie, am scris in graba de pe mobil, nu am mai putut edita.

si daca nimeni nu sa bagat, merg azi sa cumpar niste pedale, sper sa fie pe stoc. Am mai suplimentat bugetul .

www.probike.ro/pedale-wellgo-al-270gr

Am cumparat astea :  http://probike.ro/pedale-wellgo-al-270gr

266 g perechea, iar fara acele margini rosii sunt 235 grame perechea, dar le voi monta cu tot cu ele.

Se pot si lati un pic la nevoie, desfacand 4 suruburi si montand cusca aia mai in afara.

Am probat pedalele vreo 12 km in forta, ce am observat fata de cele cu pini, este ca sunt foarte mici, ai senzatia la inceput ca calci pe pedala spd :) dar in oras mi se par super ok, in schimb cand trebuie sa depui efort, adica sa bagi piciorul in pedala, se simte ca alea mari cu pini erau mai ok, pe astea parca obosesc, parca nu am forta...in fine, sunt super ok, mai ales luand in considerare ca cele noi cantaresc exact cat una veche, chiar mai putin cu 2 grame, cele noi au 266 g ambele, iar cele vechi 270 g bucata :)  ma declar multumit, chiar daca nu mai sta piciorul atat de fix.

Acum am o intrebare, voua, celor ce veti citi postul meu, si anume: sa las partea aia rosie asa, sa o fac negru mat? sau verde fluorescent? , nu as vrea sa arate urat bicla... astept parerile voastre sincere, chiar si prin pm, sa nu poluam aici. Pun si o poza cu bicla, sa aveti idee.

1298277IMG_20130707_110255.jpg

7666167IMG_20130724_182040.jpg

6989941IMG_20130724_193458.jpg

2175185IMG_20130724_193507.jpg

6125555IMG_20130725_182938.jpg

5919298IMG_20130725_182945.jpg

ps: revin cu feedback, m-am obisnuit cu ele, sunt super, si la urcare, peste tot, si sunt si frumoase  :)

Am avut ocazia aseara sa merg cu Wellgo cu pini. Handicapat total.

Sfatul meu este sa variati cat mai mult tipurile de pedale.

Eu dupa 6-7 ani exclusiv SPD recunosc un handicap sever la orice inseamna tehnica sau coborare fara SPD.

• Upvote 2

Eu dupa 6-7 ani exclusiv SPD recunosc un handicap sever la orice inseamna tehnica sau coborare fara SPD.

Interesant punct de vedere.

Altii ar fi zis ca-s pedalele defecte, ca nu gasesc gaurica sa clipseze papucu' :P

Astea am vrut sa le cumpar, dar cand am vazut cat cantaresc, am renuntat, eu fiind interesat sa castig cat mai multe grame in minus la fiecare upgrade, in limitele bugetului. Oricum sunt mai usoare cu vreo 200 grame decat mai toate platformele.

Pe mine nu prea ma intereseaza greutatea :D. O sa le iau pe acestea, o sa revin cu un review dupa ce am sa le testez :)

Reset Pedal3

1077009_491786364236059_1363918784_o.jpg

• Upvote 2

600 euro? Doar atat?