Recommended Posts

Si ce fac pedalele astea de 600 euro , astea is fite. Numa in capul riderului o sa prinda viteze mai mari  si pedalare mai usoara, ca vezi doamne o dat 600 de euro pe ele.

Bun, usor si eftin nu s-a pomenit. :)

Si ce fac pedalele astea de 600 euro ?

Netezesc gambele 

• Upvote 3

Bun, usor si eftin nu s-a pomenit. :)

Tu pe cine vrei sa lamuresti?

Nu am lamuritorul cu mine Bade.

Prezentam si eu un produs la fel de redutabil ca o pedala cu clips in a te tine pe bicla, in tractiune permanenta si cu dintii in gura, indiferent de mocirla in care te afli.

Pana la ora asta eu nu pot sa spun ca am gasit platforme mai bine proiectate.

Ca e eftin sau scump, depinde de care parte a produsului te afli si cum cantaresti creierul consumat in a-l aduce la forma finala. 

Toate cele bune Bade.

Nu am lamuritorul cu mine Bade.

La mine nu e nevoie de lamuritor ;) .

Am vrut doar sa-mi exprim aprecierea pentru concluzia ta ca usor, fiabil, performant, inginereste bine gindit pina in ultimul dataliu, ca manopera realizat cu perfectionism si ieftin nu prea se poate si un zvon. Ca fost fierar pot sa-mi dau bine seama de cantitatea de creier consumata pentru a concepe si a realiza un produs cu calitatile enumerate mai sus.

Bade, remarca pe care am facut-o nu iti era defel adresata, si oricum nu-mi permit sa trag concluzii din acestea galactice. Io doar citam pe un alt Bade in tema la rubrica asta. :)

... oricum nu-mi permit sa trag concluzii din acestea galactice.

Incearca sa fi mai indraznet ;) .

Departe de mine o astfel de achizitie. SPD urile mele au 6 ani de cand conlucram. Nici nu sunt in categoria celor care se lauda sau vand ceva. :)

• Upvote 3

As adauga ca stimabilu' laudaros are phurca fata neagra si cu upperele jumulite. Nidecum faptura alba din poza de mai sus. A pus poza la niclolae clubu' de ovatii.

Da' l-ai iscodit bine ;))

@@MBZ scuze atunci nu am stiut, imi pare rau ce am scris mai sus. Am crezut ca esti din categoria, celor care cred ca daca achizitionezi cele mai scumpe piese si biciclete de pe piata , esti cel mai bun, dar defapt cel mai mult conteaza picioarele.

Nici p-alea nu le are. Are doo bețe/scobitori. Se dă rotund doar virtual.

• Upvote 1

As adauga ca stimabilu' laudaros are phurca fata neagra si cu upperele jumulite. Nidecum faptura alba din poza de mai sus. A pus poza la niclolae clubu' de ovatii.

Da' l-ai iscodit bine ;))

Cu stimabilu' e discutabil, indiscutabil insa e ca la alea le spune lowere si nici decum uppere, decat daca stai in maini.

Principalul motiv pentru care am trecut pe SPD e ca nu am gasit niste platforme in firea lor la vremea aceea.

@@MBZ scuze atunci nu am stiut, imi pare rau ce am scris mai sus. Am crezut ca esti din categoria, celor care cred ca daca achizitionezi cele mai scumpe piese si biciclete de pe piata , esti cel mai bun, dar defapt cel mai mult conteaza picioarele.

De fapt conteaza tehnica si antrenamentul, picioarele in oarecare masura dar nu determinanta, dovada fiind ca sunt paralimpici care merg cu un picior de 10 ori mai bine decat unii cu ambele picioare :)

On topic, am pus acea imagine, pentru ca pedalele celor de la Reset mi se par cu adevarat remarcabile ca realizare.

Cum am spus, nu am gasit pana la ora asta pedale platforma mai bine gandite, desenate si produse. In cazul meu e o lecuta cam tarziu sa mai trec de la lipicioase la platforme, cu toate ca uneori pe noroiae le urasc cat de greu ne atasam.

• Upvote 2

Sunt superbe, mirifice, fantasmagorice... doar că prea mici. :))

... şi grele (pentru mărimea lor)

... şi scumpe

...

• Upvote 1

Trebuie sa recunosc ca sunt aproape perfecte. Nu am vazut nimic comparabil.

Insa pretul e exagerat! Sa fim seriosi, nici daca erau facute la pila dintr-un meteorit, nu aveau cum sa coste atat...

• Upvote 2

Va rog frumos  doresc o recomandare de pedale flat pt. mtb, buget aproximativ 150 maxim 200 lei sa le pot cumpara din RO fie din magazin fie de pe alte site-uri "bazar",multumesc frumos.P.S.Port la.....picior 43.

Am gasit Wellgo KC001 la 150 lei,ar fi ok?

Ca sa nu mai deschid in nou topic pe aceesi tema am sa-mi permit sa postez aici cateva din alegerile mele si poate cineva mai in cunostinta de cauza ma poate indrepta spre alegerea cea mai buna

(bike-ul e cube si de aici orientarea spre aceeasi marca)

1. http://www.bikexpert.ro/pedale_26/pedale-cube-rfr-flat-race_5788_37647.aspx - Pe rulment. Aluminiu. Cam grele la cele 450g. Exista si varianta identica dar pe bile la care avantajul ar fi pretul de 85ron.

2. http://www.bikexpert.ro/pedale_26/pedale-cube-rfr-flat-hpp_5788_37682.aspx - Pe rulment, din plastic, mai usoare cu 100g. Arata ok. Nu stiu cum rezista in timp si la efort acel plastic. Cuvantul plastic nu inspira prea multa incredere :D

3. http://www.bikexpert.ro/pedale_26/pedale-nukeproof-electron_5788_31143.aspx - Pe rulment, compozit/plasitc. Usoare. Singurele din astea 3 la care am gasit review-uri si aprecieri pozitive. Pret ceva mai mare ca si dezavantaj.

As aprecia cateva pareri si recomandari. Precizez ca inca nu ma simt pregatit sa trec pe spd-uri, sunt inca in faza de ciclist amator de recreatie si vreau sa schimb pedalele pt. ca cele originale sunt crappy. Mi se par inguste si cam incomode.

Mergi pe varianta testată şi confirmată că e ok, adică nukeproof. Și eu mă uitam la ele la un moment dat dar nu găsisem negre.

Din optiunile prezentate de tine, clar Nukeproof Electron. Nu sunt mult mai scumpe decat cele Cube, dar sunt mai usoare si mai subtiri, lucruri importante.

Singurele dezavantaje pe care le vad sunt numarul relativ mic de pini si materialul. Eu unul am niste platforme metalice cu mai multi pini pe fiecare fata. Dar daca astea sunt optiunile si mergand pe mana review-urilor, Electron e alegerea cea mai buna.

Pt. a fi corecti fata de Cube trebuie spus ca thermoplasticul din care spun ei ca sunt facute e un nume generic dat unei familii de materiale. "Nylon-reinforced composite" de la Nukeproof face parte din aceeasi familie de termoplastice, ca si acrilicul sau mai cunoscutul teflon(care e de fapt un brad name). Nimeni nu spune exact din ce material sunt mai exact facute si nici nu cred ca conteaza asa de mult, probabil e 99% acelasi. Nukeproof sunt mai cunoscuti in domeniul pedalelor decat Cube si de aici probabil si diferenta de pret. Nu m-ar mira ca cele Cube sa fie de fapt Nukeproof OEM(sau alta marca cunoscuta) branduite Cube. E o practica f. des intalnita in multe domenii.