Apocalips

Cum ati cazut cu bicicleta?

Recommended Posts

Mai exact, ce fel de accidente cu bicicleta ati avut? Ca sa ne mai amuzam sau sa bagam la cap greselile altora. Cum e normal, incep eu.

1. Aveam un pegas (mediu) la care aveam si aripi de metal. Aripile numa ce le montasem in dimineata aia si nu am strans bine suruburile. Am fost in poligon cu niste prieten sa sarim peste o rampa... si am sarit de cateva ori pana la ultimu salt cand a zburat un surub, apripa din spate a fost luata de cauciuc, a fost data peste cap si cand am aterizat ea statea intre asfalt si cauciuc. REzultatul a fost 4 metri de scantei sub roata.

2. Dezavantajul franei pe butuc. Tot cu acelasi pegas faceam teste sa vad cat de aproape ma pot opri de un zid. Am facut cateva dar bineinteles am vrut sa ma opresc cat mai aproape de el... si ultima data am zis ca mai merge o pedala :D si a mai mers dar nu am mai putut sa franez ca pedalele erau in pozitia verticala si am nimerit in zid, am pus mainile pe zid sa nu dau cu capu de el dar oole au nimerit in ghidon. Urmari: 10 minute sarituri pe calcaie.

3. Vazusem la tv cum sareau experimentatii cu ambele roti in sus, asa ca m-am hotarat sa incerc si eu cu pegasu meu. Prostia a fost ca n-am stat sa ma gandesc cum fac aia saritura si ca totul e din pedale si ghidon. Am inteles doar partea cu ghidonul, dar in loc de pedale am ales situl. Si la al 3-lea salt, am ramas cu situl in mana. Partea proasta a fost ca barile care tineau situl s-au rupt din care una a ramas in sus si cand am aterizat mi-a intrat in picior. Asta a fost cel mai urat accident cu bicicleta care l-am avut. Cateva luni am schiopatat si 1 saptamana nu am fost la scoala. Gaura a fost destul de mare si mai am semnul si acuma.

4. Alta schema care am vazut-o la unii mai mari decat mine era invartirea pe loc in timp ce trageai tare de ghidon ca roata din fata sa se invarta continuu. Mai exact te inclinai intr-o parte si trageai tare de ghidon si incercai sa-ti tii echilibrul virand in timp ce roata fata se invartea 360* cu tot cu ghidon. Cat am experimentat singur mi-a iesit... cand am vrut sa ma laud, s-a blocat perpendicular oprindu-mi inaintarea si dandu-ma de pamant. Rezultatul: palme belite si 1 saptamana condus doar cu degetele ca un fotomodel plin de fitze.

5. Deja aveam MTB.

Veneam eu intr-o zi acasa prin a 8-a de la prietena de acasa, si ajung in fatza blocului unde erau niste bighidii de clasa a 4-a.

Si zice unu: Ceau ,mai sti sa te ridici i roata din fatza?

Eu: de ce?

El: ca le ziceam la astia ce scheme faci tu cu bitza si nu m-or crezut

Si ma uit pe banca, erau inca vre-o 3 kknari dinastia mici...

In gandu meu: I can take'm

Si ma duc la coltzu strazii ca sa-mi iau avant (era destul de mult de pedalat dar oricum trebuia sa franez odata...) Si vin... si astia erau aliniati... si eu vin... si ei deja zambeau... si vin... si li se bulbucau ochii... si vin, si ma uit la ei, si apas frana de mana din fatza, ma ridic de pe shitz, si ma uit la ei cum zambeau.

Pauza: Aici nu stiu de ce vroiam eu neaparat sa-i vad cum se mira de ceea ce pot face eu in loc sa fiu concentrat la ceea ce fac. Ma, si vad io ca prea brusc orizontu apare pe verticala...

Si vad ca se opreste orizontu... opa... deja nu e e bine ca trebuia sa isi revina... si ma uit in fatza, si asfaltu a prins viatza si a inceput sa vina spre mine. Noroc ca am dat drumu la ghidon ca altfel direct in bornau ma pleznea...

Am picat io ca diareea acolo in fatza blocului, nu m-am belit pe maini, bicicleta nu s-a zgariat, in schimb aia mici ale dracu de bestii au inceput sa rada tare... si pe langa faptu ca radeau tare si ca tampitii se mai si tavaleau pe jos (la propriu). Si am tras un zambet rapid, mi-am luat bicicleta m-am uitat repede sa vad daca era careva pe la geam, si am plecat in casa.

6. Era iarna si veneam de la bunica-mea. Si la o curba am vazut niste fete (tot prin clasa a 8-a eram)... si ce-mi vine mie in minte: Ia sa iau eu curba cu frana de spate sa alunec asa faaaaain si sa ma dau mare. Adevarul e ca fetele se uitau la mine dar probabil asteptau sa vorbesc cu ele. Si ma apropii zambind si ele zambeau si mai tare. Si pun frana. In momentul asta zambetul lor crestea si al meu se oprise. Mi-a alunecat roata si m-am dus cativa metri ca sania pe jos. Au ras tare si au intrat in magazin rapid... probabil ca sa rada si mai tare dar le era jena de mine. Atunci erau la moda blugii cu capse la buzunarele din spate. Aia a fost prima si ultima pereche de blugi de genu ala care mi i-am luat pentru ca acea capsa, situata pe buca dreapta mi-a facut o zgarietura de vre-o 4 cm. Dupa cateva zile de stat pe scaun numai pe o parte, mi-am revenit.

7. sta a fost cand m-am dus la Timis cu niste prieteni sa ne dam pe pista de motocross. Nu ne-a ajuns pista de motocros si am zis sa o luam pe coclauri. Si am ajuns pe o plaja... si cum eu propuneam tampeniile, le-am zis:

Haideti sa ne plimbam si prin apa.

Au venit si ei dupa mine dar eu nu m-am multumit numa sa-mi ud putin cauciucul si m-am dus mai in colo unde era apa de 5 cm. REzultatul a fost ca s-au infundat rotile in nisip. Partea proasta nu a fost ca m-am oprit si ca m-am udat la picioare ci ca am vrut sa ies de acolo pedaland. Si m-am ridicat rapid in picioare sa am forta mai mare, m-am dezechilibrat si am cazut... dar am cazut in partea cu apa de 30 cm nu in partea cu 1 cm. Norocvul meu a fost ca era vara si pana acasa m-am uscat :D

cand eram mai tanar aveam o semicursiera. se stie ca au rotile mai subtiri. umed pe jos dupa o ploaie incerc sa trec linia de tramvai. in loc sa trec cat mai perpendicular pe ea...trec cat mai paralel. am derapat, si astfel cautam bani pe jos...si am gasit:)) 1 leu...2 lei...

Voua vi sa intamplat sa va scape piciorul din pedala apoi instantaneu ti se duce ghidonul int-o parte si sa te trezesti pe jos?

Asta la o pedalare mai in forta sa zicem la un sprint.

Da, mie mi s-a intamplat. Si de cele mai multe ori cand erau ude pedalele si adidasii :D

8. A 8-a cazatura am avut-o azi... in casa :D

Dupa ce am pus rulmentii am vrut sa vad cum se invarte roata. Asa ca am ridicat de ghidon si am dat cu picioru de spite sa vad cum merge domle... Faza e ca mi s-a agatat ciorapul de ventil si m-am imprastiat in mobila. da la bicicleta n-am dat drumu ;)

Mi-amintesc de cineva care a avut o cazatura originala: in timp ce mergea pe bicicleta, cu viteza mica, i s-a parut dumnealui ca roata din fata e cam dezumflata. Si ce s-a gandit? S-o incerce cu mana, sa vada exact cat e de moale. Asa ca s-a ridicat de pe sa, s-a aplecat peste ghidon si a apucat zdravan cu mana de cauciuc si-a strans. Rezultatul vi-l inchipuiti si voi!

;)

Cele mai nasoale cazaturi le-am avut prin Bucuresti:

1) Am oprit la o intersectie (era rosu), si am uitat ca am papucii agatati de pedale. Am fost norocos ca am picat pe dreapta. lol

2) Mai nasoala de data asta, in acelasi loc (Calea Grivitei). Am cazut din cauza liniei de tramvai: mergeam paralel cu ea ... In stanga circulau masini, la mai putin de juma de metru, iar in dreapta era un gard de tabla (zona in lucru). Am picat in dreapta, si am zgariat gardul cu mana dreapta ... :D vreo 2-3 metri. Manusa praf (cu 3 gauri frumoase), tricoul rupt si el in partea dreapta, dar bicicleta era ok. :D Norocos din nou ca am cazut in dreapta.

OFF TOPIC :)

Apocalipticule, daca la noapte cazi din pat fiindca ai visat urit cu bicla renovata, urmeaza numarul noua sau deschizi alt topic cu "cazaturi diverse" ?

Fantastic domnule, mirific,

teribil tare, si magnific,

beton, soson si megafon,

briliant si totusi, only da nylon,

pegasu cu roata-n sus,

cerebelu in perete-ai pus,

gagici ai impresionat,

si cu curu de pamint ai dat,

pacat domnule; rahat, rahat.

P.S. Un accident cind ai facut ceva serios cu bicicleta ai avut ? Sa mai bagam si noi la cap greselile altora.

ohohooo... ce topic fierbinte se intrevede aicea :)

Cea mai spectaculoasa (dar destul de banala) cazatura a mea a fost cand fiind la Vadul am vrut sa trec calare pe bitza "podul" format din doua tevi mari (in diametru) de azbociment. Tevile ieseau cam o treime din diametrul lor deasupra nivelului terenului inconjurator. Prima teava am trecut-o intrucat era un bolovan inaintea ei care m-a ajutat sa ma salt cu roata. Am prins curaj si m-am repezit ca un leu la a doua. am tras de ghiron, roata s-a innaltat dar se pare ca nu suficient. A atins teava de azbociment si ca rezultat am zburat eu peste ghidon inaintea biclei. Eu am luat o burta zdravana si bicla a cazut peste mine. Noroc ca sotia mea era in urma si a venit rpd sa ridice bicla de pe mine (eu nu mai eram in stare dupa soc... )

Mi-au trebuit cam 15 min sa-mi treaca "stelutele". Am scapat de juliturile de pe maini intrucat am avut manusi de piele.

e o chestie f normala!daca mergi pe doua roti trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca ai sa cazi (macar) odata.un amic (Mocanu Ovidiu) a cazut in timpul unei coboriri pe sosea,la antrenamentul din data de 19 mai 2006 la 74 km pe ora!restu....salvare ,spitalizare vreo 2 saptamini,recuperare inca vreo doua luni...distractie la maxim!!!in expertiza politiei sa constatat ca a avut nevoie de 83 de metri pt. a se opri.P.S.Casca face toti bani!Personal am cazut de o multime de ori(cel mai frecvent prin padure,in timpul curselor de xc),dar cel mai naspa a fost prin '97 cind la o iesire banala am fost acrosat din spate de o dacie si "terciuit"binisor iar bita facuta tirbuson.a trebuit sa treaca o luna pina sa pot urca din nou pe bita,dar imi amintesc si azi (cu sudori reci ) de acel moment distractiv.Invataminte?!Cea mai grea cazatura e intodeauna prima,la a doua deja stii cum sa cazi!(asta daca nu ai incotro!)

P.S. Un accident cind ai facut ceva serios cu bicicleta ai avut ? Sa mai bagam si noi la cap greselile altora.

Dar din ce am facut neserios nu ai ce invata?

Facand ceva normal am patit in curbe cand m-am inclinat prea tare si am prins nisip la roata

- sau cand am franat si cu frana de fata si am prins nisip la roata din fatza care s-a rasucit

- sau cand mi-a alunecat roata pe un capac de canal ud

- sau cand esti in padure (sper sa se considere normal) si iei curba langa un pom alunecand pe radacinile lui jumate iesite din pamant

- sau cand am luat o curba in viteza in inca pedalam si am dat cu pedala de asfalt...

- sau greseala de a pune frana brusca pe piatra cubica

Prima mea cazatura e fost cand eram mic... aveam o bicicleta ... nu mai stiu de unde dar stiu ca avea jenti de plastic din ala bej. In fine. Abia invatasem sa merg pe ea si ma plimbam pe trotuar cu nasul pe sus (ca deh, aveam bicicleta). N-am fost atent si la un moment dat, nu stiu cum am cazut dar am dat cu nasul de coltul de la bordura. mi-a curs sange in prostie, eu plangeam ca un bezmetic. si ai mei erau disperati. m-au dus la spital unde nu mai stiu ce mi s-a facut pentru ca probabil lesinasem. tot ce stiu e ca m-am trezit la spitalul de oftalmologie. mi se descoperise nu stiu ce dereglare a ochilor (pe care o avusem dinainte de accident) care ar fi putut sa aiba urmari ireversibile in viitor. mi-a zis doctorul ca accidentul cu bicicleta mi-a salvat vederea. daca nu-l aveam, nu se descoperea. asadar, am fost operat la ochi si acum pot sa ma laud ca am vederea absolut uimitoare. (sunt la facultate la drept si automat e multa materie => fituici mici in care trebuie sa scrii muuult. asa ca mi-am tras la imprimanta pe o bucata de hartie vreo 3 capitole dintr-un curs - pe font de 2 si 3. am facut vreo 3-4 copii ca sa le dau si altora. cand am ajuns acolo, nimeni, dar absolut nimeni nu reusea sa vada scrisul si automat n-a vrut sa-mi ia copiutele. eu le vedeam de la 30 cm si chiar de la 40) - asta nu tine de bicicleta dar am vrut sa spun tot.

al doilea accident serios a fost cu un MTB la tara, in praf. pe vremea aia nu stiam ca daca pui frana brusc pe fata, te dai peste cap. asa ca am facut-o. rezultatul: am picat intr-un balegar mare de vaca, bicicleta s-a rupt in doua si eu imi luxasem piciorul si vreo 2 saptamani n-am mai putut sa merg.

un al treilea accident l-am avut cu un alt MTB, langa sinele de cale ferata. masuram ca de obicei paralelismul sinelor de cale ferata, mi-am prins roata fata intre sina si nush ce dale de piatra, roata s-a blocat si eu m-am dus in stanga cu bicla cu tot. rezultatul: roata s-a rupt in doua.

un accident serios l-am avut in schimb acum vreo 2 sau 3 ani. goneam cu MTB-ul la vale dinspre podul de la intrarea in Brasov inspre fabrica de bere. daca ati fost pe acolo, stiti ca la un moment dat, in dreapta, chiar langa fabrica de bere e un copac des chiar unde e o trecere de pietoni. ei, eu coboram ca vantul si ma uitam de la departare daca e cineva care vrea sa treaca. nu era nimeni asa ca i-am dat-o si mai tare. cand sa ajung la 10 metri de trecere, de dupa copac tasneste o femeie direct in fata mea. franele n-au fost de ajutor si am intrat in plin in ea cu vreo 50 la ora. urmarea: am cazut pe spate si am dat cu partea din spate a capului de asfalt, si m-am frecat cu spatele vreo 10 metri. pentru 5 secunde n-am mai putut sa respir si nici sa ma misc. stateam acolo neputincios. dupa aceea mi-am revenit si m-am uitat sa vad daca am ceva sange... aveam dar m-a preocupat starea femeii mai mult. era cazuse peste bordura si inca era jos dupa ce m-am ridicat eu. am luat bitza din mijlocul drumului si am pus-o pe iarba, langa. am scos bidonul de apa si i l-am dus femeii sa bea. a baut, i-am turnat putin peste cap unde avea sange si apoi am ajuat-o sa se ridice.o durea mana si ma speriasem ca trebuie sa merg la politie/spital cu ea. insa miraculos, era bine. in stare de soc, dar intreaga. m-a intrebat daca am patit ceva... aveam intr-adevar sange pe cap si pe tricou si pe picioare si pe maini. in momentul ala imi spusese sa merg la spital. am refuzat pentru ca ma simteam inca in puteri. langa trecere era intrarea in fabrica si acolo erau portarii. i-am rugat sa-mi toarne apa in bidon si mi-am mai curatat ranile si i-am dat si femeii. apoi a chemat o masina care e luat-o probabil acasa. surprinzator, bicicleta nu patise nimic, doar un 8 usor la roata din fata (din cauza impactului). am urcat pe ea si m-am dus in continuare acasa (nu cred ca am trecut de 15 km/h de data asta :)). m-am spalat, mi-am tratat ranile si a doua zi eram la service sa-mi repare roata si apoi sus pe Tampa :D

inca un accident in care era sa-mi pierd viata l-am avut pe DN1, la coborarea din Predeal inspre Brasov. eram cu cursiera si stateam in spatele unui tir la vreo 5 metri si la un moment dat, exact in fata mea, se iveste o adancitura, groapa, naiba stie ce era. am ocolit-o in ultimul moment si, ca un adevarat aventurier ce eram, m-am grabit sa ajung tirul. stateam in spatele lui, nu stiam ca urmeaza o curba, el a franat si am intrat cumva in spatele lui, dar in colt. nu stiu ce-am facut, dar m-am agatat cu toata mana staga de o bara pe care o avea acolo, chiar am imbratisat-o si o tineam bine stansa de corp. picioarele mi se frecau de asfalt si cu cealalta mana tineam ghidonul bicicletei, tarand-o dupa mine. soferul tirului vazuse tot si a franat pana a oprit. a coborat sa vada daca sunt intreg. eram multumesc Doamne intreg, papucii imi erau tociti, cauciucul de la bitza era tocit si el de la atata frecus, dar eram intreg. am urcat bitza in camion, eu langa sofer si m-a dus pana in Brasov.

un alt accident cu urmari ce ar fi putut sa fie fatale l-am avut la coborarea din poiana. tocmai intrasem intr-un ac de par si am prins nisip sub roata fata. am cazut, am alunecat pe contrasens unde tocmai venea un autobuz care urca. norocul meu a fost ca soferul a franat la timp dar si eu ma ridicasem repede.

de altfel, astea au fost si singurele dati cand am cazut cu bicicleta. nu m-au fascinat niciodata grozaviile pe o roata, franele de impresionat fete, asa ca am cam scapat de astea. in schimb m-a fascinat si inca ma fascineaza viteza. daca e sa mor intr-un accident, as prefera sa mor pe bicicleta instantaneu, decat prins intre fiarele masinii si chinuindu-ma zile intregi.

Chiar daca bag mai mult (adica aproape exclusiv) crosscountry si sosea, si io am cazut destul, ohho :), dar cea mai cea a fost anul trecut prin aprilie, cand intr-o dupa amiaza, imi vine mie chefu sa ies pe traseul de motocros din oras, sa mai bag ceva sarituri pe trambulinele de acolo. Traseul fiind in panta, eu pe coborare, vantul din spate, pe o saritoare am prins o viteza ceva mai mare decat "regulamentara" :D si am aterizat pe plat (in loc de partea inclinata a trambulinei), cam drept de sus in jos pe roata din fata (adica fix in bot cum ar veni), cu vreo 50 la ora. Rezultatul: fractura de clavicula si dislocare de umar (la radiografie am aflat de la medici ca o fractura de coloana la gat nu a fost departe daca "nimeream" un pic mai bine !!! auch), vanatai si julituri la greu si pauza de la bitza vreo luna. Miraculos, bitza nu s-a ales decat cu o usoara rasucire a pipei pe furca. Am uitat sa va spun ca inainte sa ies pe traseu, am bagat dupa masa vreo doua pahare de vin (probabil asa pentru curaj la sarituri). De unde si morala: "Dont drink and ride" :)

Am avut si eu destule accidente din care 2 foarte horror in care puteam sa mor calcat de un jeep respectiv un tir.

1. Coboram o panta cu viteza destul de mare, drumu era aglomerat(politia oprise circulatia pentru cateva minute) in fata mea alt biciclist care a preferat sa incetineasca...am intrat cu roata din fata in roata lui din spate, am mers frecand rotile vreo cateva secnde(atunci mi s-or parut ani) dupa care am cazut, cu capul la o palma de roata unei masini care tocmai trecea...m-am ridicat repede, aveam ceva julituri dar nu le-am dat importanta si am mers mai departe. Am urcat un deal vreo 3 km dupa care alta coborare..uitasem deja de cazatura asa ca am bagat viteza...la o curba de 90 de grade am intrat pe contrasens si incercand sa ma redresez am prins nisip si am alunecat vreo 4-5 metri pana foarte aproape de rotile unui jeep care tocmai pusese frana...injuraturile soferului nu mi le mai aduc aminte.

2. Mergeam pe DN intre Santuhalm si Deva si imi suna telefonu...raspund...vorbesc conducand bitza cu o singura mana...bolovan...incarc sa-l evit si reusesc sa cad in mijlocu drumului...din nou noroc chior-un tir opreste la vreo 5 metri de mine...imi iau repede bitza si si telefonul care zburase si el si ma retrag pe marginea drumului tremurand tot...ma suna aceeasi persoana cu care vorbisem dar de data asta in afara de cateva cuvinte monosilabice nu am putut vorbi.

O alta cazatura, de data asta funny a fost in comuna Baia de Cris, in fata casei memoriale Avram Iancu. Tin sa precizez ca Avram Iancu nu prea are legatura nu Baia de Cris dar megalomania primarului a facut sa aiba. Eram cu 2 prieteni, ei mergeau in fata, cand cei 2 s-au oprit sa "admire" casa. Eu nu ma asteptam ca oprirea sa fie in acel loc asa ca am cautat ceva prin buzunar...cand ridic privirea, in fata mea la 2 metri cei 2...frana puternica si zbor peste bitza. Rezultatul: o julitura uriasa pe soldu drept si inca altele pe care nu le-am bagat in seama. Am continuat tura si am mers cu usturimi crunte inca vreo 120 km cu catarari destul de grele(Muntele Gaina).

Maica Domnului ce pofta de scris au baietii! Imi pare mie sau ne apropiem de MyBike.ro?

Asta ce vrea sa insemne, ca noi aici pe forumul asta avem alte aere? Sau noi nu cadem? :)

Asta ce vrea sa insemne, ca noi aici pe forumul asta avem alte aere? Sau noi nu cadem? :)

bagati in continuare baieti...

E amuzant sa vad ca sunt persoane mai inconstiente ca mine:)

@Blue

Nu cred ca o discutie in care sunt prezentate accidente face ca acest site sa se apropie de MyBike. Aia sunt departe...este greu sa il bati pe rege:)

Parere personala..

Din greseli se invata. Cine nu invata...deh..isi merita soarta.

Greseli, greseli,ca doar omul este supus greselii, insa in mod normal atunci cand te sui pe bicicleta este indicat sa nu te inlaturi de la A GANDI, fiindca urmariile pot fi la acelasi nivel precum cele relatate mai sus sau chiar mai triste...

prima cazatura mai serioasa, cred ca a fost la vreun an de cand am avut prima mea bicicleta.Eram in parc si, vitezoman din nastere, tot bagam "turbo", bine inteles ca fiind mic masa mea a crescut substantial intr-un an.Tot pedaland ma trezesc la un momendat cu jumate de bicicleta in mana, stateam inca pe scaun si roata de spate ramasese in urma mea.

Dupa ce mi-am luat o bicicleta nemteasca am inceput sa dau ture in juru blocului, viteza fiind un factor de interes in turele mele.Intr-o zi un mos se trezeste sa prinda si el putin ghidonul meu, mam trezit aruncat la vreun metru tarat pe trotuar desigur, ceva julituri nimic serios.

Acum 2 ani, pe un first bike, eram mic nu stiam ce inseamna o bicla adevarata, coboram pe sub Podul Minciunilor(cei din sibiu stiu, si poate si altii, e cunoscut) panta de vreo 4, 5% cred si aveam vreo 40 la ora(ma grabeam sa trec pe sub bariera pt accesul in parcare), trec fara nici-o problema cand ma trezesc ca masina ce tocmai trecuse franeaza brusc.Viteza de reactie n-a fost suficienta cat sa pun macar umpic de frana.M-am trezit cu capul in parbrizul tipului, in acelasi timp facand un stopie neintentionat.M-am dat jos de pe masina tipului si ma duc langa masina imi cer scuze si imi continui drumul.Urmari doar un cucui zdravan si cadrul indoit serios, nici acum nu l-am reparat.

Tot pe firstul ala, dar mai de mult, eram pe un deal plin de mici damburi, ceva gen musuroaie de furnici, si eu ce sa stau dupa restul ma duc mai repede doar pot sa le ocolesc pe toate, cand ma trezesc cu roata din fata blocata intr-un damb de care n-am putut trece, 10s mai tarziu eram in aer coborand putin la vale cu bicicleta suspendata in aer pe moment.Neatentia omoara :)

Acelasi first, alta zi.Mergeam la vale prin padure, un mic downhill.Inainte cu o zi plouase zdravan, desi era padure mai deasa apa tot s-a strecurat.Capatand viteza si tot pedaland ca sa creasca nivelul adrenalinei ma trezesc cu jumate din roata de fata in noroi si eu continuand drumul care s-a sfarsit tot in noroi.Am ajuns acasa cu jumatate de roata neagra, jumate maro.

Cea mai recenta:(desi cred ca multora li s-a mai intamplat) la o tura prin parc duminica asta, in drumu de intoarcere vad o portiune pe unde s-a desfarurat Mountain bike challenge si am decis sa vad cum e in perioada asta, trag repede e ghidon in acelasi timp franand pe ambele roti si BUF mam trezit paralel cu solul.Noroc ca era moale zapada.

o sa postez 2 din cele mai handicapate cazaturi ale mele

tranzitam herastraul cand ma duceam la scoala si la un momentdat nu mai puteam pedala, ma uit la picioare si siretu' de la picioru' drept era incolacit de lant. zic bun, hai ca mai merg din inertie si opresc sa rezol problema. intr-un final am pus frana, am oprit si dau sa pun involuntar piciorul drept jos, cum eram obisnuit. am cazut imediat cu tot cu bicicleta in boschetii de pe margine, ca-n filmele cu prosti :)

prima zi din decembrie dimineata, vad ca este putin polei dar aderenta este buna. aveam soarele puternic care tocmai rasarise fix in fata si coboram pe o panta mica, la capatul careia se indrepta terenul si trebuia sa fac la stanga. din cauza soarelui puternic nu vedeam mare lucru ce-i pe jos, si cand trebuia sa fac fac stanga, m-am asigurat si am zis hai s-o iau tare si inclinat ca e liber. cum am mutat centrul de greutate sa iau virajul am picat instant si bicicleta s-a dus ca racheta. de ce? cum acolo era capatul pantei toata apa scursa s-a adunat acolo si s-a facut patinoar, pe care eu nu-l vazusem

am cazut si saptamana trecuta in parc pe zapada, cand blocam roata din fata sa vad cum e :confused:

tranzitam herastraul cand ma duceam la scoala si la un momentdat nu mai puteam pedala, ma uit la picioare si siretu' de la picioru' drept era incolacit de lant.

Si eu am patit asta da am pus frana si m-am lasat pe celalalt picior :)

pe velodrom din cauza la un arbitru...a iesit pe pista si ne-am luat pe roti in ultima tura de incalzire toata ekipa...bilal braila...2001 si am fost calcat pe rand de toate ekipa mai putin cel din fata mea care ne-a daramat...am ramas fara piele in juma de plama dreapta...frana pe gat...si alte bunatati...direct vis-a-vis la spitalul de urgenta...unde aproape am lesinat la vazul solutiei galbene ce credeam a fi altceva:))

categoric,cele mai banale cazaturi sunt atunci cand uiti ca esti prins de bitza(pantofi de ciclism)si vrei sa pui piciorul jos la semafor:pmomente penibile,nu?se intalnesc si la incepatori cat si la experimentati....:D

:eek:Eu la "experimentati" n-am vazut chestia asta!! Si crede-ma ca am vazut multe.

@mircea. Din categoria "arbitri prea zelosi":nea Hamza mare arbitru international, intra cu masina direct in pluton din dorinta de a ne aduna pe banda intai(din patru, Constanta-Mangalia), nu reusea decat sa provoace o mare busculada si un frigider plin de carne:rolleyes:(d-zeu sa-l ierte).

N-am avut multe cazaturi grave, desi merg cu bitza de 34 de ani, pt.ca sunt genul mai prudent, fara giumbuslucuri si fara viteze exagerate la vale. Prefer sa merg mai tare la deal :rolleyes: Am reusit totusi 2 trante mai serioase:

1. Urcasem de la Cluj la Baisoara, prin 1999-2001, vara, cand tocmai se lucra la drum in zona statiunii Baisoara. Desi vazusem la urcare ca sunt zone cu nisip pus peste asfaltul proaspat, la coborare deja uitasem (eram cu gandul aiurea) si pedalam fericit la vale (era soare, placut), pe drumul ca-n palma. Am prins viteza mare si, la prima serpentina mai periculoasa, asfaltul abia se vedea sub nisip ... Mi-am dat seama ca nu mai pot lua curba ... Am franat si am mers inainte, ca daca incercam sa virez la dreapta cadeam clar pe-o parte si lunecam asa pana in parapet. Daca aveam viteza si mai mare, riscam o izbitura de parapet si o cazatura de la vreo 5-7 metri pe ceva tufe & gard. Asa, am reusit sa incetinesc suficient pentru a vira spre dreapta in zona cu pamant dintre asfalt si parapet, doar ca era denivelata ... si eu strangeam inca disperat de ambele frane. Mi-a saltat roata din spate si, cum roata din fata era blocata de frana ... am facut un plonjon ca la volei, peste ghidon. M-am julit destul de urat, dar am scapat totusi foarte ieftin. Bitza s-a plesnit de parapetul din piatra dar singurul efect a fost indoirea scaunului, dezdoit repede cu un batz. Dupa ce m-am spalat la un izvor din Muntele Baisorii, am mers fara probleme restul de vreo 40 de km pana in Cluj. Am avut noroc chior ca n-a venit nimic pe contrasens in serpentina aia ....

2. Faceam tura mea de antrenament Cluj-Tarnitza si retur in regim de contratimp, cand, la dus, in zona de coborare spre podul de sub barajul mare, am vrut sa ocolesc niste gropi si am ales sa merg pe contrasens. Nu prea era circulatie atunci. Am observat ca betonul e oarecum innegrit pe partea aia, dar mi-am zis ca poate se asfalteaza mai jos si masinile au carat asfalt pe roti. Mare greseala. Daca eram mai atent (eu ma gandeam sa ajung in timp cat mai bun si eram si la inceput de sezon) observam un excavator pe partea aia si ca zona inchisa la culoare "ajunge" (de fapt pornea) cam pana in dreptul lui. Jos n-apucasem sa vad daca e asfalt. In fine, era (cred) motorina cursa din rezervorul excavatorului si intinsa de masini pe toata banda ... Cand am virat sa revin pe banda mea ... am avut senzatia ca sunt pe un patinoar ... Am cazut imediat. Si aveam vreo 40 la ora ... Si era beton ... Am cazut totusi fain, cu rostogolire pe rucsacel. M-am ales cu cateva julituri. La mana stanga chiar imi curgea tare sange, dar pana la urma s-a oprit. M-am spalat in lacul Somesul Cald, dupa pod, mi-am pansat mana, am curatat si bitza, mi-a dezdoit un nene, cu un levier, urechea schimbatorului spate si ... am continuat tura in sus, spre Tarnitza.

In turele off-road n-am prea cazut, pt.ca eram mai atent. Si cand am cazut, am cazut pe iarba ...

Era sa o patesc in oras. Mergeam la servici, cu soarele in ochi si cam somnoros. Tocmai intrasem pe un drum bine asfaltat si drept, asa ca am bagat mare. La vreo 50 m mai in fata era o masina de gunoi oprita si un Matiz care parea ca vrea sa depaseasca si nu are loc. Semnaliza. Masina de gunoi tocmai pornea, asa ca bag mare inainte. Ma asteptam ca Matiz-ul sa mearga si el inainte. Dar n-a mers. O lua la dreapta, prin fata mea. Fiind somnoros si cu soarele in ochi n-am sesizat ca semnaliza dreapta ... si tintea sa intre peste un podet in ceva curte. A si intarziat putin acolo, in mijlocul drumului, fara nici o deviere spre dreapta ... Noroc ca m-a vazut si a oprit. Si asa, a trebuit sa urc putin pe trotuar (noroc ca era "rampa"). La viteza pe care o aveam, daca mai inainta cativa cm intram in el. Plateam si Matiz-ul si bitza ... Plus ca zburam fix intr-un stalp de beton ... De atunci am evitat sa merg cu bitza la servici. Pentru 3+3 km nu merita sa transpir si sa-mi risc viata + bicicleta. Merg pe jos. Cu bitza fac ture in afara orasului.

Nu mai căzusem de mult, am reuşit sâmbătă: mers la trenă, frână în faţă, roata mea în roata celuilalt, căzut pe o parte, etc. Clasic, aş spune.

Rezultate:

Picior uşor luxat sau muşchi ori ligament întins undeva într picioare :rolleyes:, cred că în 2-3 zile se reface, julitură minoră pe coapsă, muşchi întins la gât (se ducea capul spre pământ şi avea inerţie mare, moldovan, de!).

Interesant că pe bicicletă pot merge, pot apăsa lejer cu picioarele, pot face o genoflexiune, dar nu pot împinge cu piciorul o cărămidă.

In copilarie am avut si eu multe "peripetii" cu pegasul si bicicleta practic (de-aia care se poate plia), ca alea erau "la moda" pe vremea aia.

Oricum, din motive pe care nici eu nu le mai tin minte, o vreme a renuntat la bicicleta. Cu 5 ani in urma m-am hotarat insa sa-mi iau o bicla sa ma duc cu ea la lucru, ca m-am saturat de inghesuiala din autobuz/maxi-taxi, si cu masina e dezastru mai ales daca nu gasesti loc de parcare. Cum in vremea aia nu stiam mare lucru despre biciclete mi-am luat un FirstBike ("biggest mistake ever" :)) ,la cate probleme am avut cu bicla aia in decursul celor 5 ani).

Oricum, revenind la "accidente spectaculoase", am avut si eu cateva, dar mai mult spectaculoase decat chiar periculoase (btw, inca nu "mi-a dat sangele" pe bicicleta, nu am avut "norocu" asta ;) )

Iata doua din ele :

1. Urcam si eu un deal (str. Bolyai din TgM pentru cei care stiu), si vad ca la vreo 20-30m o batranica trece pe trecerea de pietoni, pedalez eu mai departe linistit ca la distanta aia trece ea fara probleme. Pai, a si trecut, dar cand am ajuns chiar la trecerea de pietoni, se trezeste batranica sa-si cheme catelu sa treaca si ala, asta cand eram la mai putin de 1.5 m de el (si bineinteles masini parcate pe margine asa ca nu l-am vazut), bineinteles, prima reactie sa trag tare de frane, si normal astea s-au blocat, asa ca eu am ajuns (nu pricep nici acuma cum) stand in picioare pe asfalt, si bicicleta ridicata in spatele meu (adica prima roata pe sol si cea din spate cam la nivelul capului meu). Cred ca am stat in pozitia aia vreo 5-10 secunde (desi mie mi s-a parut ca ar fi fost cel putin 10-15 minute :)). Oricum, batranica si catelu ei au scapat fara probleme, eu am reusit sa pun bicla inapoi pe drum si dupa vreo 2-3 minute de "respirat" mi-am continuat drumul (ca doar ce era sa fac ? ;) )

2. In urma cu 1 luna m-am hotarat ca toagla aia ("tancu" cum ii spun eu, doar la cat e de grea, si bicla nu poate fi numita) nu mai e buna, asa ca mi-am luat alta, una cat de cat buna (suspensie fata, piese shimano/bike+/UMF). Bineinteles, dupa ce-am luat-o, pai ce sa fac cu ea, s-o incerc prin padure. Zis si facut, ma duc eu prin padure, gasesc un deal asa mai maricel, si incep sa ma dau la vale, sa vad cat pot "sa prind", stiu ca ultima data ciclocomputerul arata 29.5km/h, dupa vreo 3-4 m am agatat o creanga aflata sub frunze, si roata din fata s-a intors la 90 de grade. Urmarile cred ca le puteti inchipui si voi :) Uite, asa am invatat ca daca te dai cu bicla poti sa inveti si sa zbori (am "zburat" cel putin 5-6 m). Norocul meu (norocu prostului as zice :D) a fost ca era un strat gros de frunze, si-am cazut ca pe o saltea, nici macar nu m-am zgariat :D (si cum bicla e cat de cat solida n-am reusit nici macar sa fac 8 in roata). Oricum, noroc ca purtam casca (,) ca bicla o zburat peste mine si cred ca roata din spate (sau vre-o creanga agatata de ea) m-o pocnit peste casca, dar am scapat fara probleme.

Singurul "ranit" a fost orgoliul meu (mai ales ca erau niste fete in zona si cred c-o vazut toata faza :P)

Tin sa mentionez ca desi umblu zilnic cu bicla la lucru (cam 3.5km dus si inca atat intors) nu am avut probleme prea mari in trafic (ma rog, cu exceptia a 4 oglinzi agatate si vreo 2 cazaturi "in bot" din cauza franei fata care la FB are prostu obicei ca ori nu prinde deloc ori prinde prea bine si blocheaza roata, toate in decurs de 5 ani). Acuma din asta trag concluzia ca fie sunt eu norocos chior, ori sunt cat de cat "disciplinat" in trafic (da poate ma insel ;) )